Právě jste přijela z dovolené v Řecku. Zaznamenala jste tam nějakou nervozitu anebo rozruch vyplývající z posledního ekonomického otřesu?
Pobývala jsem s dcerou na jednom z řeckých ostrovů, konkrétně na Korfu, kde ale opravdu, co se týče krize, jsme nezaznamenaly – hlavně na počátku naší dovolené – vůbec nic. Předpokládám, že na jiných řeckých ostrovech je to podobné. My jsme navíc nebyly ubytované v hotelu, ale v pronajatém soukromém apartmánu. Nevím, jak to vypadá v pevninské části, ale když jsem odjížděla, tak to na Korfu už docela vřelo, ale vnímala jsem to tak, že Řekové se smiřují s tím, že přistoupí na návrhy Evropské unie.
Oni se budou muset v budoucnu hodně uskrovnit – třeba už teď na ně přišla první vlna zvýšení daně z přidané hodnoty ze 13 na 23 procent, a tím rázem pro ně výrazně podražily zboží a služby. Zpozorovala jste kvůli tomu na Řecích výrazné zkroušení?
Žádnou změnu jsem v jejich chování nepostřehla. Večer normálně frčely restaurace i bary a my do nich s dcerou chodily, abychom si nemusely vařit. Od Pavly Smetanové, která je tamní zpravodajkou Českého rozhlasu, jsme dokonce dostaly knížku, která tu situaci hezky popisuje. V ní je mimo jiné poznámka o tom, že Řekové jsou takoví sví a hlavně jiní nežli my. Jsou asi zvyklí překonávat všechny možné překážky, a i nové podněty, a docela se jim prý dokážou přizpůsobit. Třeba v samoobsluze, kam jsme jezdily pravidelně nakupovat, byl bankomat, ale nikoho jsme tam nikdy neviděly postávat. Prostě se tam neodehrávaly takové situace, jaké známe z našeho zpravodajství, že by lidé všelijak dlouho postávali u bankomatů. Možná ale, že na těch ostrovech je to úplně jinak nežli ve vnitrozemí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová