Opravdu hrozí světová válka. Ale ne kvůli Rusům a ne kvůli Ukrajině, uvádí jasně exministr Bašta

16.02.2016 7:44 | Zprávy

Někdejší ministr ve vládě Miloše Zemana a též velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta varuje před vznikem světové války na podkladě blízkovýchodního konfliktu. Vyjadřuje též znechucení ze současných evropských elit. „Současná evropská politická kultura vyrostla ve skleníku. Dnes jsou jeho okna rozbita, vane mrazivý vítr a rostlinky uvnitř vadnou. Koho jsme si zvolili, toho tam máme a neměli bychom se divit,“ sdělil Bašta ParlamentnímListům.cz.

Opravdu hrozí světová válka. Ale ne kvůli Rusům a ne kvůli Ukrajině, uvádí jasně exministr Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Mírová jednání ohledně Sýrie podle hlavních hráčů spíše nemají šanci na úspěch. Šéfdiplomat USA John Kerry mluví o slovech na papíře s tím, že je třeba vidět činy na zemi. Jeho ruský kolega Sergej Lavrov dává dohodám menší než padesátiprocentní šanci na úspěch. Povstalci trvají na tom, že jsou ochotni jednat až po zastavení ruských operací, což zase odmítá Moskva. Lze na základě tohoto diplomatického úsilí očekávat nějaký konkrétní výsledek? V čem je největší problém, když skoro všichni hovoří o prioritě, kterou je poražení IS a dalších teroristických organizací?

Největší problém představují významní američtí spojenci v regionu, Turecko a Saúdská Arábie, kteří sekulární režim syrského prezidenta Bašára Asada považují za větší nebezpečí než tzv. Islámský stát, jenž ostatně má jejich neskrývané sympatie a podporu. Oba státy připravují svou intervenci do Sýrie, a to bez ohledu na nebezpečí vypuknutí světového konfliktu. Asi chtějí své islamistické bratry zachránit za každou cenu. Turecko i Saúdská Arábie jsou navíc ve velmi prekérní situaci, protože se jim podařilo rozpoutat válku těsně u svých hranic, která se pomalu přesouvá na jejich území. Ankara válčí se syrskými Kurdy a zároveň čelí kurdské vzpouře na svém vlastním území. Rijád intervenoval v Jemenu proti šíitským Hutiům, ale boje se přenesly i na saúdské pohraničí. Novoroční poprava šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra zkomplikovala nejen vztahy s Íránem, ale pobouřila šíity ve východní provincii pouštního království. Rád bych připomenul, že téměř všechna saúdská ropná pole se nacházejí na územích obývaných šíitskou menšinou.

Kritika postupu USA v Sýrii se ozývá v posledních dnech paradoxně z Ameriky. Už tři prestižní americké deníky přiznávají, že Obamova velmoc v Sýrii nad Ruskem prohrává, a stále více blízkovýchodních států věří, že Rusko může dovést syrský konflikt do úspěšného konce, což naznačují posilování Asadových pozic a ústup rebelů. Může Moskva dovést své angažmá v Sýrii do zdárného konce? A co by to znamenalo pro nás? Mnohé zdroje tvrdí, že po ruských vojenských akcích roste počet syrských uprchlíků do Evropy…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Radim Panenka

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a  přístup k moci

15:00 Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a přístup k moci

ParlamentníListy.cz měly před několika hodinami možnost hovořit s Ondřejem Šloufem, zástupcem společ…