Odborník ke GMO: Občané EU si myslí, jak je genetická modifikace špatná, ale...

24.11.2014 15:03 | Zprávy

Řekne-li se geneticky modifikované potraviny, většina národa se určitě otřese hrůzou. Představíme si „naroubované“ brambory na prase (nebo opačně), varianty, které by mohl závidět jakýkoliv spisovatel vědeckofantastických románů. Existuje však GMO, která je v rámci jednoho druhu plodiny a která může přírodě podle odborníků jen a jen prospět.

Odborník ke GMO: Občané EU si myslí, jak je genetická modifikace špatná, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John zorganizoval petici za zákaz geneticky upravených potravin

V rozhovoru s předsedou Ústředního bramborářského svazu České republiky Miloslavem Chlanem si pokládáme otázku, zda mnohonásobné používání chemických prostředků není horší jak vůči přírodě, tak člověku. A nestojí za tím právě velké chemické lobby, které by pak muselo oželet desítky nejrůznějších postřiků?

Pojďme rovnou k meritu věci. Jsou lepší geneticky modifikované potraviny, nebo více a více chemie? Stříká se proti škůdcům, plísni, pak zase aby třeba nať rychleji a naráz uschla… Je to normální stav?

Jsem zastáncem, že by se mělo s určitým rizikem zvážit, že pěstování geneticky modifikovaných brambor je stejně velké jako plošné používání chemie, a to nejen na pěstování brambor, ale i jinde. Když jste na poli, vidíte nějaký pluh, nějaké sklízeče, ale hlavně ty postřikovače. Ta genetická modifikace většinou směřuje k tomu, aby se tam dávalo méně chemie.

U nás se pěstovala GMO Amfora, která ve své podstatě funguje tak, že to, co se vyrábí chemickým zpracováním škrobu a pak se dál používá ve výrobě papíru, tak tato modifikace by to vyrobila na poli.

Rozumím-li tomu, je to poněkud jiná genetická manipulace, než proti které se hodně protestuje…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala, Jan Polívka

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šmokové z veřejných médií.“ Fidler přináší fakta o Svobodovi

18:42 „Šmokové z veřejných médií.“ Fidler přináší fakta o Svobodovi

„Obviňování Ludvíka Svobody patří k oblíbené kratochvíli různých šmoků z veřejných médií – ostatně p…