Někdo tu lže. Nedělejte z nás idioty! „Zemanův novičok“ pohledem Štěpána Kotrby

05.05.2018 7:02

ROZHOVOR Byl to vzkaz do Moskvy i do Londýna zároveň, říká publicista, analytik Štěpán Kotrba v souvislosti s aktuálním vyjádřením prezidenta republiky o novičoku. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz analyzuje informace, které se dostaly v souvislosti s výrobou nebo testováním nervového jedu u nás na veřejnost. K reakcím české politické scény dodává: „Jen političtí idioti, herci a ostatní hlupáci, kteří nikdy nebyli na vojně, mohou nadšeně hýkat při tak snadno odhalitelné lži, jakou předvedla britská premiérka. Zeman není na rozdíl od ní hlupák.“

Někdo tu lže. Nedělejte z nás idioty! „Zemanův novičok“ pohledem Štěpána Kotrby
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma
reklama

Prezident Miloš Zeman se opět postaral o mezinárodní rozruch. V TV Barrandov s odkazem na to, že si prostudoval zprávy tajných služeb, zmínil, že novičok u nás byl vyráběn „byť v malém množství, a poté byl zničen“, a že by bylo pokrytecké předstírat, že se nic takového nedělo. Jak tuhle informaci, která souvisí s kauzou Skripal, brát?

Jako informaci, kterou vojenská tajná služba „pustila“ prezidentovi. Při vší úctě…

Potvrdilo se, že civilní kontrarozvědka neumí číst v otevřených zdrojích, neumí  se ptát, neví na co a neví koho, což je tragicky tristní stav. Nicméně třeba mnou předem předpokládaný. Předvídal jsem už v březnu ve chvíli, kdy prezident dal zadání, jak to dopadne.

Anketa

Myslíte si, že si v naší zemi může obyčejný člověk poctivou prací vydělat na slušné živobytí?

14%
86%
hlasovalo: 13614 lidí
Potvrdilo se, že si vojáci v podstatě dělají, co chtějí a prezidentovi řeknou jen to, co se jim hodí. Vědí totiž, že si jejich informace nepůjde ověřovat... Vlk se nažere a koza zůstane celá. Je také otázka, co vše prostudoval prezident a co zveřejnil. To nevíme. Takže při vší úctě k hlavě státu a vysoké inteligenci Miloše Zemana, domnívám se, že to, co bylo řečeno, bylo v této podobě řečeno schválně a šlo o vzkaz. Do Moskvy i do Londýna zároveň. Na obě strany varování, že by nebylo dobré z nás dělat idioty. Myslím, že v Londýně by se divili, co všechno víme o jejich laboratoři v Porton Downu a vzhledem ke čtyřicetiletému úzkému partnerství s Moskvou by ani Rusko nebylo rádo, kdybychom se začali detailně probírat archivy českých chemických knihoven.

Jako zvláštní oříšek k rozlousknutí je hra s čísly, kterou předvedl Zeman v televizi. Je otázka, zda ony specifikace jednotlivých látek (A 230, A 340 a A 234 či A 342) odpovídají realitě, nebo ne. Zkoumat to nemá v tuto chvíli smysl.

Myslím si, že informace, kterou jsem já na toto téma přinesl koncem března Parlamentním listům, je komplexnější a přesnější, víc odpovídající realitě, než to, co řekl prezident v televizi. Ale mohu se mýlit...

Podle BIS se u nás novičok netestoval, podle názoru Vojenského zpravodajství testoval…

BIS bohužel neví, co se v tomto státě děje. Ta služba teď spektakulárně dokázala, že je na nic.

Vojenský výzkumný vojenský ústav v Brně sdělil, že látka, která se u nás vyráběla, nese jiné označení než jed, který byl použit při otravě agenta Skripala. Jak si vysvětlit, že jsou informace protichůdné?

No... tak předně nikdo neví, jaký to byl jed, který byl použit při otravě agenta Skripala. Švýcarská i česká laboratoř jsou vázány mlčením vůči OPCW, Britové žvaní PR nesmysly, špatný herec Stropnický jen papouškuje pro Lidové noviny a Rusko cituje Brity.

Vzhledem k tomu, že všechny kdekoliv zveřejněné informace prošly sítem profesionálně paranoidních technologických kontrarozvědčíků a poté nic nevědoucích tiskových mluvčích, aby pak byly opakovány dalšími laiky, je problém s vyhodnocením toho, co kdo od koho v médiích opsal a co kdo zkreslil. Ti, kteří vědí, že se náš speciální chemický výzkum pohybuje na hraně mezinárodní Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení, resp. implementačního zákona č. 19/1997 Sb., mlčí a mlčet budou i nadále, vázáni profesním tajemstvím. Ostatní chemici se koukají na to zmatení a zvědavě listují ve starých monografiích.

Ministerstvo obrany připustilo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují kvůli protichemické obraně, ale protože jde o mikrosyntézu, tak se nejedná o výrobu. Navíc vzniká maximálně několik mikrogramů, neskladuje se a jsou likvidovány hned po provedení testů...

To je žvást. Respektive několik žvástů. Za prvé „novičok“ neexistuje. Existují „novičoky“ – to je celá skupina organofosfátů, které jsou v různé míře vstřebatelné buněčnými membránami a v různé míře letální. Nejde tedy jen o látky A-230, A-232 (novičok-5) a A-234, ale o jejich všemožné příbuzné. Odborníci je také nazývají „série N“. Ne všechny jsou použitelné jako chemické zbraně, některé z těchto organických sloučenin fosforu (organofosfátů) známe jako prostředky na hubení škůdců v zemědělství či při deratizaci. Novinářská zkratka „novičok“ v jednotném čísle je buď neurčitým označením „jednoho z rodiny“, nebo neznalostním zmatením pojmů.

Za druhé: Zákon nezná „mikrosyntézu“. Zákon zná „výrobou stanovených látek“ jako „jejich vytváření chemickou reakcí“ dle § 2 písm. g)  zákona. Otázka množství hraje roli pouze v případě písm. a), kde se říká, že „chemickými zbraněmi se rozumí toxické chemické látky a jejich prekurzory, jichž může být vzhledem k jejich toxickým vlastnostem a množství využito jako prostředku vedení bojové činnosti“. Podstatné je ono „vedení bojové činnosti“, které předpokládá neindividuální, hromadné užití za účelem usmrcení a jako cíl použití hromadnou smrt živých organismů. Živočichů či rostlin. Což se při „mikrosyntéze“ předpokládat nedá...

A pak praví § 3, že vývoj, výroba, držení, použití a nakládání s chemickými zbraněmi se zakazují. Dokonce § 5 říká, že vývoj, výroba, převod, montáž, jakož i jiné nabývání a držení zařízení pro výrobu chemických zbraní se zakazují. Pro výrobu chemických zbraní. Takže i do určité sestavy složené laboratorní sklo je teoreticky zakázané... protože v něm lze vyrobit v řádu desítek kilogramů množství chemické látky, v tu chvíli už užitelné jako zbraň. To máte jako s černou palírnou chlastu… Do určité chvíle je to laboratorní sklo, včetně spirálového chladiče a teploměru, když je sestavíte, tak je to zařízení k páchání trestné činnosti.

Naštěstí v § 6 zákona je ustanovené, že nakládat se stanovenými látkami lze i k ochranným účelům, které se přímo týkají ochrany proti chemickým zbraním. Čímžto je „výroba“ nespecificky „malého množství“ nevyužitelného při bojové činnosti, v zákonem přísně regulovaném prostředí legalizována.

Nicméně Úmluva umožňuje od jedné sloučeniny či prekurzoru pro výzkumné, lékařské nebo farmaceutické účely vyrábět a přechovávat 10 kg za rok na jedno registrované výzkumné zařízení…

Máme se smířit s tvrzením, že se u nás tedy novičoky nevyrábějí, ale používá se mikrosyntéza, a jestli je někdo někdy viděl, tak v minimálním množství, že nejen není vidět, ale zřejmě nestojí ani za řeč?

Ne, zase špatně. Ono to nebude vždy mikrogramové  množství… Ale je to „malé množství, pro bojové operace nepoužitelné“. Využitelné ovšem při kalibraci a testování účinnosti detekčních zařízení a detekčních chemických směsí. Případně pro ověřování letality (smrtelnosti). Třeba na psech či stádu ovcí.

U nejjedovatějších látek z kategorie novičok je letální množství v řádu 10-50 mikrogramů (milióntin gramu) na kilogram váhy... Ne miligramů, ne gramů. Čili 1-10 miligramů usmrtí spolehlivě 100 kg vážícího člověka. A až 1000 miligramů je jeden gram... Takže prosím berte informaci o deseti dekách novičoku v Salisbury, která teď běží západními médii, za nevzdělanost redaktora New York Times, který měl z fyziky na základní škole nedostatečnou a proto šel dělat novináře. Sto gramy jedu byste možná zabil celé město. Ale oni nezemřeli ani Skripalovi...

Takže je vlastně pravda, že nic takového u nás není, jak bylo sdělováno, když jsme byli zařazeni Moskvou mezi země, kde se mohly novičoky vyrábět, což jsme zásadně odmítli?

Zařazeni Moskvou mezi země, kde se mohly novičoky vyrábět, jsme byli kvůli znalostem bezpečné syntézy těchto látek v prostředí laboratoří speciální organické syntézy, ne kvůli hypotetické existenci fabriky na výrobu. Zařazeni jsme byli po právu, a je to vlastně poklona českým vojenským chemikům za více než tři čtvrtě století práce. Švýcarská laboratoř, kam Britové dali testovat stopy po látkách nalezených v Salisbury, má partnerskou laboratoř pro detekci chemických zbraní v Česku. Z diplomatického hlediska to ovšem bylo krajně nešťastné, neřkuli hulvátské konstatování.

No a české úřady „zásadně“ odmítly to, že by Česko vyrábělo novičoky jako zbraň. Že to novináři ani čtenáři nepochopili, je věcí pojmové neznalosti a senzacechtivosti médií, nikoliv českých úřadů. Fabrika ani chemická zbrojovka na novičoky v Česku neexistují. Existuje ale několik laboratoří organické chemie, v nich několik věcí znalých chemiků... A v některých z těchto laboratoří se s těmito látkami experimentuje a experimentovat bude i v budoucnu. Protože doposud nebyly syntetizovány a testovány všechny organické chemické látky, obsahující fosfor, síru nebo fluor v určité reaktivní podobě. Novičoky byly vyvíjeny tak, aby splnily čtyři základní předpoklady: 1. uniknout detekci standardním vybavením NATO pro chemické látky, 2. proniknout standardní protichemickou ochranou NATO, 3. umožnit bezpečnou manipulaci před bojovým nasazením a 4. obejít pravidla Úmluvy o chemických zbraních. Chcete-li chytat zloděje, musíte testovat jejich metody, ne volat Apage, satanas.

Dobrá zpráva je, že útok chemickou látkou novičok na Skripalovy neznamenal v Británii ztrátu lidských životů...

Promiňte, že vám skáču do řeči. Nikdo doposud hodnověrně a autoritativně nepotvrdil novinářsko-politickou PR domněnku, že útok na Skripalovy v Salisbury byl proveden organofosfátem typu novičok. Dle mého názoru je to nesmysl, protože účinky těchto látek na lidský organismus jsou fatální a nevratné. Mimo atropinu a diazepamu jako okamžitých antidot neexistuje protilék ani způsob léčby. Byli-li Skripalovi nalezeni v bezvědomí, znamená to, že došlo ke křeči nejen pohybového aparátu, ale i dýchacího ústrojí. A tento stav by se v případě napadení novičokem nezlepšil a nejspíš by vedl nikoliv k vyléčení, ale ke smrti. Takže někdo tady lže. Proč, když lež je odhalitelná? Copak Scotland Yard či MI5 nemají už profesní čest?

Diplomatická válka ale zuří naplno, že?

To ano... Diplomatická válka je válka symbolických výroků z obou stran, u kterých nikdo nezkoumá pravdivost či lživost. Stačí, že jsou vyřčeny… Rusko před časem řeklo, že „novičok mohly vyvíjet země jako Británie, Švédsko, Česká republika, Slovensko nebo USA“.

Rozeberme si to: Švédsko je země, kde byly poprvé tyto organofosfáty na univerzitě syntetizovány a popsány. Nejčastěji jsou to fosforamidáty nebo fosfonáty, u kterých společným substituentem je však fosgenový oxim nebo jeho analogy.

Británie je země, která vyvinula sérii látek „rodiny V“, například  diizopropylfluorofosfát či VX – thiofosfonát. Ranajit Ghosh, chemik v laboratořích ICI, zkoumal celou třídu organofosfátových sloučenin jako pesticidy.

USA tyto látky zkoumaly, vyráběly a používaly jako insekticidy i jako bojové otravné látky. Desítky tisíc nábojů, tisíce tun. Celkem asi čtyřicet sloučenin bylo používáno v zemědělství. Parathion byl mezi prvními na trhu, následoval malathion a azinphosmethyl. Nakonec zakázala EPA i DDT, dieldrin a heptachlor.

Rusko vyvinulo ekvivalenty „rodiny V“, označované jako „rodina VR“ a ony binární „novičoky“. Podle Vladimíra Ugleva bylo syntetizováno „několik set“ „nových“ sloučenin, ale pouze čtyři byly vybrány na použití jako zbraň. První tři byly tekutiny a jen poslední byla v práškové podobě. Ruské ministerstvo zahraničí ve své poznámce na tiskové konferenci zapomnělo ještě na Německo, od kterého získalo informace s koncem 2. světové války z laboratoře Dr. Bernarda Schradera v IG Farben. Ten vyvinul zbraně „série G“ – tabun, sarin, soman, cyklosarin.

No a Češi a Slováci si s tím vším od té doby až dodnes hrají v několika dobře střežených laboratořích...

Dne 20. března 2018 generální ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü uvedl, že potřebuje „další dva až tři týdny k dokončení analýzy“ vzorků odebraných z otravy přípravku Skripal. Výsledek doteď není veřejný.

Moskva si teď přebrala informace českého prezidenta ve svůj prospěch a tvrdí, že potvrdila jejich verzi. Tedy, že tvrzení, že právě Moskva může za útok na agenta Skripala a jeho dceru je ze strany Británie provokace. Zatahuje nás prezident Zeman do konfliktu, ve kterém bychom se raději měli držet zpátky? 

Víte, Rusové by museli být úplní idioti, aby použili vojenský nervový jed, který jednoznačně vede do Ruska. Takže zopakuji, co jsem už řekl minule: Každý farmaceut vám řekne, který hadí, škorpioní či rostlinný jed je pro individuální použití lepší. Stačí šipka vystřelená z foukačky, spray, injekční jehla či injektor a kapka koncentrovaného jedu. Stačí vteřina... Bodnutí. Účinek bude následovat ve zlomku vteřiny. A pravděpodobnost, že někdo najde v dostupném čase protijed, je minimální...

Anketa

Obáváte se vypuknutí světové války?

86%
hlasovalo: 6528 lidí
Skočec obecný je letnička, kterou můžete pěstovat i na vaší zahrádce. Jed semen skočce je 4000krát jedovatější než strychnin, 6000krát jedovatější než kyanid, 12000krát jedovatější než jed chřestýše... Je to ricin. Smrt nastává v důsledku selhání orgánů, obvykle třetí až pátý den po otravě. Proti tomuto jedu neexistuje žádný protijed. Žádný.

Nebo... K usmrcení člověka stačí pouze 1-5 miligramů akonitinu, jedovatého alkaloidu obsaženého v oddenku oměje šalamounku. Kulčiba obecná produkuje strychnin a  brucin. Dochází k prudkým křečím a smrt následuje po úplném ochrnutí dýchacího centra. Bolehlav plamatý obsahuje celou řadu jedovatých alkaloidů. Lesklé černé bobule rulíku zlomocného obsahují alkaloidy atropin, hyoscamin, skopolamin a belladonin...

Probůh, proč vymýšlet prapodivný způsob vraždy, který pro individuální použití prostě není? Vydejte se do lékárny a poradí vám první farmaceut. Případně něco i namíchá.

U nás se strhla smršť reakcí. Podle Jana Bartoška prezident postavil republiku do pozice „užitečného idiota“, což sdělil na ČT. Politici se domnívají, že se chová jako ruský agent. Europoslanec Tomáš Zdechovský s nadsázkou pochyboval o tom, zda novičok netestovali na Zemanovi. Poslanci ČSSD jsou zdrženlivější. Andrej Babiš si bude zjišťovat další informace. S jakým dojmem sledujete reakce českých politiků? O čem svědčí?

O hlouposti. Lhát je hloupé a krátkozraké, zvláště když v odborné literatuře pravda je. Černá na bílém. Když jsou svědci. Pozici „užitečného idiota“ má pan Bartošek. Pravda se skrývá v odborných textech z organické chemie v ruštině, češtině i angličtině. V archivech armády i v odborných civilních knihovnách. Velení NATO i Rusko dobře ví, proč jsou čeští chemici tak dobří...

Jen političtí idioti, herci a ostatní hlupáci, kteří nikdy nebyli na vojně, mohou nadšeně hýkat při tak snadno odhalitelné lži, jakou předvedla britská premiérka. Zeman není na rozdíl od ní hlupák. A koho by nenaštvalo byť nepřímé obvinění z technické pomoci tak hloupému pokusu o dvojnásobnou vraždu…

Kam se dostala naše informační strategie po stránce kauzy Skripal? A obecně… Lidé už začínají pochybovat o důvěryhodnosti jakýchkoli informací... S nadsázkou lze říci, že když v médiích řeknou, že v žádném případě ve vzduchu nemůže poletovat řepka, ale že jde o pyl z jehličnanů, tak si lidé řeknou „ne, je to řepka...“

Naše informační strategie? Ne, tato informační strategie není moje. Je „jejich“. Nesou za ni následky. Pak se čeští politici diví, že Rusko vítězí v informační válce a oni mají problém dostat se do Sněmovny, protože jim nikdo nevěří. K vítězství stačí říkat nějakou dobu pravdu. I kdyby občas někoho bolela. Lhát, když může kdokoliv vstát a říci a dokázat pravdu, nemá smysl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslankyně SPD Šafránková: Nouzový stav není válka. Vláda to nezvládá a ještě je na lidi arogantní

20:54 Poslankyně SPD Šafránková: Nouzový stav není válka. Vláda to nezvládá a ještě je na lidi arogantní

ROZHOVOR Tomio Okamura zašel za Andrejem Babišem, a vznikl z toho nový vládní anticovidový program. …