Paní von der Leyen nechtěně řekla pravdu. Bašta doporučuje přečíst Orwella

16.5.2022 7:14 odp. | Rozhovor

„Zatím bojujeme na Ukrajině proti Rusům svými zbraněmi až do posledního Ukrajince,“ komentuje poslanec SPD Jaroslav Bašta s údivem strategii „obranného paktu NATO“ Joe Bidena.

Paní von der Leyen nechtěně řekla pravdu. Bašta doporučuje přečíst Orwella
Foto: archiv poslance
Popisek: poslanec Jaroslav Bašta (SPD)

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 46941 lidí

Premiér Fiala hovořil o tom, že by na podzimní summit EU na Pražském hradě měl přijet ukrajinský prezident Zelenskyj. Považujete to za dobrý nápad?

Ze současného pohledu to jako příliš dobrý nápad nevypadá, vezmu-li v úvahu některá vystoupení pana prezidenta Zelenského (např. v izraelském Knesetu), případně urážlivé odmítnutí návštěvy německého prezidenta Franka-Waltera Steinmayera. O následné urážce německého kancléře Olafa Scholze (uražená jitrnice) ze strany ukrajinského velvyslance Melnyka nemluvě. Ale do přelomu září a října je ještě tři a půl měsíce, mezitím se situace může změnit.

Myslíte, že představy o urychlení kandidátského procesu s Ukrajinou, které zaznívají z EU, jsou reálné?

Nemyslím si, že tyto představy může někdo myslet vážně. Evropská unie by musela popřít všechny své principy. Autoři podobných nápadů hrubě podceňují finanční náročnost celého procesu přistoupení a neochotu Ukrajiny podrobit se jakýmkoliv omezením.

„Rusko je přímým ohrožením pro uspořádání světa,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Co říkáte na tento názor?

Ruská federace skutečně představuje hrozbu pro současné monopolární uspořádání světa. Útok na Ukrajinu sice nebývale sjednotil Západ a vrátil USA vůdčí postavení, ale zároveň tím zahájil proces vzniku nového multipolárního uspořádání světa. Zase jednou je Orwellův román 1984 využit jako návod k použití. Bloky, které se rýsují, popsal už v roce 1948.

EU chystá šesté kolo protiruských sankcí, jejichž součástí původně byl i závazek do konce roku zcela přestat odebírat ruskou ropu. Je to podle vás správná cesta?

Více než padesát let si většina Evropy vytvářela závislost na ruských energetických zdrojích a jiných surovinách. Snad to plánované odříznutí a nové protiruské sankce v letošní zimě přežijeme.

Švédsko a Finsko deklarovaly svůj zájem vstoupit do NATO. Česká vláda tomu vyjádřila podporu. Je to podle vás správný krok v situaci, kdy jiné členské státy (Turecko) tento vstup zpochybňují?

Myslím, že i česká vláda by měla vzít v úvahu turecké argumenty. Paradoxní ovšem je, že teroristé, kteří v severských zemích vybudovali své základny, tam přišli z Turecka, případně jako migranti přes Turecko. Využívat migraci jako nástroj vydírání je krátkozraké, nebránit se jí nebezpečné.

Změní se podle vás nějak role NATO v souvislosti s děním na Ukrajině?

Kéž by. Nejlepší definici nové role přednesl Joe Biden ve Varšavě – NATO není útočný, ale obranný pakt. Nikoho nenapadá, ale bude bránit každý čtvereční centimetr svého území. Asi k tomu patří i to, že zatím bojujeme na Ukrajině proti Rusům svými zbraněmi až do posledního Ukrajince.

Projev Joe Bidena ve Varšavě:

Vláda považuje za velký symbolický úspěch volbu ČR do Rady OSN pro lidská práva. Je to podle vás skutečně takový úspěch?

Vláda má málo možností něčím se chlubit. Místo v radě bylo rezervováno pro východoevropskou skupinu států. Po vyloučení Ruské federace to na nás skoro automaticky spadlo.

Jaká je podle vás vůbec zatím role OSN v ukrajinské válce?

Zatím jen epizodní, ale může se to v souvislosti s potravinovou krizí a hrozícím hladomorem v Africe docela dramaticky změnit. Psal jsem o tom v komentáři na Regionálních novinkách.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …