Ohromující povolební rozlučka končící poslankyně TOP 09: Feri nám odehnal voliče v regionech. Zeman s Babišem zatím demokracii neohrozili...

26. 10. 2017 17:50

ROZHOVOR Dominik Feri není konzervativní politik, prosazuje kroky, které jsou v rozporu s myšlenkami TOP 09. ParlamentnímListům.cz to řekla končící poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková. V těchto volbách ani nekandidovala, hodlá se ucházet o senátní mandát. Do kritiky šéfa strany Miroslava Kalouska se otevřeně pouštět nechtěla, ale mnohé naznačila či nepřímo uvedla. Mezi novými poslanci prý není nikdo, kdo by mohl předsednictví po Kalouskovi převzít.

Ohromující povolební rozlučka končící poslankyně TOP 09: Feri nám odehnal voliče v regionech. Zeman s Babišem zatím demokracii neohrozili...
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Jitka Chalánková v pořadu Horké téma
reklama

Paní poslankyně, Miroslav Kalousek oznámil, že za měsíc už nebude znovu kandidovat na šéfa TOP 09 ani do žádné další funkce. Je to správně?

Pan předseda to oznámil v úterý na předsednictvu, kde se o tom dále nedebatovalo. V tomhle je potřeba se vrátit k vývoji zhruba v posledních dvou letech jak v politice, tak v práci a činnosti TOP 09. Pro nás v regionu byly určitě poučením krajské volby. Tehdy pan předseda zůstal ve funkci, ale debata o tom byla bouřlivá. V té době jsem pana předsedu upozornila, a náš krajský výbor Olomouckého kraje k tomu přijal usnesení, na věci, které nám v regionu ztěžovaly kampaň. Ne všechno je možné házet na osobu jednoho člověka, ale jde spíš o celkové pojetí.

I když může mít pan předseda pravdu, že pan Babiš je nebezpečí, na druhou stranu taková vyhrocená rétorika bohužel, a jde o obecnou zkušenost, vede společnost k tomu, že se kritizovaného člověka spíše začne zastávat. Tohle se projevilo jak v krajských, tak nyní ve sněmovních volbách.

A je tedy správné nebo logické, že pan Kalousek už ve vedení strany dál pokračovat nebude?

Nemohu hovořit za pana předsedu, jde o jeho rozhodnutí. Je třeba si uvědomit, že každý prochází určitými pocity zodpovědnosti, tlaku, frustrace a neúspěchu. Zodpovědnost na sebe vzal nejen on, ale i první místopředseda Marek Ženíšek.

Podstatné je, že každé rozhodnutí musí být doprovázeno plánem, kdo daného člověka může nahradit, a podle toho se každý má rozhodovat. Otázkou je řešení do budoucna. Možná proto pan předseda zůstával ve funkci po krajských volbách a k danému rozhodnutí dospěl až teď. Opakuji ale, že by opravdu mělo být zřetelné, kdo by se role nového lídra ujal. Důležitá je i další, tentokrát programová věc, co má TOP 09 vlastně reprezentovat a hájit.

Kdo by měl vedení strany převzít? Vidíte nějakou osobnost?

To je obtížné. Vedení TOP 09 bylo vždycky navenek loajální, z druhé strany se ovšem na předsednictvu debatovalo o některých věcech, na které jsme měli odlišný názor. Bohužel ne vždycky většina odhlasovala něco, co bych já považovala za správné. Tam vidím problém. Strana si navenek nesmí protiřečit. Všechny politické subjekty musí hájit principy, na kterých vznikly, a je důležité si to občas zopakovat. V rámci předvolebních bojů se občas objeví představy, které považuji za liché, že bychom mohli získat ještě jednu voličskou skupinku tady a jinou onde, abychom uspěli. To nepovažuji za správné.

Lidé nesmí mít zmatek v tom, co reprezentujeme a z čeho neuhneme. Projevilo se to při startu Pirátů. Pokud se konkurentem pro určitou voličskou skupinu TOP 09 stali Piráti, tak se strana posouvá do válečného pole, ve kterém by se konzervativní strana vůbec neměla objevit.

Paní poslankyně, vy mi stále utíkáte od základu otázky. Můžete říci jedno, dvě jména, kdo by mohl Miroslava Kalouska nahradit?

Nikdo takový určitě není. Lídr TOP 09 musí mít jasné hodnotové ukotvení. Ale na hodnotách, na kterých vznikla, ne na těch, které prosazuje teď. Patří k tomu i obhajoba lidských práv, ale racionálně. Nepředstavuji si pod tím, že někdo běhá po parku a „bojuje“ tak za lidská práva.

Běhá třeba s nějakou vlajkou v ruce?

Třeba, ale nechci být až tak konkrétní. Mluvím třeba o dramatickém poškozování lidských práv i v evropských zemích. Zjistíme-li chyby, které ničí a poškozují lidské osudy, vyžaduje to obrovské nasazení, protože bojujete proti strachu a zbabělosti. Je to těžké, hodně lidí se od vás odvrátí a málokdy tomu objektivně rozumí i některá média. Mám z druhé strany zkušenost, že hodně lidí pochopilo, o co šlo kupříkladu mně. Zdravý rozum může být kolikrát moudřejší než nějaké akademické tituly.

Narážíte na norský případ odebírání dětí?

Ano, také. Týká se to i norských fondů a způsobu jejich využití. Některé lidi celý ten případ obtěžuje, protože si nechtějí připustit, že se vůbec něco takového děje a nechtějí o tom slyšet. „Nechci slyšet o tom, že někde někomu ukradli děti. Když to nebudu slyšet, nebude mě to trápit a můžu spát.“ Jenže já taková nejsem. Pokud vím, že někomu ukradli děti, nemohu klidně spát.

Sama nepomýšlíte, že byste kandidovala na post šéfa strany? Případně, budete obhajovat funkci místopředsedkyně?

Jsem zvyklá vždy nabídnout to, co bych chtěla hájit. Záleží, jak by se k takové věci postavilo vedení jednotlivých krajů. Pravdou je, že jsem vyprofilovaná ve věci obhajoby konzervativních hodnot a zejména v oblasti, kde se jedná o postoje a hodnoty, o kterých se nehlasuje. To musí zaznít a je nutné to vysvětlit občanům. Existují zkrátka věci, které se v Parlamentu řešit nemají.

Například?

Uzákonění manželství homosexuálních párů. To je nesmysl. Neznamená to, že mám něco proti homosexuálům jako lidem. Ale podbízet se v kampani těmto skupinám je nesmyslné a je nutné se vůči tomu ohradit. Děkuji v tomto směru i panu kardinálu Dukovi, že toto sdělil ve svém Svatováclavském poselství. Tedy, že některé agresivní menšiny vystraší politiky a kandidáty a nutí je dělat ústupky, které mohou napáchat dalekosáhlé škody pro většinu a ve věcech vycházejících z přirozených zákonů. Konzervativec musí mít jasno. Ano, mohou v rámci jedné strany existovat i liberální proudy, ale nesmějí podporovat kroky poškozující svobodu a práva jednotlivců a většiny; pak nejde o liberalismus, ale o agresivní levici.

Mnohokrát jste zmínila termín konzervativní hodnoty s tím, že na nich byla TOP 09 postavena. Je pro vás Dominik Feri, nový poslanec, ztělesněním konzervativních hodnot?

Ne. Už jsme o tom spolu mluvili dříve. Upozornila jsem na to výrazným způsobem i dovnitř strany, že naprosto nesouhlasím s kroky Dominika Feriho. Jako člověku mu nechme možnost se posouvat a vyrůst, ale obávám se, aby se nedostal do pozice moci, s níž nebude umět naložit.

S jakými kroky Dominika Feriho nesouhlasíte?

Jasný příkladem je propagace a podpis petice za adopci dětí homosexuálními páry, to je naprosto nepřijatelné. Naprosto!

Přesto uspěl, byl vykroužkován z posledního místa kandidátky a stal se jedním z pouhých sedmi poslanců TOP 09…

To je věc voličů. Je sice pravdou, že uspěl, ale nikoli na hodnotách, na kterých TOP 09 vznikla. Upozorňovala jsem na to i předsednictvo strany. Nám v regionech to voliče spíše odehnalo.

Nicméně se patrně dá říci, že hlavními nebo přesněji nejviditelnějšími tvářemi TOP 09 byli právě Dominik Feri a předseda strany Miroslav Kalousek. Kampaň stála hlavně na varování před údajným nebezpečím ze strany Andreje Babiše a Miloše Zemana. Neznamená to, že většina voličů tyto obavy nesdílí?

Může jít o dva aspekty. Jednak, když se na někoho neustále útočí, spousta voličů se k takové osobě může spíše přiklonit. Pokud jde o demokracii jako takovou, jde o věc důležitou, ale bez hodnotového zakotvení nedostačující. I demokratickým hlasováním se můžete postupně dostat k totalitě a k diktatuře, a to pomocí demokratických postupů.

Když politiku nedělají lidé hodnotově zakotvení, kteří v pravý čas dají stopku, za co se nemůže jít i v případě, že by si to většina odhlasovala, dostáváme se za hranu a tímto demokratickým způsobem se můžeme dostat k bolševické totalitě.

Konají podle vašeho mínění pánové Babiš a Zeman věci ohrožující demokracii?

Zatím se nic takového neodehrávalo. Je otázkou, nakolik některé záležitosti z kampaně, třeba úvahy o zrušení Senátu apod., byly míněny vážně. Část voličstva na to může slyšet a nakonec se to po volbách realizovat nebude. Ptáte-li se na ohrožení, možná jde spíše o otázku budoucích kroků obou pánů.

Takže odmítáte tvrzení, že by předseda hnutí ANO a prezident republiky dosud učinili kroky, jež by se za ohrožení demokracie mohly pokládat?

V případě pana Babiše je problémem něco jiného, a to provázanost s jeho vlastním podnikáním. Neměl by to být standard, který je přijatelný. Byznys a politika by neměly být propojené.

Co se týče pana prezidenta, je to věc ústavních právníků. Některé jeho kroky byly trošku hraniční, nesouhlasila jsem třeba s dlouhým udržováním vlády Jiřího Rusnoka, proti kterému osobně nic nemám. Pokud prezident využívá pravomoci, které mu zákony a Ústava dávají, až na krajní mez, proti tomu se těžko nějak bránit.

Nemělo by to být tak, že o tom rozhodnou voliči? U Andreje Babiše lidé věděli, že má zároveň obří firmy, je trestně stíhán atd., a přesto ho zvolili. Totéž u Miloše Zemana. Kdyby s ním lidé byli nespokojeni, v lednu ho nezvolí. Neměli by pak jejich političtí odpůrci říct – nesouhlasíme s nimi, ale občané je zvolili a je nutné to respektovat?

Je třeba mít na vědomí, že prezident je volen přímo, což tehdy prošlo velmi zvláštně, ale o tom nechci mluvit. Když už se přímá volba zavedla, říkala jsem si, že to zvedne zájem lidí o politiku, a to se podle mě stalo. Pokud by to tady nedospělo do nějaké krvavé diktatury, nelze zatím kroky pana prezidenta hodnotit nedemokraticky.

Počkejte, krvavá diktatura? Umíte si něco takového v našem prostředí, čase a společenství, kde žijeme, vůbec představit?

Ohrožují nás větší hrozby, což vidíme ze zemí kolem nás. Jde o civilizační hrozby a souvisí to s tím, že naše civilizace je schopna se zlikvidovat sama. Evropská civilizace je opravdu ve velkém ohrožení. Ti, co nás zvenku ohrožují, budou mít poměrně snadnou práci. Náš středoevropský prostor vnímám pozitivně, líbí se mi spolupráce v rámci V4, kam by se mohlo připojit ještě Rakousko.

My máme s totalitou zkušenost. Celkem s údivem se dívám na západní státy, kam to mnohdy dostupuje. Bylo by dobré, aby státy Visegrádské čtyřky byly tím, kdo země staré EU kupříkladu upozorní na nějaké historické zkušenosti. Ve chvíli, kdy v sobě národ nemá historickou zkušenost, vůbec nebezpečí nevnímá. Opakuji ale, že bych nepodceňovala zdravý rozum.

Ještě se vrátím k vaší straně. Udělala TOP 09 chybu, že zdůrazňovala zmiňovaný program antibabiš a antizeman?

Z prvních předběžných externích analýz je vidět, že velká část našich voličů přešla k ODS. To navozuje otázku, jestli byla TOP 09 schopna zaujmout svým hospodářským programem. V programu jsme měli poctivě všechno o ochraně živnostníků a další tyto důležité věci. Je tak záhadou, proč od nás lidé k ODS odešli.

Bylo to ale dostatečně slyšet? Můj osobní dojem vnějšího pozorovatele je takový, že tato část programu stála zcela v pozadí.

Evidentně to nebylo slyšet dostatečně. Druhá věc je, že by tu měla být slyšet jasná dlouhodobější strategie. Měli jsme sice svou vizi, jezdilo se s ní po republice, přesto zjevně nedolehla k velkému množství voličů. Program antibabiš, to od krajských voleb vnímám jako otázku emoce, kdy se volič nakonec zkrátka rozhodne jinak.

Má TOP 09 šanci se ještě zvednout a neskončit v propasti?

Všechno je těžká práce. Důležitý je přístup členů a jejich reflexe. Musí si uvědomit, že v politické straně nejsou kvůli funkcím a pozicím. Politik se nemá ve své kanceláři dívat do zrcadla, má se dívat ven, na občany a pracovat tak, aby nás občané volili, a zároveň nezradit naše hodnoty. Pokud bychom opustili ideály, ze kterých TOP 09 vzešla, možná bychom krátkodobě určitou voličskou skupinu zaujali, ale do budoucna by to byl problém.

Nemáte strach, že k tomu dojde? Nebo už částečně došlo?

Strach já nemívám vůbec. Podstatné je, že na svých postojích si budu stát vždy. Zda to zbytek strany bude akceptovat, je otázkou. Buď je přijme, nebo ne.

Závěrem se vrátím zpátky k jedné z prvních otázek, od které jste mi utekla. Budete sama kandidovat na sněmu do vedení? Ať už v podobě obhajoby místopředsednického postu, nebo rovnou na předsedu...

Budu nabízet svou práci, co mám za sebou. Kdyby se kolegům něco z mé práce nebo postojů nezdálo, zeptám se jich, co přesně v tom je špatně a ať mi vysvětlí, v čem se mýlím a čím jsem nedodržela hodnotové desatero naší strany, a proč nevěří mně a věří třeba článkům z médií.

Tedy kandidovat budete?

Ještě si to rozmyslím. Určitě zatím nejsem rozhodnutá. Pokud by kolegové uznali, že mám co nabídnout…

A kdyby uznali, že ano, byla by řeč o obhajobě vašeho dosavadního postu, nebo rovnou o předsednictví?

V těchto sněmovních volbách jsem nekandidovala a mým cílem, což jsem předem oznámila, je dostat se do Senátu. Pokud bych této politické straně měla pomoci, skutečně by to musela být většinová vůle členské základny, a takové informace nemám.

Musíme si rovněž uvědomit, že zde je sedmičlenný poslanecký klub a pan předseda Kalousek bude pravděpodobně zvolen předsedou tohoto poslaneckého klubu. Nabízí se tedy otázka, zda je vhodnější, aby se novým lídrem strany stal také člen poslaneckého klubu, což je technicky výhodnější, protože by oba seděli ve Sněmovně. Kdyby mělo jít o předsedu strany, který není poslancem, měl by to být někdo, kdo bude umět s vedením klubu dobře komunikovat.

Z poslaneckého klubu ale příliš na výběr není. Vlastně jen z pěti lidí, protože Karel Schwarzenberg to, předpokládám, nebude, dále je v klubu Miroslav Kalousek a zbývá pět dalších poslanců. Vidíte tam možnost, z koho vybírat?

Ne, nevidím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německý ministr nám chce nutit migranty? Vyhrožuje? Ať raději zaplatí Čechům reparace! Generál Blaško se vytočil jako nikdy

20:00 Německý ministr nám chce nutit migranty? Vyhrožuje? Ať raději zaplatí Čechům reparace! Generál Blaško se vytočil jako nikdy

ROZHOVOR Když se Čína rozhodne obsadit Hongkong, nikdo jí v tom nezabrání. Kvůli ekonomickým vazbám …