Okamura burcuje: Výměna politiků nic neřeší. Musí čelit jiné hrozbě

19.01.2013 11:11

ROZHOVOR Senátor Tomio Okamura, kterého ministerstvo vnitra nepustilo do boje o prezidentský úřad – prý pro nesoulad na petičních listinách, nezahálí. Podpořil myšlenku sobotního občanského Velkého sněmu občanů Čech, Moravy a Slezska, a jak řekl pro ParlamentníListy.cz, s ním i myšlenku přímé demokracie a více práv i odpovědnosti občanům. Tomio Okamura také prozradil, jak se dívá na kandidáty druhého kola prezidentských voleb.

Okamura burcuje: Výměna politiků nic neřeší. Musí čelit jiné hrozbě
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tomio Okamura.

Proč jste se rozhodl pro účast na Velkém sněmu a které sněmem požadované změny jsou pro Vás nejdůležitější?

Na setkání s občany a zástupci občanských iniciativ chci podpořit a navrhnout změnu politického systému. Vím, že ti lidé tam přijedou volat po pádu vlády. Ale výměna politiků nic neřeší, pokud se nezmění systém, pokud ti politici nemají zcela jasnou a vynutitelnou odpovědnost, vynutitelnou hrozbu odvolání. Nad každým z nás politiků musí viset Damoklův meč - každý z nás musíme být přímo odpovědní svým voličům. Ne jednou za čtyři roky, ale nonstop.

Jak chcete za stávající situace prosadit změnu Ústavy či další věci, když má opozice v rozhodující sněmovně menšinu?

Jsme v demokracii, takže to berme jako proces. V první fázi je třeba diskutovat změny - získat pro ně veřejnost a prostřednictvím tlaku veřejnosti pak i zákonodárce.

Kterými kroky chcete začít?

Sněm je první krok a medializace návrhů změn a získávání podpory jsou další.

Jaký je podle Vás časový horizont pro dosažení výsledků deklarovaných na sněmu? Je to až pro příští volby?

To nikdo nemůžeme tušit.

A jak došlo k Vašemu spojení s Věcmi veřejnými, konkrétně s Vítem Bártou? Co Vás k tomu vedlo?

Tady jde o spojení zhruba se stovkou občanských iniciativ z celé republiky, přičemž jedním z těch mnoha, kdo podporují myšlenky sněmu, je mimo jiné Vítek Bárta. Rád bych ale připomenul, že sněmu se zúčastní a jeho myšlenky podporuje mnoho dalších osobností jako ekonom Pavel Kohout, senátor a známý protikorupční aktivista Libor Michálek, senátor Leopold Sulovský z hnutí Ostravak, a další. Koneckonců s nabídkou podpořit ústavní změny jsem oslovil i prezidentské kandidáty. Kdo se připojí k dobré věci, je vítán. Prosím ale, abychom se oprostili od personifikace - nejde přece o to, zda tam je Okamura, Kohout, Samková, Michálek nebo Bárta, ale jde o tu myšlenku. O to, co chceme prosadit - a to je více demokracie, více odpovědnosti odpovědných, více pravomocí a odpovědnosti občanům. To je zásadní - já se pouze k těmto myšlenkám připojuji a chci je prosazovat ve sněmovně i v Senátu.

Jak hodnotíte výsledek prvního kola prezidentské volby?

Nijak je nehodnotím - voliči rozhodli a nemám už ambici je za volby chválit ani hanět. Je jasné, že mnoho lidí je a bude nespokojených, ale takový je život. Mohlo být koneckonců hůř.

Připadají Vám korektní útoky Jiřího Dienstbiera na Miloše Zemana?

Nevím o nich.

Prozradíte, koho podporujete Vy, a proč?

Podpořím toho, kdo podpoří posílení přímé demokracie v naší zemi.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se do řiti EU nořil z donucení, tihle půjdou s nadšením, tuší rocker. Kašpárek z ČT a směšná propaganda

16:48 Babiš se do řiti EU nořil z donucení, tihle půjdou s nadšením, tuší rocker. Kašpárek z ČT a směšná propaganda

„Zatímco Babiš se do bruselské řiti nořil spíše neochotně a vzhledem ke svým obchodním zájmům tak ně…