Pavel Kohout: Albrightová? Ta nejhorší. Clinton? Zamlčená pravda. Už 50 let trvá akce proti bělochům či mužům

30.01.2017 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Podle uznávaného ekonoma Pavla Kohouta je nově zvolený americký prezident Donald Trump z jiného těsta než většina politiků v Evropě. „Jasně dává najevo, že mu jde o nižší daně a o velmi podstatnou redukci byrokracie a regulace. Nikoho takového v Evropě nemáme – alespoň nikoho vlivného,“ je přesvědčen ekonom. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjadřuje nejen k Trumpovi, ale i bývalým americkým prezidentům, z nichž někteří podle něj zkazili, co se dalo, k podnikateli a filantropovi Sorosovi, bojovníkům za sociální rovnost z humanitních vysokých škol i novinářům.

Pavel Kohout: Albrightová? Ta nejhorší. Clinton? Zamlčená pravda. Už 50 let trvá akce proti bělochům či mužům
Foto: archiv
Popisek: Pavel Kohout přijel na besedu do Zlína na pozvání Strany svobodných občanů.

Donald Trump začal úřadovat za hlasitých protestů části nespokojené americké veřejnosti. Co na něm může milionům lidí tak vadit, že jdou do ulic násilně protestovat? Jeho obhroublost, jeho odchýlení se od minulé agendy, jeho údajný rasismus, příklon k Rusku a obdiv k Putinovi?

Tyto protesty dost připomínají některé země třetího světa. Pamatuji si rozsáhlé protesty – milionové davy – poté, co v Mexiku v roce 2006 těsně prohrál prezidentské volby levicový kandidát López Obrador. Dostal jsem se tehdy do centra protestů úplně náhodou, neplánovaně. Mexičtí protestující se ovšem chovali velmi spořádaně a zcela nenásilně, na rozdíl od některých Trumpových protivníků v nedávné době. Mimochodem, protesty v Mexiku nebyly tehdy nic platné, výsledek voleb se nezměnil. Chyba je tedy v politických fanaticích, kteří neumějí prohrávat a nechtějí se smířit s tím, jak funguje demokracie.

Obavy dala najevo řada evropských politiků. Jsou podle vás oprávněné vzhledem k Trumpovým snahám po ekonomickém izolacionismu i jeho výrokům, v nichž označil Evropu za nedůležitou?

Obavy ze ztráty významu Evropy by měli mít ti, kteří to spoluzavinili. Mám na mysli současnou politickou garnituru hlavního proudu. A pokud jde o izolacionismus, nezapomínejme, že i současná Evropská unie je izolována od velké části světa celními i mimocelními bariérami. Nevyčítejme Trumpovi brvu v oku, když sami – myslím celá Evropa – v něm máme břevno.

Trump ruší mezinárodních obchodní smlouvy, pod hrozbou trestu láká americké firmy zpět do Spojených států. Pomůže to americké ekonomice? A jaký to bude mít vliv na globální a především evropskou ekonomiku, na kterou jsme silně napojeni?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To být za nás, byla by plná Letná.“ Nacher o „zameteném“ skandálu

0:01 „To být za nás, byla by plná Letná.“ Nacher o „zameteném“ skandálu

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Poslanec Patrik Nacher v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ostře kritizuje vládní …