Parta zpravodajců se spacáky se zmocnila ČT a nepustila ji dodnes. Promlouvá bývalý ředitel a velký televizní pamětník

15.05.2016 14:07 | Zprávy

Někdejší generální ředitel České televize a bývalý ministr kultury Jiří Balvín varuje. Pokud totiž lidé opravdu už nebudou spokojeni s vysíláním veřejnoprávní televize a s jeho leckdy neobjektivním zpravodajstvím, může prý nakonec vzniknout „německá aktivita“ neplacení koncesionářských poplatků, kterou v Německu podepsalo už více než 100 tisíc lidí. Balvín se totiž v rozhovoru ParlamentníchListů.cz zamýšlel nad nápadem prezidenta Miloše Zemana na „zestátnění“ České televize. A přitom poodkryl, který ředitel ČST z komunistické minulosti byl tím pravým manažerem a zavedl v televizi kapitalistický způsob práce a odměňování.

Parta zpravodajců se spacáky se zmocnila ČT a nepustila ji dodnes. Promlouvá bývalý ředitel a velký televizní pamětník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Balvín v době, kdy byl ministrem kultury v demisi

Prezident Miloš Zeman se rozhodl zasadit další ránu České televizi a navrhl její zestátnění, tedy převedení její formy z veřejnoprávní instituce, financované poplatky, na státní organizaci placenou z rozpočtu. Co na takový návrh říká bývalý generální ředitel ČT a také bývalý ministr kultury?

Takových „návrhů“ už tady bylo v minulosti několik. Vždy pramení z nějaké momentální nespokojenosti s prací České televize, především se zpravodajstvím. Ještě jsem neslyšel podobnou reakci na základě odvysílané nepovedené pohádky nebo jiného dramatického díla. Vždy je to v souvislosti se zpravodajstvím a prapůvod všech problémů pochází z období „televizní krize“ na přelomu roků 2000/2001, kdy se tehdejší „zpravodajci“ – a právě za podpory politiků – naprosto nezákonně zmocnili České televize a nikdo proti nim nezasáhl. A ta rebelie pokračuje vlastně dodnes, kdy má řada politiků své „cestičky“ do ČT, a tak se vlastně drží „v šachu“.

Řada politiků vesměs odmítla Zemanův nápad. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že veřejnoprávní média nesmějí podléhat vládě ani podnikatelským skupinám – Sobotka před návrhem zestátnit ČT varoval na Twitteru. „Stále roste oligarchizace médií. Těm veřejnoprávním musí zůstat garance nezávislosti, nesmějí podléhat vládě ani podnikatelským skupinám,“ napsal premiér. Předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek (ANO) soudí, že hodnotit televizi nepřísluší ani politikům, ani prezidentovi. Pokud by byl na stole návrh „postátnit“ ČT, byl by zásadně proti tomu. Naproti tomu někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) podotkl, že model státní televize je v Evropě běžný a Zemanův názor pokládá za legitimní. Co soudíte o této názorové lavině?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

17:26 Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

Publicista a spisovatel Jozef Banáš se v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz pustil do ostré kritiky z…