Ne každý muslim řeže hlavy. Zavírání hranic je zločin. Bojím se Trumpa. Promlouvá izraelský novinář a nejspíš vás dost překvapí

30.11.2016 20:19

ROZHOVOR Nacionalisté a šovinisté jako Donald Trump nemohou ničemu prospět. Barack Obama byl zklamáním, ale od Trumpa nevím, co bychom měli očekávat. Takto mimo jiné hovoří Gideon Levy, novinář z levicového izraelského listu Haaretz. Ostatně hovoří i o uprchlících, multikulturalismu a prezidentovi Miloši Zemanovi.

Ne každý muslim řeže hlavy. Zavírání hranic je zločin. Bojím se Trumpa. Promlouvá izraelský novinář a nejspíš vás dost překvapí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Stany si uprchlíci rozestavili hned na několika ulicích. Tábory migrantů ze Středního východu a z Afriky vyrostly odděleně
reklama

Slyšel jsem názory, že problémy na Středním východě začaly vznikem státu Izrael v roce 1948 a počátkem útlaku Palestinců. Co vy na to?

Tak to nebylo. Nicméně je pravda, že nenávist mezi Palestinci a Židy je palivem pro ostatní konflikty. Hodně organizací ji používá jako omluvu. Moc je nezajímají problémy běžných Palestinců, ale používají toto téma proti Západu a Izraeli. A má idea je, že by měl Západ tento problém řešit, aby se nepoužíval jako omluva. Západ platí obrovskou cenu za to, že tento konflikt není vyřešen. Jakmile bude vyřešen, všechny protizápadní organizace budou mít o jednu omluvu méně.

Nicméně tento problém byl na stole několikrát. Mnoho státníků ho chtělo řešit, ale nikdy se jim to nepovedlo...

Víte, podle mě ho nikdo opravdu vyřešit nechtěl. Ano, stokrát se o tom mluvilo. Myslím si, že to je obrovská chyba.

Byl jste poradcem Šimona Perese, nositele Nobelovy ceny míru. Jemu se problém také nepovedlo vyřešit. Proč?

Nemyslím si, že Šimon Peres někdy zamýšlel tento problém vyřešit. Že chtěl vyřešit okupaci. Chtěl dostat více času na pokračování osídlovacího projektu, ale nikdy to nechtěl opravdu vyřešit.

Jak jste v tomhle kontextu vnímal amerického prezidenta Baracka Obamu, dalšího nositele mírové „nobelovky“?

Obama je v kontextu Středního východu největším zklamáním. Jsem si jistý, že má srdce na pravém místě, rozumí dobře palestinskému problému, ví, co by se mělo udělat, ale neudělal nic. Neudělal vůbec nic. Podával si ruce s Izraelci, pokračoval ve financování izraelské okupace a neudělal nic. Jeho projevy byly extrémně působivé, udělal skvělé závěry, ale nic se nestalo. Největším zklamáním pro mě byly jeho neproměněné sliby.

Zanedlouho nastoupí do Bílého domu administrativa Donalda Trumpa. Jak jeho hodnotíte?

Bojím se toho. Je to velmi nebezpečná situace pro Střední východ i ostatní svět. Ten muž vůbec neví, co by chtěl. Nikdo to neví a může se stát velmi nebezpečným vůdcem. Navíc podle mě ho absolutně nezajímá palestinský problém. Nevíme, kdo bude mezi jeho poradci, což může naznačit mnohé. Dnes nikdo neví, kam Trump kráčí, a podle mě to neví ani on. Takže si musíme počkat.

Hodně lidí doufá, že Trump stáhne USA z mezinárodní politiky...

Nacionalisté a šovinisté jako Donald Trump nemohou ničemu prospět. Obama byl zklamáním, ale od Trumpa nevím, co bychom měli očekávat. Jen doufám, že se nestane žádná katastrofa. Ale on se může právě tou katastrofou stát. Nevíme, co udělá. Jeho řeči jsou absolutně hnusné.

V Izraeli máte mnoho ruských Židů. Nemohli by být „pátou kolonou“ působící ve prospěch Vladimira Putina?  

Podle mě je Putin mnohem serióznější muž než Trump a mnohem méně nebezpečný. Nemyslím si, že Putin má moc otevřenou politiku ohledně Palestinců, ale co vím, má velmi dobré vtahy s Benjaminem Netanjahuem a nyní podle mě není Izrael jeho prioritou. Takže uvidíme. Rusové, kteří žijí v Izraeli, nejsou s Putinem spokojeni, takže bych nepředpokládal, že jsou jeho agenti. Opustili Rusko, protože se jim tam nežilo dobře.

To je pravda. Stalin chtěl na Sibiři vytvořit komunistický Izrael jménem Birobidžan a moc se to nepovedlo. Dnes tam žije už jen málo Židů...

Přesně tak. Vždyť to znáte, ale to se stalo hodně dávno.

Když se nedávno jeden český novinář objevil v muslimské čtvrti Bruselu Molenbeek, dozvěděl se, že by měl hledat teroristy v Izraeli. Co vy na to?

Helejďte, kdybychom se bavili o roce 1943 a já bych řekl, že Německo a Francie budou pospolu v Evropské unii, myslel byste si, že jsem blázen. To samé byste si myslel, kdybych vám to řekl o Německu a Polsku. A dnes vidíme, že veškeré kriminální činy nacistického Německa jsou více či méně prominuty, tak si uvědomme, že se v Evropě otevřela nová kapitola. Německo společně s Francií, Anglií, Polskem, Českem chtějí být jednou entitou. Samozřejmě že nevím s Brexitem, jestli jde o trvalé řešení, ale řešení je možné najít.

Nicméně Německo stále cítí za druhou světovou válku vinu, což je vidět na vítací politice Angely Merkelové. Nicméně je správná?

Ano, myslím si, že jestli to pořád Němci takto cítí, je to správně. Myslím si, že bohatí lidé ze západních zemí by měli nést určitou zodpovědnost za chudé, za hladovějící, za třetí svět. A Evropa má místo, aby absorbovala chudé lidi z Afriky a Středního východu. To, co dělá Merkelová, je velmi pozoruhodné. Přeji si, aby mnohem více evropských zemí dělalo to samé. V Evropě je dost místa pro emigranty, ostatně i v USA. Měli byste přijmout více a více chudých lidí. Nemůžete přijmout všechny, to je jasné, ale můžete přijmout emigranty, které přijmout lze. Ostatně v Česku jsem skoro žádné migranty neviděl. Prostě bohaté země by měly přijmout chudé lidi, to je solidarita.

Nicméně vy jste se narodil v zemi, kde jste vyrůstal vedle muslimů. My ne. Nedokážete pochopit Čechy, kteří vidí uřezávání hlav v Islámském státě a mají z islámu strach?

Nicméně Islámský stát není islám. Jejich ideály nejsou ideály muslimů. Ne každý muslim řezá hlavy svým protivníkům. To je opravdu menšina a já si myslím, že většina muslimů jsou lidé jako já a vy.

Jak jste tedy vnímal tvrdá slova prezidenta Miloše Zemana na adresu muslimů?

Myslím si, že tento nacionalismus až rasismus je špatný. Proč země zavírají své hranice? Zavíraly je také za druhé světové války. Nyní to dělají také a je to ten samý zločin. Nemám pro to omluvu. Hranice jsou hranice, ale lidé by měli mít možnost je přecházet. Nevěřil jsem ve zdi v Izraeli, nevěřím ve zdi mezi USA a Mexikem. Nevěřím v to, že by měly být bohaté země obklopeny ploty či zdmi. To je špatná cesta.

Myslíte si, že se podařilo zavést v Evropě multikulturalismus?

To víte, že všechny ideje mají své problémy. Musíme do toho jít s otevřenou hlavou. Vždyť to funguje v mnoha zamích. Například třeba ve Švédsku. Nevidím tam moc velkých problémů. Žádná společnost nemá jen jednu barvu či kulturu. Izrael je taktéž multikulturní společnost a funguje to. Ne úplně bezvadně, ale funguje to!

Právě. Izrael je zřejmým příkladem toho, že Židé a Palestinci žít pospolu nedokážou, anebo se mýlím?

Víte, žijeme spolu více než šedesát let v jednom státu. Problém je, že v něm neexistuje demokracie. Když se k přijatelné demokracii přiblížíme, problémy postupně odpadnou. Ostatně nemáme jinou možnost. Myslím si, že můžeme žít pohromadě. Rozdělit zemi na dvě už není možné kvůli židovským osadníkům. Musíme žít společně.

Kdo je Gideon Levy

Narodil se v roce 1953 v Tel Avivu, kde studoval na univerzitě. Jeho rodiče ale pocházeli z Československa. „Milují všechno, co je spojené s Československem. Máma byla Češka, táta více Němec. Máma byla z Ostravy a milovala vaši kulturu, muziku, tradice a jídlo. Byla českým patriotem,“ sdělil. Stal se novinářem, který píše pro izraelský levicový deník Haaretz. Je velmi kritický k postoji izraelské vlády vůči okupovaným územím. Ve svém týdenním sloupku „Twilight zone“ píše o bezpráví vůči Palestincům. Byl poradcem Šimona Perese. Za svého novinářského působení dostal několik cen.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Budou žít ve strachu. Fiala, Pekarová, Hamáček.“ Petr Hampl k Rusku a skutečné moci zde

18:52 „Budou žít ve strachu. Fiala, Pekarová, Hamáček.“ Petr Hampl k Rusku a skutečné moci zde

„Všichni to vidí a nikdo si nemůže být jistý. Nekřičíš dost hlasitě? Neurážíš prezidenta vlastní zem…