Petr Mach: Ještě že naši zahraniční politiku k migraci nedělá Kalousek. Když Česi pozvali stovku Iráčanů, půlka zdrhla do Německa, druhá domů

02.09.2018 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Je strašné, kam až to v Německu došlo,“ pozastavuje se nad protesty v Sasku bývalý europoslanec Petr Mach. „Na jedné straně absolutní rezignace na ochranu hranic a ignorování platných smluv německou vládou, vraždy a znásilňování ze strany afrických a asijských migrantů, na druhé straně pouliční protesty, kam se přimíchávají i neonacisté, hajlování a trestné výpravy,“ dodává. Podotýká, že Němci musí opakovaně slyšet náš český neměnný postoj. „Že si myslíme, že jejich migrační politika je vadná a že my žádné kvóty na migranty nechceme“. V závěru rozhovoru také podotýká: „Jsem rád, že naši zahraniční politiku ve věci migrace netvoří pan Kalousek“.

Petr Mach: Ještě že naši zahraniční politiku k migraci nedělá Kalousek. Když Česi pozvali stovku Iráčanů, půlka zdrhla do Německa, druhá domů
Foto: David Daniel
Popisek: Petr Mach

V Saské Kamenici došlo k vraždě pětatřicetiletého Němce, z vraždy jsou podezřeli migranti z Iráku a Sýrie. A teď se v politice řeší případy napadání přistěhovalců. Tisíce lidí jsou v ulicích a zraněné za chvíli začnou počítat na desítky. Probíhá debata o tom, proč právě v Chemnitzu a proč právě teď. Co si o tom myslíte vy?

Já být Němcem, tak asi taky už vyjdu do ulic. Německý občan bránil ženu před útokem migrantů, ti ho ubodali k smrti. Nedivím se, že lidé protestují. Lidé v Saské Kamenici v bývalém východním Německu cítí podobný odpor k migračním kvótám, jako Češi nebo Maďaři. A Merkelová jim svoji politiku vnucuje proti jejich vůli.

Předseda saské vlády přijel s občany diskutovat. Byl to dobrý nápad?

Měl by hlavně dokázat svým občanům, že vláda koná, že policie a justice funguje, že vražda bude rychle potrestána a politika migrace změněna.

Část expertů poukazuje na fakt, že Saská Kamenice byla dříve součástí NDR. Hovoří se o demagogii, frustraci a samozřejmě také o extrémní pravici, nacismu. Používají se nacistické pozdravy. A tak zaznívají varování, že právě v Německu by měli vědět, že tohle prostě ne. Jak to vidíte vy?

Saská Kamenice podobně jako celé východní Německo volí jinak než západní Němci. Protiimigrační Alternativa pro Německo tam získala 24 procent ve volbách. Lidé tam nejsou odkojeni ideologií multikulturalismu.

Počínání radikálů v Chemnitzu už odsoudili prakticky všichni němečtí vrcholní politici. Angela Merkelová do médií řekla, že to, co se v Saské Kamenici děje, je ostuda celé země. „To, co jsme viděli, je něco, co v právním státě nemá žádné místo. Máme videozáznamy, které ukazují, že se odehrály štvanice, že se lidé srocovali, že na ulicích byla nenávist. A to nemá s naším právním státem nic společného,“ prohlásila kancléřka. Co říci k její reakci?

Je strašné, kam až to v Německu došlo. Na jedné straně absolutní rezignace na ochranu hranic a ignorování platných smluv německou vládou, vraždy a znásilňování ze strany afrických a asijských migrantů, na druhé straně pouliční protesty, kam se přimíchávají i neonacisté, hajlování a trestné výpravy. Není to pěkný obrázek.

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš provádí jménem České republiky dobrou zahraniční politiku?

89%
11%
hlasovalo: 16477 lidí
Český premiér Andrej Babiš hovořil o migraci v Itálii a na Maltě. Řešením migrační otázky je kombinace finanční podpory státům jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí. Premiér Conte od něj slyšel také potvrzení českého postoje, že nepřijmeme ani jednoho migranta. Italský premiér to podle Babiše chápe. Teď se náš premiér chystá za kancléřkou Merkelovou. To, že bude Evropa pomáhat v zemích původu lidí, kteří ze svých zemí utíkají, o tom se hovoří už několik let. Jsou názory, že je až směšné, že se český premiér snaží radit zemím, které mají už po generace zkušenosti s uprchlíky a že Andrej Babiš cílí spíš na české publikum. Jak to vidíte vy?

Babiš je český premiér a musí hájit naše zájmy. Je si vědom veřejného mínění v této věci. Já tvrdím od začátku migrační krize, že pomáhat dává smysl v místě problému, že záchytný tábor pro žadatele o azyl v Evropě má být na území nějakého afrického státu a že můžeme pomáhat jižním státům s ochranou hranic. Jsem rád, že to nyní říká i premiér Babiš.

Andrej Babiš říká, že přichází s celoevropským řešením problematiky migrace, jak tohle bude přijímáno? Očekáváte nějaký výsledek ze setkání kancléřky Merkelové a premiéra Andreje Babiše, které by se mělo uskutečnit v příštím týdnu? Za kancléřkou se chystá také prezident Miloš Zeman…

Nečekám od toho nic. Němci jen musí opakovaně slyšet náš český neměnný postoj. Že si myslíme, že jejich migrační politika je vadná a že my žádné kvóty na migranty nechceme.

Odmítání i jediného migranta komentoval na sociální síti expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ano, Andrej Babiš má pravdu, je to symbol. Symbol sobectví, vyčůranosti a neschopnosti být věrohodným partnerem ve společenství Evropské unie. Ostatní země si bez nás jistě poradí. Nám zbude nulový mezinárodní respekt, hanba a opovržení,“ nechal se slyšet Kalousek. Domnívá se, že s vládou Andreje Babiše vstupuje česká zahraniční politika „do velmi temné etapy“. Zvlášť proto, že opouští „akcenty humanismu a mezinárodní solidarity“. Pro ostatní země se prý stáváme nevěrohodným partnerem. Stáváme? A jak hodnotit dosavadní postoje nové české vlády v zahraniční politice? Co by podle vás česká diplomacie měla prosazovat v EU?

To, co dělá Německo, není pravá solidarita a humanismus. Oni nepomáhají ženám a dětem v Sýrii a Etiopii. Zvou do Evropy mladé frustrované muže bez ohledu na jejich hodnoty a kriminální minulost. Když Češi chtěli být solidární a pozvali stovku Iráčanů k nám, dočkali jsme se nevděku. Půlka se vrátila do Iráku a půlka zdrhla do Německa. Jsem rád, že naši zahraniční politiku ve věci migrace netvoří pan Kalousek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela ČernáTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT u soudu s „dezinformátory“. Bývalý šéf veřejnoprávní televize nekompromisně: Redaktory odvolat!

8:36 ČT u soudu s „dezinformátory“. Bývalý šéf veřejnoprávní televize nekompromisně: Redaktory odvolat!

„Autory reportáže bych odvolal a přesunul na intelektuálně méně náročné pracovní pozice,“ říká Radim…