Neslibuji nereálné, říká jihočeská kandidátka na hejtmanku Steinhauserová (Svobodní)

24.06.2016 10:47 | Zprávy

Nevěřím v mužskou a ženskou politiku. Sama jsem se aktivně přihlásila do vnitrostranických primárek a ty jsem vyhrála, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Irena Steinhauserová (Svobodní). Čím chce přesvědčit voliče v Jihočeském kraji? Všech svých šest dětí učila sama doma a školství považuje i za svou hlavní prioritu. Co konkrétně by chtěla změnit? A jak se na školství v kraji podepsal fakt, že resort řídí komunisté?

Neslibuji nereálné, říká jihočeská kandidátka na hejtmanku Steinhauserová (Svobodní)
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Kandidátka na hejtmanku Irena Steinhauserová (Svobodní)

Kandidujete do krajského zastupitelstva jako kandidátka na hejtmanku za stranu Svobodní. Čemu byste se chtěla v krajském zastupitelstvu konkrétně věnovat a co případně prosadit?

Mou prioritou je školství. Pokusím se zmírnit následky zavádění nového školského zákona v našem kraji. Tím myslím především zavádění inkluze do škol, kterou považuji za diletantský zásah do současného systému škol. Na inkluzi totiž doplatí především děti se speciálními potřebami. Jsem toho názoru, že inkluzi vymysleli a prosazují byrokrati, kteří nikdy neučili a nevědí, co takové děti potřebují. Já jsem učila na zvláštním učilišti, proto vím přesně, o čem mluvím.

Za mimořádně problematickou považuji také povinnou školku. Ta představuje zásadní zásah do práv rodičů, kteří by měli mít právo svobodně rozhodnout o tom, zda své dítě do mateřské školky dát chtějí, nebo ne. Jsem přesvědčená, že stát by je k tomu neměl nutit.

Kromě školství chci v zastupitelstvu pomoci prosadit dokončení stavby dálnice do Českých Budějovic. Ta kraji chybí a brání jeho rozvoji.

Proč jste si vybrala zrovna Svobodné? Čím vás strana oslovila?

Svobodní představují stranu pro aktivní pracovité lidi, kteří si chtějí prožít svůj život bez zbytečných regulací ze strany státu. Setkávám se s předsudkem, že Svobodné volí pouze zajištění podnikatelé. Ekonomický program Svobodných je ale výhodný pro všechny. Jako Svobodní chceme nízké daně a méně regulací. Pro podnikatele, zaměstnance, důchodce, ale třeba i ženy s dětmi. A to je program blízký všem.

A čím budete chtít vy oslovit voliče? Proč by vám měli dát přednost?

Je to jednoduché: nižší daně a méně regulací. Ty prospívají skutečně všem. Pokud lidem zůstane více peněz v kapse, sami mohou rozhodnout, jak s nimi naloží, což prospěje i české ekonomice.

Žen v politice není příliš mnoho. Jak těžké pro vás bylo rozhodnutí přijmout nabídku kandidovat?

Vaše otázka může evokovat, že žena se prosadí, pouze pokud jí to někdo umožní.  S tím nemohu souhlasit. Já sama jsem se aktivně přihlásila do vnitrostranických primárek a ty jsem vyhrála. Nebylo důležité, zda jste žena, nebo muž. Důležité bylo to, co chcete v kraji prosadit, a jakou máte důvěru spolustraníků. Ne to, zda nosíte sukni nebo kalhoty. Na to u Svobodných nehrajeme. 

Ostatně jsem toho názoru, že genderové kvóty v konečném důsledku poškozují ženy. Ženy nejsou menšina, podpora žen kvótami je urážkou schopnosti žen. Vy jste se, paní redaktorko, jistě také prosadila díky tomu, že jste šikovný schopný člověk, a ne protože jste žena. V politice by to mělo být stejně.

Ráda bych u této otázky zůstala déle. Nevěřím v mužskou a ženskou politiku, nevěřím, že pokud by bylo v politice více žen, byla by jiná, lepší, čistší. Muži nehlasují proti ženám. Muži nechtějí poškodit svoje dcery, maminky, manželky. Naopak feministky často nespravedlivě posuzují muže.

V politice jste nováčkem. Jak budete chtít zúročit své dosavadní zkušenosti ve prospěch kraje?

V politice jsem sice nováčkem, ale nejsem nováčkem v životě. Za svých pětapadesát let jsem získala spoustu zkušeností zejména v oblasti školství. Domnívám se, že „být politickou novickou“ i v mém věku představuje výhodu. Chci vrátit do politiky selský rozum a chci tu být pro obyčejné, politikou nezatížené lidi.

V nedávném porovnání kvality života ve všech regionech České republiky se Jihočeský kraj umístil až v závěru první desítky. Na vině jsou podle této analýzy mimo jiné nejvyšší dopravní nehodovost v Česku, podprůměrná míra dostupnosti zdravotní péče nebo téměř nejnižší hrubé měsíční příjmy obyvatel. Co se budete snažit udělat pro zlepšení života v kraji?

Podrobně jsem se seznámila se zmíněným výzkumem a musím konstatovat, že míchá nejen jablka a hrušky, ale i švestky a velbloudy. Situace v krajích je dána do velké míry historicky. Musíme k sobě být upřímní. Žijeme v převážně zemědělském kraji s nízkou hustotou osídlení a nedá se čekat, že zde budeme mít nejvyšší příjmy a nemocnici pět minut od domu. Proto ode mne neočekávejte nerealistické volební sliby. V novém krajském zastupitelstvu musíme pracovat na tom, aby se tu lidem žilo lépe, abychom přitáhli investice a zlepšili dostupnost našeho kraje i díky dostavbě zmíněné dálnice. 

Myslím, že bychom měli být hrdější na náš kraj, žijí zde pracovití, šikovní lidé, máme zde čistou přírodu, krásné životní prostředí. Pojďme to společně postupně zlepšovat. Nečekejme nic moc od státu. Nezapomeňte, že stát, který může všechno dát, může i všechno vzít.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

16:27 Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

Sobotní atentát a ikonické fotografie s odhodláním uprostřed krve podle Štěpána Kotrby Donaldu Trump…