V Argentině si pojistil mandát prezident Javier Milei, který natvrdo ruší úřady a škrtá vládní výdaje. Když budu opravdu hnusný: Proč ODS nevytáhne lídra, kvůli kterému by se lidi rádi dočasně omezili kvůli rušení státních výdajů, aby se ekonomika nastartovala?
Argentinu sledovati je pro pravicového člověka v současnosti jedna velká radost. Levoty už zaplevelovaly veřejný prostor zaručenými zprávami, že to Milei prohraje a hle – pravicová politika funguje. Ještě podotýkám, že pravicová politika není vekslácké podlézání Rusákům, jak si někdo u nás pravici představuje. Milei je to, co se dá nazvat pravicovým liberálem. A proč ODS nevytáhne lídra? Před pár dny ohlásil kandidaturu na předsedu můj kolega z ČESKO.plus a nejbližší politický parťák Radim Ivan. Léta pracujeme na modernizačním programu pro Česko. Určitě nejsme bez šance. Mimochodem – ač vaše otázka směruje správným směrem a máme evidentně stejné cíle, tak trochu evokuje, že je ekonomika zabržděná. Ne to není. Je jedna z nejlepších v EU a v civilizovaném světě. Léta lží mediálního polosvěta okolo ANO, SPD a spol., že žijeme v zemi, která je na tom zle, na realitě nic nezmění. Odcházející vláda mohla dělat nepochybně více, ale předává Babišovi zemi v násobně lepším stavu, než ji předával on.
Kdybyste vzal tu Mileiovu motorovou pilu, kterých pět rozpočtových položek – ideálně celých úřadů – byste „sejmul“ na první dobrou?
Tak takhle od boku to je velká výzva. No škrtal bych, škrtal. Než budete škrtat úřady, musíte zrušit (nebo přesunout) agendy. Za mě zrušení MMR, zrušení „agenturního státu“ (CzechInvest, CzechTrade, CzechTourism, Czechitas a spol.) a sloučení do jedné agentury pro export a inovace. Jedna obrovská a neviditelná věc jsou nekonečné kontroly a audity v městech, obcích a desetitisících organizacích. Přitom existují digitální nástroje, které tuhle agendu sníží o 80 %. Takže komplexní digitalizace ekonomických agend, účetnictví a řízení financí ve všech veřejných organizacích – obrovská úspora, ideologické úřady zrušit bez náhrady, a tak by se dalo pokračovat.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský




