Občané nejsou blbí! Důrazná promluva režiséra

23.12.2018 19:52

CO NÁM DAL ROK 2018 „Děti by v naší společnosti neměly mít hlad… A důchodci by měli mít na léky… Některé věci by společnost měla umět zabezpečit. Za každou cenu!“ říká známý režisér Jiří Adamec. Zhodnotil z hlediska politiky rok 2018 a vyjádřil se k tomu, co se dělo a děje kolem Andreje Babiše a Miloše Zemana. Promluvil také například o životní úrovni lidí v České republice a zmínil i ekonomickou gramotnost populace. Na závěr rozhovoru pak čtenářům ParlamentníchListů.cz prozradil podrobnosti ke svému novému filmu.

Občané nejsou blbí! Důrazná promluva režiséra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Již podruhé
reklama

Tento rok byl, co se týče politické scény v ČR, dost pestrý. Prožili jsme si volbu prezidenta, komunální volby a máme také novou vládu. Dopadlo to podle vás u nás v Česku dobře? Jste jako občan ČR spokojený, ať už s novou vládou nebo s výsledky prezidentských voleb?

Pravda je, že jsem byl jako mladý muž pár let členem KSČ, ale v duši jsem byl vždy demokrat. Mohlo by se to zdát absurdní a nepatřičné, ale není… Byl jsem a jsem!!! Prezidenta máme podle vůle lidu po regulérních demokratických prezidentských volbách, jsem tedy spokojen. Vládu máme taktéž po regulérních volbách podle pravidel demokracie západního střihu a velí jí vítěz voleb. Jak to má v demokracii být. Takže k nespokojenosti nemám nejmenší důvod. Já nejsem příznivcem pouličního vykřikování, já ctím pravidla a volby u nás proběhly podle pravidel. Nebo se mýlím? Řekl bych, že ne.

Co se politikům podle vašeho názoru tento rok povedlo a co naopak?

Těm, kteří prohráli volby, se na straně jedné spojením do protibabišovské koalice povedlo posílit pozice jeho osoby premiéra i jeho strany, protože sázka na to, že občané jsou hloupí a budou bušením na jeden jediný buben natolik zblblí, že Andreje Babiše a jeho hnutí zatratí, prostě nevyšla. Občané blbí nejsou a tuhle primitivní matematiku snadno přečetli… A ti druzí, kteří také prohráli volby, ale svým rozumným postojem k volebnímu rozhodnutí občanů České republiky umožnili vznik vlády s vítězem voleb v čele, anebo se dokonce do vlády i zapojili, své volební porážky chytře přikryli. A nikomu z nich se nepovedlo vymazat Andreje Babiše z politické mapy v ČR. A to byl de facto jediný čitelný programový cíl většiny dnes opozičních stran.

Hlavně v posledních měsících, možná i letech, se často mluví o tom, že je český národ rozdělený. Někteří v této souvislosti ukazují prstem na prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Jak vy to vidíte, kdo podle vás národ nejvíc rozděluje?

Jednotný už tento národ byl, pod praporem státostrany. To se moc nelíbilo… A ani to zrovna nefungovalo. Proto je to dnes v této zemi výrazně jiné. A není nic proti ničemu, že národ je rozdělený, že máme rozdílné postoje a názory. Kdyby tomu tak nebylo, stačila by nám jedna strana… A jsme zpátky, kde jsme nechtěli být. A je samozřejmě historickou „kvalitou“ tohoto národa, „viníka“, na kterého stačí na ulici ukázat prstem, hned směle upalovat na hranici. Ale podle mě je ukazování na Miloše Zemana nebo Andreje Babiše jen další falešný směr odváděné pozornosti. Je nám proti srsti, že Andrej Babiš má za sebou celou 1/3 voličstva… To je přece dost slušná masa lidí vidících jedním směrem… A Miloš Zeman byl zvolen větší polovinou národa… To je taky slušná masa jednoty. Na co si stěžujeme? Anebo je to opravdu tak, že špatně je vše, pokud se nám to hodí? Anebo naopak pouze dobře, pokud to někdo zrovna tak potřebuje.

Premiér Babiš a prezident Zeman patří bezesporu mezi nejvýraznější české politiky. Kolem obou je ale také často pěkně „horko“. Nejnověji tady máme „skandál“ kolem Babišova staršího syna a Čapího hnízda a také údajný střet zájmů ohledně dotací. Co vy si o tom, co se hlavně v posledních týdnech kolem Andreje Babiše děje, myslíte? A co říci na reportáž Slonkové a Kubíka, ve které mluví Andrej Babiš mladší ve Švýcarsku?

Samozřejmě že všichni jsme ve vleku mediálních informací, protože jiné nemáme. A podle toho, jaké informace v médiích dostaneme, tak jakýkoliv problém vidíme a nahlížíme. Je na tom něco nelogického? Podle mého nikoliv, jiné informace prostě nemáme. A samozřejmě že každý zdroj informací odněkud pochází… A někomu slouží. Je legrační věřit tomu, že neslouží nikomu… Pouze pravdě… Cha, cha, cha… Ptejme se, komu slouží. A pochopíme-li to, pak podle toho věci nahlížejme. Je přece šílené slyšet hovořit opravdu výjimečně vzdělané politiky, jak omílají stále dokolečka dokola stejný nesmysl… Váš syn neumí počítat, řekl, že 1 + 1 jsou tři… Ale já jsem vám už stokrát řekl, že můj syn je nemocný, a právě toto je projevem té choroby… Ale on to řekl, že 1 + 1 jsou tři… Ano… Ale já jsem vám to už řekl stokrát a řekl to i psycholog a psychiatr… A tak stále dokola… Copak je to normální???

Když jsme u Andreje Babiše, ten v minulých týdnech uvedl, že nikdy neodstoupí! Tím vyvolal další vlnu nevole z některých míst. Co podle vás některým lidem na Babišovi nejvíc vadí? Dělá podle vás svou práci dobře?

A proč by měl Andrej Babiš odstupovat? Chápu, že by se to některým líbilo... A hodilo… Je vyšetřovaný v rámci obvinění z dotačního podvodu… Ale být vyšetřovaný nebo i obviněný přece ještě nedokládá zločin… Kolik lidí bylo vyšetřovaných a obviněných a mnozí dokonce i seděli… A zjistilo se nakonec, že to celé byla konstrukce těch, kteří tomu konkrétnímu obviněnému jen potřebovali pokazit kus života, zničit kariéru, připravit o rodinu… A kolikrát se to i povedlo. Presumpce neviny se tomu říká. Presumpce viny, kterou kdysi ne zrovna rozumně „vymyslel“ a do života zkoušel uvést Miloš Zeman, přece nemůže existovat. Ani u politiků… Je to přece nesmysl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

A co mimochodem říkáte například na premiérův nový návrh – obědy pro děti do patnácti let zdarma?

Lze se tomu i smát, možná… Ale já bohužel vím, kolik dětí v České republice hladoví… Dnes děti hladoví… Kolik dětí nemůže chodit do školní jídelny na obědy, kolik dětí od svých rodičů nedostane na obědy peníze… Nesoudím ani nezkoumám důvody, to je věc jiná… Ale aby se ty děti mohly jít ve škole najíst, když dobré jídlo jedí jejich šťastnější spolužáci, to mně nepřijde hodné posměchu…

V této souvislosti se mluví o tom, že životní úroveň v Česku roste. Jak vy to z běžného života kolem sebe vnímáte? Mají se lidé opravdu lépe?

Ano, nepochybně se lidé mají lépe. O hodně lépe. I když samozřejmě ne všichni se mají úžasně… Ale lépe se mají, myslím, všichni… Ale děti by v naší společnosti neměly mít hlad… A důchodci by měli mít na léky… Některé věci by společnost měla umět zabezpečit. Za každou cenu!!! Myslím i na úkor letky gripenů, ať si americký prezident říká, co chce… Hierarchie hodnot péče o občany by měla mít stálý žebříček. Gripeny a nové obrněné transportéry, nové kvéry a lepší uniformy až potom… Až si na to vyděláme ještě o trošku víc.

Mluví se o zvyšování minimální mzdy, důchodů… Na druhou stranu se ale řada věcí až skokově zdražuje, ať už jsou to energie, potraviny…

Omlouvám se, ale já skokové zdražování nevidím… Ano, ceny se zvyšují… Zvyšují se ale i platy. Zvyšuje se životní úroveň všech, už jsem to řekl, u někoho hodně, u někoho méně… A u někoho málo… A mělo by víc. Zdá se mi, že Andrej Babiš to vidí a snaží se se svojí vládou tyhle rozevřené nůžky sociální nerovnosti alespoň trošku korigovat. Je za to kárán, ale před touto skutečností přece nelze pouze zavřít oči a čekat, až se lidé ocitnou na ulici a začnou zapalovat auta a rabovat obchody... To chceme? To by se nám líbilo? Myslím, že ne.

Podle sociologů ničí českou společnost obrovské množství exekucí. A spolu s nízkými platy nízkopříjmových vrstev způsobuje, že statisíce lidí žijí v neštěstí a bídě. Je v našem vymáhacím systému i s jeho horentními úroky něco shnilého? Či je to v pořádku a lidé mají být odstrašeni od zadlužení se?

Myslím, že tragédií je minimální ekonomická gramotnost populace. Půjčování peněz je přece v celém světě běžný moderní nástroj rozvoje ekonomiky. Ale musí si půjčovat ten, který ví, kdy a jak své závazky splatí. Ten, který ví, že půjčka je smysluplná, když přinese ekonomický profit, nikoliv jen chvilkové potěšení z drahého a povětšinou zbytečného dárku. Samozřejmě systém umožňuje nevhodné ekonomické chování nešťastníků, kteří většinou netuší, jakou si pro sebe kopou jámu, do které se zcela nepochybně jednoho dne zřítí… Ano, žádejme stát, aby vytvořil především takové nástroje, aby se těmto zoufalým, povětšinou negramotným krokům zabránilo již na jejich začátku, aby nebylo možné z těchto neštěstí profitovat, protože umazávat dluh ideální řešení, myslím, není… Dluhy se mají platit. Někdo ty peníze půjčil a většinou je chce dostat zpátky. Dar je něco jiného… Dluhová past je zoufalství… A když už nastane, často nemá řešení… Je to opravdu neradostné téma k debatě… Zejména ve dnech předvánočních.

A nejsou třeba právě nelítostné exekuce jednou z věcí, kvůli které někteří tvrdí, že před rokem 1989 bylo líp, a odvracejí se od Západu?

Je spousta věcí, které jsou označovány jako špatná současnost. Být dnes chudý a společensky vyvržený je určitě strašné. V neskutečné záplavě příležitostí a lákavého zboží si na nic nesmět sáhnout je určitě velmi bolestivé a bůhví, že téhle pozice jsem se vždy bál, protože jsem vyrostl nikoliv v bohaté rodině a v nadbytku… Ale dnes to je ještě stokrát složitější… Tenkrát jsme plus minus byli nemajetní všichni, a protože nabídka byla pramizerná, nebyla to ani žádná ostuda, ani žádná tragédie. Tak to bylo, všichni jsme si ve své relativní chudobě byli rovni. Ale dnes? Kolem nás jsou miliardáři, jezdí se docela už i běžně v autech za několik milionů korun, dovolené kdekoliv na světě už nikoho neohromí… Vily mají vyhřívané bazény… A v tomhle světě na nic nedosáhnout? Nebo se dokonce propadnout do pozice bezdomovce… Divíte se, že někteří vidí minulost jako pro sebe vhodnější a výhodnější??? A nikdo se sám sebe nezeptá, kolik viny je pouze a jenom na něm, že zrovna on je tam, kde je… Všichni ze svého neštěstí viní společnost, systém, Parlament, vládu, prezidenta… A nemohu než na konci tohoto neveselého povídání připomenout hodně staré a hodně moudré: každý jsme svého štěstí strůjcem. Platí to, ať se nám to líbí, nebo ne…

Jak už jsme řekli, kromě premiéra se nejvíc „mluví“ o prezidentu Zemanovi, který také dokáže vyvolat velmi rozporuplné reakce. Vlnu nevole vyvolal před časem například svým vyjádřením v souvislosti s kauzou Skripal, teď naposledy to bylo zase jeho vyjádření ohledně BIS. Co na to říkáte?

Již mnohokrát jsem řekl něco, co všichni víme i odjinud. Miloš Zeman si libuje ve výrobě situací a vyjádření, které mnohé vytáčejí. A čím víc, tím víc se Miloš Zeman baví. Jinak to být ani nemůže, protože víme, že jde o soudného a vzdělaného, již hodně dospělého muže… Některé jeho kroky i výroky lze vnímat pouze jako nadsázku… Na straně druhé je to řádně zvolený prezident ve svobodné zemi, a proč by občan Miloš Zeman i ve funkci prezidenta nemohl svobodně projevovat svoji vůli, třeba i v nesouladu s mocnými muži západního světa…

A naopak co říci na poslední zprávu BIS, kde se mluví o ruských agentech, tlaku z Číny, Hedvábné stezce, a dokonce třeba i o tom, že na školách se učí sovětský výklad moderních dějin? Vy máte dvě děti školou povinné, máte pocit, že to tak skutečně je?

Ne, na školách, kam chodí moje děti, se učí moderní dějiny v souladu s výkladem dějin obecně respektovaným v našem současném státě. A pak si kladu otázku, není to takhle „se vším“ – ve školách se učí… Ne neučí… Možná se v některé škole něco takového stalo nebo i děje, ale pokud se to někomu hodí, zobecní se to na „ve školách se učí…“ Není to takhle i s těmi agenty? Ruskými a čínskými… Já nevím, ale copak jiné ambasády svá zastoupení k těmto činnostem nevyužívají? Je to vůbec možné? Vždyť je to přece běžná a celosvětově zavedená praxe… Není to od jiných států trestuhodná nedbalost???

Česká republika čelí už nějakou dobu kritice z EU, že se „nestaví dobře“ k migrační krizi. Na druhou stranu tady ale máme například zahraniční pracovníky z Ukrajiny i dalších zemí, kteří zaplňují místa, která Češi nechtějí. Ovšem mluví se v této souvislosti také o zvýšení kriminality. Jsou tedy pro nás dělníci z Východu přínosem, nebo ne? A měli bychom změnit nějakým způsobem svůj postoj k těm, kteří přicházejí nyní do Evropy ze Sýrie, Afriky…?

Migrace je zcela běžná věc, byla tady před tisíci let, je tady i dnes a bude tady i zítra… Jde jen o to, aby ta migrace byla kontrolovatelná a aby místo, kam migranti přicházejí, jejich příchodem netrpělo, naopak aby si příchod migrantů pochvalovalo. Cílová země musí mít právo si migranty vybírat, rozhodovat sama o tom, kdo vedle nich v jejich zemi bude žít… A musí mít právo jiné migranty odmítnout… Když je o někom nezpochybnitelně známo, že je nebezpečný zloděj a jeho rodina špindírná, musejí mít obyvatelé domu právo rozhodnout, že takového souseda nechtějí. Nevím o nikom, že by si stěžoval, že s nimi v domě na patře žije rodina ukrajinská nebo i z míst kulturně vzdálenějších, třeba rodina vietnamská. Protože to jsou lidé, kteří celým svých chováním přesvědčují své spoluobčany o tom, že se chtějí do jejich komunity zařadit, přijmout jejich pravidla a podle nich žít. Nepřicházejí, aby si podmanili osazenstvo domu a předělali je na jejich víru a v jejich životní poslání a styl. A to je zatracený rozdíl… A to je jádro sporu, o který v tomto tématu běží. My svůj postoj měnit nemáme a, doufám, nebudeme, toto je naše země, tady žili naši předkové, my jsme ji společně tisíce let budovali a máme plné právo rozhodnout, jak v této zemi chceme žít. A také s kým. Nevím, co je na tom xenofobního a nepochopitelného…

Mluvili jsme o prezidentu Zemanovi. I vzhledem k tomu, že s rodinou část roku vždy pobýváte v Americe, jak hodnotíte za poslední měsíce prezidenta Trumpa? Co jemu se povedlo a co ne?

Donald Trump je americký prezident, já nerad hodnotím práci prezidenta českého, a už vůbec netoužím nahlížet kriticky práci prezidenta amerického. Ani ruského, ani ukrajinského… Ani britské premiérky… Mám tak málo rozumných, ověřitelných informací, že bych byl při těchto postojích v pozici hloupého šarlatána… Nechci…

Ať tedy nemluvíme pouze o politice, jaký byl rok 2018 pro vás? Vím, že jste natáčel svůj první film do kin…

DĚKUJI!!! Já jsem prožil krásný rok!!! Nelehký… Ale krásný!!! Pravda, neměl jsem žádné prázdniny a proti své vůli jsem utratil notně rodinných úspor za výrobu celovečerního filmu do kin, jehož jsem se proti své vůli stal s Jaromírem Hanzlíkem spoluproducentem. Nemohl jsem s rodinou na velké prázdniny do našeho hezkého domu a do teplíčka u moře na Floridě a místo toho jsem se plahočil ve strašných vedrech letošního léta po polích ve středních Čechách nedaleko Příbrami nad Kamýkem nad Vltavou v krásném středočeském kraji v obci Zduchovice při natáčení filmu. Ale kdyby to mělo vypadat, že si stěžuji, nahlas volám NE!!! Byl jsem celé prázdniny v téhle práci šťastný!!! Natočil jsem svůj první celovečerní film Léto s gentlemanem, který přijde do kin v celé České republice od 14. února 2019 – a pokud vám to datum něco připomíná, je ten stejný den sv. Valentýna a celosvětově se slaví svátek ZAMILOVANÝCH… Dejte manželce jako dárek kromě kytičky k tomuto svátku i lístek do kina… A kupte lístky dva a jděte s ní… Nebudete litovat, dělali jsme vše pro to, abychom vaši lásku pohladili po duši… Dělám to s radostí celý svůj život, snad vás ani tentokrát nezklamu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvíce zla páchá Václav Klaus starší, uhodil právník od komunistů. Místo svobody je svévole, společnost tu není vyspělá

17:46 Nejvíce zla páchá Václav Klaus starší, uhodil právník od komunistů. Místo svobody je svévole, společnost tu není vyspělá

ROZHOVOR „Vadí mně především to, že část občanů není ochotná se za účelem potlačení epidemie omezit …