Olomoucký Moravan udeřil na Pražáky a Moravu označil za český Tibet

8. 5. 2012 22:20

ROZHOVOR V České republice je problém vyvěsit moravskou vlajku při oslavách příchodu Cyrila a Metoděje. Tibetské vlajky jsou ale vyvěšovány skoro všude. Přitom Morava je v podstatě stejně násilně připojena k jiné zemi jako Tibet, řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jan Smital, předseda krajské rady Moravanů v Olomouckém kraji.

Olomoucký Moravan udeřil na Pražáky a Moravu označil za český Tibet
Foto: Petr Kupka
Popisek: Předseda krajské rady Moravanů v Olomouckém kraji Jan Smital
reklama

Moravané se budou ucházet o hlasy voličů v nadcházejících krajských volbách. Co je třeba z vašeho pohledu prioritně změnit v Olomouckém kraji?

Olomoucký kraj je slepenec zcela anomálně spojených oblastí. Jesenicko na severu nemá s úrodnou Hanou naprosto nic společného. Kraje z roku 1949 byly v roce 1960 sceleny ve větší, protože byly neúnosně drahé. Prioritou proto pro nás je zrušit kraje a nastolit zřízení jako třeba v Rakousku nebo Německu, kde to funguje a vytváří to zde obrovskou prosperitu. V Olomouckém kraji bychom jinak chtěli zpřístupnit sever, a tam je stěžejní pro nás vybudovat tunel pod Červenohorským sedlem, čímž by se podnikatelům umožnilo investovat do chudého severu, který se vylidňuje.

Vaší straně podle vás média příliš nevěnují pozornost a připadáte si prý jako za dob inkvizice. Proč tomu tak je? Můžete to trochu rozvést?

Náš program v zásadě chce zcela úplně změnit systém. Dnešní peníze v podstatě v pětasedmdesáti procentech odcházejí do Prahy, jak fyzických osob, tak právnických osob, daně. A tam se přerozdělují, což vytváří obrovské podhoubí pro korupci. Spolkové země to mají úplně naopak. A tam je právě to, proč sdělovací prostředky naší straně nevěnují příliš pozornost, protože i tyto instituce by přišly o komunismus, který si zavedly. Berou si totiž, co chtějí.

Jaké je financování vaší strany?

Financování je jednoduché – vytáhnu peníze z kapsy a zaplatím, co je potřeba. Máme samozřejmě příspěvky, ale ty nepokrývají všechny náklady. Vše je na bázi dobrovolnosti a patriotismu, který je v nás. Když má někdo víc peněz, dá víc, když peníze nemá, dá míň.

Jak se díváte na aktuální dění na české politické scéně?

Naprosto neexistuje přímá demokracie. Tím pádem se vládnoucí garnitura pasuje do role neomezených vládců. Bagatelizuje se názor opozice. Mafiánský způsob vládnutí se propojil i s justicí a s tím, že Klaus a spol. vyprodukovali svými politickými rozhodnutími supergarnituru, tedy miliardáře jako Krejčíře a další jemu podobné. A ti všemi možnými prostředky likvidují veškeré možné podpory. A sdělovací prostředky, které jsou zřejmě právě v rukou těchto lidí, pro ně dělají špinavou práci a i novinářům se proto nedá věřit.

Proč by měl být člověk hrdý na to, že je Moravan?

Morava byla první zemí ve střední Evropě, která přijala novou neposkvrněnou křesťanskou kulturu. Moravané by mohli být hrdí na svou historii. A proč se jim to upírá? Na bratislavském hradu najdete velkomoravskou síň slávy, kde jsou vyobrazeni moravští králové a před nimi se přísahá věrnost Slovenskému státu. A u nás se toto doslova nesmí. Problém je u nás třeba jen vyvěsit moravské vlajky na Cyrila a Metoděje, přitom tibetské vlajky se vyvěšují, ale Morava je zrovna tak anektovaná země jako Tibet.

Jste pro to, aby se v médiích zřetelně rozlišovalo, jestli je člověk Moravan anebo Čech?

Ano. A to z jednoho prostého důvodu. Když je někdo prezentovaný jako Čech, proč by nemohl být prezentovaný jako Moravan? Ve Francii je Francouz navenek vůči ostatním státům, ale jinak je to třeba Burgunďan. Nás na Moravě žije čtyři a půl milionu.

V posledním sčítání lidu se počet lidí s moravskou národností zvýšil oproti roku 2001. Tehdy tak učinilo jen 380 000 lidí, přičemž vloni se k moravské národnosti přihlásilo 630 897 lidí, což je ale pořád přibližně poloviční číslo ve srovnání s rokem 1991, kdy se k moravské národnosti přihlásilo 1, 3 milionu občanů. Co soudíte o těchto číslech?

Jde o demagogicko-nacionální působnost médií a školství. Starší generace, která měla nějaké znalosti o Moravě, pomalu vymírá. A mladí lidé, kteří dneska dospívají, tak nemají ty informace. Pokud tam nepůsobí rodiče a házejí to za hlavu, protože mají jiné, zejména existenční problémy, tak to je hlavní důvod – prostě embargo médií na informace o Moravě.

Hrozí tedy asimilace Moravanů?

To je skutečně velká hrozba. Proto chceme, aby nám pomohlo sdružení nestátních národů Evropy EFA a přizveme si na pomoc i země jako Rakousko, Francii, Německo a Velkou Británii. Itálie se bude dělit, Španělsko se bude dělit na bývalé země království. Skotové vloni získali naprostou samostatnost hlavně v ekonomické sféře. Mají svůj oficiální parlament. I když patří pořád do spojeného království, tak je tu uvědomění toho, že tudy vede cesta ke spokojenosti a přátelství lidí.

Jak změnit diskriminaci Moravy co se týče financování?

Ať si každý zaslouží svoje. Když chtějí Pražáci metro, tak ať si na něj vydělají třeba turistikou. Ať si vybírají svoje daně. Já když přijedu do Prahy a jedu metrem, tak cestuji za dražší jízdné jako Pražák. Koupím si lístek a nemám žádnou slevu. My ale nechceme jako Moraváci jen brečet. Hlavní důvod této diskriminace je ten, že do Prahy by nedošlo dosti peněz a nemohli by na nás parazitovat. Já vždycky říkám lidem: Představte si, že bydlí v jednom rodinném domě dvě rodiny a člověk, který v té jedné rodině vede domácí kasu, by vám řekl, že žijeme v jednom domě, tak dávejme peníze na jednu hromádku. Soustavně by ale on rozhodoval o tom, kolik vy dostanete peněz. Jak by se vám to líbilo? Ale zase někdo řekne: Máte Nečase, on je ze Zlínska, z Moravy. Jenže tito lidé, jakmile dosednou na měšec peněz, tak se zcela změní a stanou se z nich taky Pražáci.

Chcete ještě zmínit něco závěrem?

Chci vzkázat lidem, ať se jedou podívat k našim nejbližším sousedům, například do Rakouska či Německa. Tam nemají žádné velké skandály. Proč? Protože tohle, co se u nás děje, je podhoubím právě té korupce a mafiánského způsobu vládnutí. Proč tam nemají kraje a my je máme? Protože ta spolková země má svoji vládu, ta sestává ze starostů a zástupců měst a ta je blíž lidem, není až někde v Praze. To je první věc. Druhá věc – ušetří se obrovské peníze, když se zruší kraje. Zrušením krajů tedy ušetříme spoustu miliard a přiblížíme politiku lidem.

Jan Smital celý život bydlí v Mohelnici. Je mu 60 let. Dříve pracoval jako technolog v nástrojárně, poté jako mistr údržby  v MEZu.  Posledních 14 let se věnuje finančnímu poradenství. Zastává funkci předsedy krajské rady v Olomouckém kraji politické strany Moravané. Zároveň je předsedou místní organizace Moravanů v Mohelnici a zástupcem občanského sdružení Moravské srdce usilujícího o podporu moravského povědomí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokát dává na stůl paragrafy: Jedni musí mít zavřeno, aby ochránili jiné? Tak to ne! Stát jim musí uhradit ušlý zisk. Náklady ponese celá společnost

18:20 Advokát dává na stůl paragrafy: Jedni musí mít zavřeno, aby ochránili jiné? Tak to ne! Stát jim musí uhradit ušlý zisk. Náklady ponese celá společnost

ROZHOVOR Je spravedlivé, aby náklady vládních opatření byly rozloženy na celou společnost a nenesli …