Paní Maláčová, státní rozpočet není výherní automat. Poslanec ODS Munzar o tom, kam mizí vaše daně

11.04.2019 19:24 | Zprávy
autor: Marek Korejs

ROZHOVOR „Na tanečcích kolem tohoto příspěvku je vidět, jak vláda dlouhodobě nedobře hospodaří s penězi daňových poplatníků,“ říká k plánovanému navýšení rodičovského příspěvku poslanec ODS Vojtěch Munzar. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je podle Munzara přebornicí ve zvyšování dávek, v čemž jí zdatně konkurují politici hnutí ANO.

Paní Maláčová, státní rozpočet není výherní automat. Poslanec ODS Munzar o tom, kam mizí vaše daně
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Hojně diskutovanými tématy jsou navýšení rodičovského příspěvku na 300 000 Kč a také „tanečky“ s tím, na koho se vlastně bude vztahovat. Jak hodnotíte samotnou částku, je její navýšení namístě? Může si státní pokladna takový výdaj dovolit a je to správná cesta, jak motivovat ke zvyšování porodnosti?

Protože se tato částka mnoho let nezvyšovala, je diskuse o jejím zvýšení namístě. Zvýšení by se ale mělo týkat všech, alespoň poměrově. Na tanečcích kolem tohoto příspěvku je vidět, jak vláda dlouhodobě nedobře hospodaří s penězi daňových poplatníků. Je to stejné jako v domácnosti, pokud nejdříve peníze rozházíme, pak nezbudou na důležité věci. Rodičovský příspěvek ale neberu přímo jako nástroj motivace k porodnosti. Peníze od státu by neměly být hlavní při rozhodování o tom, jestli rodina chce mít děti. Jde spíše o to, aby lidé rodičovství z ekonomických důvodů neodkládali. V této souvislosti je také nutné připomínat, že náš stát je vůči rodičům relativně velkorysý. Málokde je rodičovská dovolená až čtyři roky jako u nás. Není to běžné a buďme za to rádi.

Jak chápat kroky ministryně Maláčové, která nejprve příspěvek chtěla pro děti narozené po 1. 1. 2020, po vlně stížností navrhla retroaktivitu až pro děti do věku čtyř let a nyní, po další vlně kritiky, má údajně v rukávu ještě další varianty. Chybí její práci koncepce?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …