Okamura: Fialova vláda patří před soud

30.04.2023 21:06 | Rozhovor

Krádež desetiletí. Tak Tomio Okamura nazval okrádání českých občanů na cenách elektřiny, které napáchala Fialova vláda. Mělo by se podle něj uvažovat, zda někdo z vlády za toto nepatří před soud.

Okamura: Fialova vláda patří před soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Podle Eurostatu, evropského statistického úřadu, čeští občané i ve druhém pololetí roku 2022 v přepočtu na paritu kupní síly platili nejvyšší ceny za energie v celé Evropě. O čem to vypovídá?

Za toto okradení českých občanů patří podle mého názoru Fialova vláda před soud. Myslím si, že se jedná o krádež minimálně desetiletí a na předražených energiích si někdo pěkně namastil kapsy. Vysoké ceny elektřiny a plynu jsou rovněž hlavní příčinou rekordní míry inflace v České republice, která je opět jednou z nejvyšších v Evropě. Fialova česká vláda pro snížení cen energií neudělala prakticky nic a špatně provedené a opožděné zastropování cen nepřineslo žádné pozitivní dopady. Naopak vládám Maďarska, Polska, Slovenska či Chorvatska se podařilo díky vhodně zvoleným regulačním opatřením udržet ceny kilowatthodiny elektřiny pod úrovní dvaceti eurocentů a ceny kilowatthodiny plynu pod pěti eurocenty.

Což je v případě elektřiny polovina a v případě plynu čtvrtina české ceny! Fialova nekompetentní a škodlivá vláda musí skončit! I proto pořádáme ve středu 24. května demonstraci od 15.30 v Liberci na Soukenném náměstí, kde mohou lidé podepsat i petici za demisi Fialovy vlády. Samozřejmě na demonstraci vystoupím i já osobně a těším se na setkání s lidmi!

Čeští občané i firmy platili v tomto období za jednu kilowatthodinu silové elektřiny 38 eurocentů, což byla v absolutních číslech čtvrtá nejvyšší cena v Evropě, a po přepočtu na kupní sílu, spolu s Rumunskem, dokonce cena v rámci Evropy nejvyšší.

Ceny plynu pro domácnosti se vloni ve druhém pololetí v České republice zvýšily meziročně nejvíce ze všech zemí Evropské unie! Růst činil 231 procent, zatímco například na Slovensku dosáhl 18 procent a byl druhý nejnižší v Unii! Pokud se cena vyjádří v eurech, nejlevnější plyn měly domácnosti v Maďarsku.

Též v případě elektřiny patřil cenový nárůst při porovnání mezi druhými pololetími 2021 a 2022 k těm nejvyšším v Unii. Růst meziročně dosáhl 97 procent a byl druhý nejvyšší v EU, hůře na tom už byly jen domácnosti v Rumunsku (+112 %). Třetí největší růst vykázali v Dánsku (+70 %). Naopak nejméně elektřina zdražila v Lucembursku, kde růst činil pouhá tři procenta. V Nizozemsku (–7 %) a na Maltě (–3 %) pak elektřina dokonce ve srovnání s druhým pololetím 2021 zlevnila.

Nicméně premiér Petr Fiala řekl, že čísla Eurostatu nesedí, a ohradil se proti nim i ČEZ…

Ekonom a statistik Lukáš Kovanda řekl, že jen těžko si lze představit, jakou „minelu“ by musel Eurostat, případně Český statistický úřad učinit, aby se zmýlily natolik, že rozdíl bude desetinásobný. Těžko si lze představit přehmat, jenž by je dovedl k desetinásobnému nadhodnocení růstu cen v ČR v porovnání s dalšími zeměmi středoevropského regionu. Ostatně to, že máme vyšší ceny než v sousedních státech, vidíme všichni.

Jak chcete snížit ceny energií vy?

Je nutné zastropovat ceny elektřiny na nízké úrovni přímo u jejích domácích výrobců a výrazně snížit i cenové stropy pro spotřebitele. To předpokládá získat plnou kontrolu státu nad největším domácím producentem elektřiny, společností ČEZ, a převzít plnou odpovědnost za proces výroby, distribuci a prodej elektřiny.

Velký rozruch mezi českými občany vyvolala otázka dovozu ukrajinského obilí. Jak se k této věci stavíte?

Hnutí SPD podporuje zákaz dovozu zdraví škodlivých ukrajinských zemědělských produktů do České republiky a ochranu zdraví českých občanů a zájmů českých zemědělců. Česká vláda bohužel nemíní na rozdíl od vlád Polska, Maďarska či Slovenska uvalit zákaz na dovoz nekvalitního a zdraví škodlivého ukrajinského obilí, které může obsahovat v Evropské unii zakázané pesticidy, jak již prokázaly některé kontroly právě v sousedních zemích České republiky.

Vláda ale svůj postoj zdůvodňuje nutností dodržovat podmínky jednotného trhu Evropské unie...

Je tedy evidentní, že česká vláda upřednostňuje zájmy Evropské unie a jejích institucí před zájmem na ochraně zdraví českých spotřebitelů. Ukrajinské obilí se navíc do zemí EU nyní vyváží bez celních přirážek, přestože Ukrajina není členským státem Evropské unie, což výrazně poškozuje i naše domácí zemědělce. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha v této souvislosti uvedl, že zásoby obilí jsou po dovezení ukrajinské pšenice do České republiky příliš vysoké, zatímco jeho kvalita je nízká.

Navíc hrozí, že mnohem kvalitnější české obilí nebude už možné ani uskladnit. Pokud k tomu dojde, může se stát, že si čeští občané budou nuceni kupovat méně kvalitní mouku a pečivo z ukrajinského obilí, zatímco čeští zemědělci budou muset svou úrodu spálit. Celá tato situace je tak dalším přímým důkazem toho, jak škodlivé jsou zásahy Evropské unie do záležitostí jejích členských států a jaké negativní dopady má tzv. společná zemědělská politika Evropské unie.

V minulém týdnu byly v Poslanecké sněmovně v závěrečném třetím čtení stranami vládní koalice a hnutím ANO schváleny podstatné změny obranné legislativy. Hnutí SPD bylo jediným subjektem, jehož poslanci hlasovali proti těmto změnám zákonů navržených Fialovou vládou a ministryní Černochovou. Proč jste se rozhodli takto?

Tyto zákony mimo jiné zvyšují pravděpodobnost zapojení občanů České republiky do válečného konfliktu mimo území naší země. Podle SPD je ale hlavním úkolem Armády ČR zajistit obranu České republiky. Nesouhlasili jsme ani se zavedením institutu tzv. předurčení pro doplnění ozbrojených sil do branného zákona, který rovněž výrazně usnadní mobilizaci a vyslání českých občanů do vojenských operací v zahraničí. To samé platí i o zkrácení lhůty od doručení povolávacího rozkazu k nástupu na vojenské cvičení nebo operační nasazení na pouhé tři dny. Ve všech těchto případech se jedná o civilisty nepatřící k profesionálním příslušníkům Armády České republiky i jejích aktivních záloh.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Někdy je nutné, volit menší zlo před větším., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseCoviďák , 01.05.2023 7:39:12
Pokud se nedomluvíte, nechcete domluvit, jsou všechny tyhle řeči jen prázdným žvaněním.

|  11 |  1

Další články z rubriky

Násilí, když selžou volby. Český expert o Green Dealu jasně jako nikdo

13:00 Násilí, když selžou volby. Český expert o Green Dealu jasně jako nikdo

Po volbách do Evropského parlamentu by se lidé i média měli tvrdě domáhat splnění předvolebních slib…