V Česku platí protiepidemická opatření. Někdo je považuje za příliš přísná, jiný naopak za nedostatečná. Jak se na ně díváte vy?
Pokud to budu srovnávat s jarními opatřeními, myslím, že ta současná jsou celkem přijatelná. Není uzavřen průmysl, jako tomu bylo na jaře. Jde jen o to, že některá opatření dle mého názoru měla přijít mnohem dříve a nemusel být ohrožen zdravotní systém. V současné době jsou problémy opravdu velké, nemocnice jsou na hraně svých možností, stoupají počty hospitalizovaných pacientů, bohužel rostou i počty zemřelých. Je těžké situaci objektivně posoudit, ale podle mého názoru měla vládní opatření přijít mnohem dříve. Těmi, kdo se vše nyní snaží udržet, jsou zaměstnanci v první linii a mezi ně určitě patří zaměstnanci ve zdravotnictví a v sociálních službách, kteří odvádí maximum.
Práce ve zdravotnictví a sociálních službách je náročná, i za běžných okolností chybí personál a teď je situace ještě horší a přitom například sociální služby čeká plošné testování klientů a zaměstnanců. Vyhledávání pozitivních a nemocných je bezesporu nejdůležitějším prvkem, ale testování má také své problémy. Už jsem se k tomu několikrát vyjadřovala a až dnes budeme mít videokonferenci s ministryní Maláčovou, tak se opět zmíníme o tom, že v pobytových zařízeních sociálních služeb je nedostatek zdravotnických pracovníků, kteří budou plošné testování provádět. Jsme přesvědčeni, že je nutné pokusit se zdravotníky posílit. Pokud budou testovat, tak jejich běžná práce bude stát a toho se velmi obáváme.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban