Nezvykle rychlý průběh kariéry... Petr Pavel očima bývalého vojáka a poslance

26.01.2023 19:45 | Rozhovor

Debata o prezidentském kandidátovi Petru Pavlovi se zredukovala na jeden zpravodajský kurz, jinak je jeho vojenská kariéra přijímána tak, jak ji prezentoval sám. Právě z této kariéry přitom odvozuje svou kompetenci k výkonu prezidentské funkce. Poslanec SPD Radovan Vích, válečný veterán a plukovník v záloze, působil v armádě ve stejné době a doplňuje kontext jeho kariéry.

Nezvykle rychlý průběh kariéry... Petr Pavel očima bývalého vojáka a poslance
Foto: archiv R. Vícha
Popisek: Poslanec SPD Radovan Vích.

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41641 lidí

Pane poslanče, působil jste v armádě v devadesátých letech i v novém tisíciletí, tedy víceméně paralelně s Petrem Pavlem, který se dokázal prosadit až do nejvyšších struktur ve štábu NATO. V čem byla podle vás jeho vojenská kariéra mimořádná?

Mimořádná jeho vojenská kariéra bezpochyby byla. Jeho průběh služební kariérou byl na tehdejší dobu nezvykle rychlý. Zřejmě v tom hrál zásadní roli jeho otec, který sloužil v osmdesátých letech v hodnosti plukovníka na tehdejším velitelství ZVO jako zpravodajec.

To jste mi nahrál... Z jeho služby před rokem 1989 je nejvíce propíráno školení ve zpravodajském kurzu, ale Petr Pavel působil v armádě celá osmdesátá léta, stejně jako jeho otec, který jako plukovník na velitelství západního vojenského okruhu patřil k důstojnické elitě. Z toho, co víte, jednalo se podle vás o standardní vojenskou kariéru? Protože třeba někdejší vojenský prokurátor Kříženecký naznačoval, že patrně někde musel mít velmi mocného přímluvce…

Pokud by nebyl členem KSČ, žádná závratná kariéra by ho bezpochyby nečekala. Navíc ihned po přijetí za člena KSČ se stal předsedou útvarové základní organizace. Znám spoustu důstojníků, kteří pokud tehdy nebyli členy KSČ, zároveň nepostupovali služební kariérou a nebyli pravidelně povyšováni, ale zůstávali na svých funkcích. Takže klasický nomenklaturní kádr, se kterým se dále pracovalo.

Jak na vás působí dnešní debata o Pavlově zpravodajském kurzu krátce před listopadem 1989?

Pokud by nepřišel listopad 1989, tak by šel kariérou strmě nahoru i v rudých barvách. Prostě převlékl kabát a snažil se, aby se na průběh jeho služby rychle zapomnělo. Absolvování dlouhodobého zpravodajského kurzu sloužilo mj. i k jeho zdokonalení úrovně znalosti cizích jazyků, což je základní kvalifikační požadavek na práci v zahraničí nejen pro zpravodajské důstojníky.

Máte nějaké vzpomínky, jak to po roce 1989 bylo v armádě s „kontinuitou kádrů“? Podle jakých kritérií se vybíralo, kdo bude v novém politickém režimu moci v kariéře pokračovat a kdo ne?

Pamatuji se, jak se zahazovaly stranické knížky v kancelářích kádrováků a politruků na hromady.

Docházelo tehdy k rychlé depolitizaci armády, zrušení politického aparátu v armádě a již v prosinci 1989 k zákazu působení politických stran v armádě. Byly provedeny personální změny na nejvyšších pozicích velení armády, zahájeny prověrky postojů důstojníků vůči nově nastupující moci a byli propuštěni politicky nejvíce zkompromitovaní generálové a důstojníci. Z tehdejší armády mohli odejít i ti, kteří nechtěli sloužit v nových společensko-politických podmínkách. Do armády nastoupili rovněž rehabilitovaní vojáci, kteří byli nuceni opustit armádu v období normalizace. Tímto procesem Petr Pavel prošel bez újmy.

Po roce 1990 Petr Pavel působil na generálním štábu jako asistent generálporučíka Radovana Procházky, někdejšího politického vězně, který měl blízko k ministru obrany Luboši Dobrovskému a přes něj k prezidentu Havlovi. Jak velký vliv na další postup generála Pavla podle vás mělo toto období, kdy se velmi krátce po roce 1989 dostal do nejvyšších pater armády?

Myslím, že to mělo velký vliv. Pokud chcete v armádě dosáhnout na nejvyšší mety, tak přes službu na generálním štábu armády. Tak to prostě bylo, je a bude.

O generálu Pavlovi se mnozí vyjadřují jako o „hrdinovi“ na základě jeho působení na misi v bývalé Jugoslávii v roce 1993. Sdílíte toto hodnocení?

Tyto informace nemám. Nejsem schopen objektivně posoudit, za jakých okolností v rámci mise UNPROFOR, o jakou akci se jednalo a jakou v ní sehrál Petr Pavel roli.

Následně působil ve vojenské diplomacii jako zástupce ČR, byl například i styčným důstojníkem ve štábu operace Trvalá svoboda, což byl útok na Irák na jaře 2003. Jak se podle vašich informací osvědčil v těchto funkcích, které mají k roli prezidenta z jeho dosavadní činnosti relativně nejblíže?

Práce v mezinárodních vojenských štábech je podmíněna zejména potřebným stupněm bezpečnostní prověrky, dosažené úrovně jazykových schopností, která musí být na vysoké úrovni, dosažené vojenské hodnosti a odpovídajícím zdravotním stavem. Pokud tyto schopnosti kandidát na vyslání má, je zpravidla vyslán. Až na velmi vzácné výjimky mě není známo, že by byl někdo vrácen zpět.

Ještě mě v jeho životopise zaujala jedna epizoda, o které se příliš nemluví, i když se o něm tehdy psalo i v tisku. Jde o skandál generála Pavla s ukradeným služebním notebookem. Jak moc velký „průšvih“ to tehdy byl?

Vzpomínám si na to již velmi mlhavě. Chtěl bych zdůraznit, že Petr Pavel mě osobně nikdy nevelel. Ale skutečností je fakt, že to tak nějak „vyšumělo“.

Je i na základě tohoto selhání generál Pavel vydíratelný?

Tak jako všem ostatním držitelům bezpečnostní prověrky, tak i Petru Pavlovi skončila bezpečnostní prověrka zánikem jeho služebního poměru. Pokud by byl vydíratelný, měl by zřejmě s bezpečnostní prověrkou problém. V současné době se jej to tedy již netýká.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Mezi prezidentskými kandidáty se v jedné debatě rozpoutala přestřelka o tom, jak se stal generál Pavel náčelníkem Vojenského výboru NATO. Jednalo se podle vás spíše o jeho osobní úspěch, nebo o výsledek politických jednání a dohod v rámci Aliance?

Jeho zvolení do čela náčelníkem Vojenského výboru NATO byla souhra několika okolností, které se nebudou dekády opakovat. Jedná se o tzv. kvóta post, na který se nominuje, a protože téměř všechny členské státy NATO, které o tuto pozici usilovaly, tuto funkci již obsazenou měly, tak byla vůle na obsazení této funkce ze strany nových členských států, tedy Polska, Maďarska a České republiky.

Polsko bylo stále otřeseno v podstatě kompletní ztrátou velení armády v důsledku letecké havárie u Smolensku. K Petru Pavlovi neměly členské státy výhrady, a hlavně získal podporu USA. To nakonec rozhodlo.

Jak podle vás, sledoval jste to vlastně už i jako poslanec, v této funkci v NATO obstál?

Neznám nikoho v historii, kdo by na této funkci s aparátem čtyř stovek příslušníků mezinárodního vojenského štábu neobstál. Tuto funkci není potřeba přeceňovat. Jedná se zejména o funkci reprezentativní.

Je podle vás Petr Pavel s celou svou osobní historií a svými osobními vlastnostmi, se kterými se národ mohl seznámit nyní v předvolební kampani, vhodným kandidátem na prezidenta republiky?

Celá prezidentská kampaň byla vedena tak, že byli upřednostňováni pouze tři kandidáti, a ostatní jako by byli „B“ tým. Debaty na veřejnoprávní televizi tento moment ještě umocnily, kdy část společné debaty věnovaly otázky a odpovědi pouze dvěma přítomným, předem vybraným kandidátům. Tím člověkem s nezpochybnitelným morálním kreditem byl kandidát SPD poslanec Jaroslav Bašta. Ostatní mu nesahají ani po kotníky.

Překvapil vás, který jeho kariéru sledujete dlouhodobě, Petr Pavel nějakým svým postojem nebo činem během prezidentské kampaně?

Překvapil mě výroky o podpoře omezování svobody slova a tím, že by členy hnutí SPD nejmenoval ministry. Ohýbání Ústavy ČR ze strany stále ještě kandidáta na prezidenta republiky ve mně vzbuzují velké rozpaky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová totalita, padesátá léta. Možná je na čase zapomenout na holubičí povahu, burcuje Černocký

5:20 Nová totalita, padesátá léta. Možná je na čase zapomenout na holubičí povahu, burcuje Černocký

„Ideologie do sportu nepatří. To jen bolševici zakazovali účast sportovcům na olympiádách,“ říká k t…