Písničkář Hutka pro PL: Alexandrovci? Trapná parta zpívajících vojáků. Vondráčková a Bílá budou zpívat tomu, kdo jim zaplatí. I Karel Gott, ten mocný a velký český kýč

19.10.2015 18:37

ROZHOVOR Alexandrovci jsou trapná parta zpívajících vojáků, to není umělecké těleso, ale propagandistické těleso dříve Sovětského svazu a nyní Ruska, říká po nedávném koncertním vystoupení ruského souboru v ČR písničkář a účastník třetího protikomunistického odboje Jaroslav Hutka. Silnou kritikou nešetřil vůči těm českým umělcům, kteří s Alexandrovci vystupovali na pódiu, tedy například Helena Vondráčková či Lucie Bílá. A stejně tak kriticky komentoval i slova Karla Gotta týkající se dění kolem vystoupení Alexandrovců.

Písničkář Hutka pro PL: Alexandrovci? Trapná parta zpívajících vojáků. Vondráčková a Bílá budou zpívat tomu, kdo jim zaplatí. I Karel Gott, ten mocný a velký český kýč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Hutka
reklama

Ruský pěvecký soubor Alexandrovci je momentálně na svém turné po Evropě a při něm mimo jiné vystupuje i v mnoha městech Česka. Jenže fakt, že si s Alexandrovci na pódiu zapěly i zpěvačky Helena Vondráčková, Michaela Nosková, či dokonce Lucie Bílá, nevydýchali někteří politici. Třeba poslankyně a starostka MČR Prahy 2 Jana Černochová a také europoslanec Jaromír Štětina. Podle Štětiny to jsou zpívající okupanti. Jejich názoru se ale naopak vysmáli hudebníci. Kupříkladu Michal David pro PL řekl, že jsou to zabedněnci a zaspali dobu.

Alexandrovci? To je trapná parta zpívajících vojáků, to není umělecké těleso, ale propagandistické těleso dříve Sovětského svazu a nyní Ruska. Jenže Rusko poslední dobou začíná mít podobnou politiku jako kdysi Sovětský svaz - stejným způsobem se propagují, je to přehlídka síly. Ruská síla, která je znovu nebezpečná nejen na Ukrajině, ale nyní i v Sýrii, je momentálně nebezpečná v tom, jak ohrožuje Evropu dalším přílivem uprchlíků. Že se k tomu nyní připojili i komerčáci, co k tomu říci? Prostě dělají to pro peníze! Morální profil těchto zpěváků je ale pro mne zcela zvláštní – oni totiž budou zpívat komukoliv, když jim zaplatí. Jejich vyjádření na Alexandrovce se mi zdají směšná, i když nic moc od komerčních zpěváků nelze čekat nikdy. Třeba taková Anticharta, kterou si sami zorganizovali...Ve chvíli, kdy jde o peníze, tak jsou prostě sami aktivní.

S Alexandrovci veřejně mnohokráte vystupoval i Karel Gott. A ten pro PL v reakci na kritiku zmíněných politiků řekl: „O tom by se dalo mluvit hodně dlouho, jen mě udivuje, že už je to tady zase, že mě někdo opět poučuje, koho mám nebo nemám mít rád.“ Na názor Gotta se vás tážu proto, že je v české pop music personou...

Že se budou tímto způsobem výše zmiňovaní bránit, tak to je docela očekávatelné...Jenže to jsou jen takové kecy ´už je to tady zase´...Vždyť je nikdo k ničemu nenutil! Tyhle lidi se rozhodovali vždycky sami a rozhodovali se vždycky pro tu stranu mocných, která jim umožnila vydělávat peníze a být na jevišti. Teď se navíc kvůli politice naší země posouvají k Rusku, odkud díky Zemanovi a díky Klausovi a díky podnikatelské lobby pro ně prostě vane příjemný vítr. No a Karel Gott bude vystupovat pro kohokoliv, kdo mu naplní sály. Já už jsem kdysi říkal, že je to mocný, dlouhodobý a velký český kýč, který koneckonců reprezentuje i kýčový vkus Čechů.

Trochu odbočím – dá se totéž říci i o produkci Karla Gotta v šedesátých letech?

Tam to bylo velice zajímavý, neboť tehdy Gott začal vystupovat se Semaforem a spolupracoval i s Jiřím Suchým. Ostatně jako celá šedesátá léta byla zajímavá, neboť se tehdy směřovalo k jakési svobodě, která následně byla odříznutá ruskou okupací. Ovšem tihle zpěváci měli tak zhruba rok na rozhodování. Někteří se totiž postavili proti, jenže Gustáv Husák kvůli tomu vyhlásil takový druh amnestie, již nazval „pomýlenost“. A tím se pak mohlo říci, že zatímco dříve byl někdo pomýlený, tak dnes už rozhodně takovým není. Jenže k oné „pomýlenosti“ se přihlásili skoro všichni zpěváci a s režimem následně spolupracovali. Kromě Marty Kubišové.

Fotogalerie: - Koncert Alexandrovců

Koncert ruského armádního folklorního tělesa Alexa...
Sympatizanté s ruskou politikou před sportovní hal...
Prodej nosičů s náhrávkami Alexandrovců
Odpůrci ruské politiky a tedy i protestující proti...
Alegorická socha Putina
Odpůrci ruské politiky a tedy i protestující proti...

Jenže veškeré tyto dohady okolo Alexandrovců vznikly hlavně proto, že zmiňovaná poslankyně Černochová kritizovala Lucku Bílou za to, že na koncertu těchto ruských pěvců zazpívala, což podle Černochové zapotřebí nemá...U Lucie Bílé navíc víme, že veřejně kdysi - a to po dlouhou dobu - podporovala Václava Klause, takže možná právě proto tyto otazníky nad jejím angažmá...

Právě proto, že Bílá kdysi veřejně podporovala Václava Klause, tak není daleká cesta k obdivu jiných, třeba Alexandrovců. Pro mne je to ale podivné zákulisí plné politických tahů a divných majetkových záležitostí. Kdo ale publikum potřebuje, tak před něj nastoupí, ať je jakékoliv. Je to totiž prostě droga...

Operní pěvkyně Eva Urbanová, která vystupuje na mnoha různých světových operních scénách včetně milánské La Scaly a Metropolitní opery v New Yorku v této souvislosti dokonce PL řekla, že u Alexandrovců jde o kulturu a politika by se neměla kultury nijak dotýkat. Prý má soubor Alexandrovců ona sama ráda, neboť tam jsou vynikající zpěváci.

Tuhle paní neznám a tak to nemohu nijak komentovat. Operní svět je jiný svět. Ale jedno vím stoprocentně – Alexandrovci se nedají považovat za umění. Možná, že jsou řemeslně pěkně vycepovaní, vycvičení a mají tzv. profesionální vedení, ale požadavek na umění je jakási reflexe skutečnosti. Ovšem tohle je takový kýč, který přemalovává skutečnost.

Jak vás poslouchám, vy byste na jejich koncert asi nešel...

Ne, ne, ne!

Nad celým turné Alexandrovců po ČR navíc převzal záštitu prezident Miloš Zeman a to hlavně prý s ohledem na 70. výročí konce druhé světové války. Jenže taková aktivita prezidenta byla také příčinou nejedné kritiky.

To ale jeho naturelu odpovídá, neboť Zeman je proruský, navštěvuje diktátory a není schopen navštěvovat normální proruská města jako je Madrid či Lisabon, kam ho ani nepozvou, neboť se tam neumí chovat. I kdyby to nebylo k 70. výročí, tak by je také podle mne tzv. zaštítil. Je to prostě chlap, který se před ničím nestydí a proto mne pobavily ty trenýrky.

Jak jste vlastně vnímal ony trenýrky na Pražském hradě?

Mne ta akce velmi pobavila, neboť vhodně ilustruje fakt, že je Zeman chlap, který se za nic nestydí.

Je žádoucí upozorňovat Miloše Zemana stále dokola na to, že tady má i své kritiky?

To je vždycky vhodné, protože politici mají být neustále upozorňovaní na to, jestli něco dělají špatně. Bohužel ale Češi jsou navyklí– a to dokonce i ty tzv. elity, které jedou proti Zemanovi – se spokojit se vším. Nejsou totiž moc bojovní. Já si myslím, že tyto elity ani nebudou schopné postavit svého protikandidáta proti Zemanovi a když už ho postaví, tak nebudou schopní se na něm shodnout. Takže vidím dopředu, že Zeman vyhraje i ty další prezidentské volby.

Anketa

Dožije se Sobotkova vláda konce řádného volebního období?

25%
75%
hlasovalo: 4322 lidí

Když se ještě krátce vrátím k Alexandrovcům, tak bylo zajímavé, co se odehrálo při jejich pražském koncertu o tomto víkendu, který zpěvem doprovodila Helena Vondráčková. Do sportovní haly totiž pronikli aktivisté, kteří se během písně „A ty se ptáš, co já“ svlékli do půl těla a rozvinuli vlajky Evropské unie a NATO. Na sobě přitom měli nápisy odkazující na příklady ruské agrese. Zpěvačka společně s manželem Martinem Michalem věc odsoudili jako „ukázku nekulturnosti a hlouposti aktérů“.

Tyhle akční skupiny, které se projevují politicky, patří k této době. Takovou podobu protestu ale nevymysleli Češi, je to záležitost, která se ve světě běžně děje. On totiž možná ani není jiný prostředek, jak veřejně protestovat, protože tyhle party včetně manžela Heleny Vondráčkové a Alexandrovců umí obsadit tisk, umí si udělat takovou reklamu, že je to pak mediálně neprůstřelné. Mně se ale zdá v pořádku, že se na to pódium postavil někdo, komu se to nelíbí, nezdá. Nebylo to totiž násilné, bylo to jen předvedení názorů. Já sám sice v akčním umění nejedu, ale tento druh akčního umění respektuji.

Aktivisté, o nichž se bavíme, se jmenují oMEN a ve svém prohlášení pro média vysvětlili fakt narušení koncertu Alexandrovců takto: „Alexandrovci nejsou jen hudební soubor, jsou regulérními vojáky armády, která má na svědomí desetitisíce mrtvých v Čečensku, tisíce mrtvých na Ukrajině, armády, která v těchto dnech shazuje kazetové bomby na civilisty v Sýrii. Sami si říkají zpívající zbraň a jako takové je potřeba je brát.“

S tím zcela souhlasím a také si myslím, že to tak je.

Dokážete si představit, že by takto jiní aktivisté narušili koncert Alexandrovců v jiných evropských městech?

Jiné evropské země ale neberou Alexandrovce tak vážně jako u nás. I tam ale žijí uprchlíci z Východu a i těch se to může dotknout a i ti mohou takto zareagovat. Ale pro nás Rusko zase začíná být otázkou bytí či nebytí nebo spíš toho „kde být“. Už proto, že se říká, že budoucnost EU je nejistá – já si ale myslím, že je docela jistá, ale naše členství v EU je nejisté. Jenže si ho budeme muset umět ubránit, protože kvůli postoji ČR vůči uprchlické krizi odcházíme z Evropy. Už totiž nejsme v zahraničí komentovaní jako ČR, ale jako východní Evropa, kdy jsme zároveň hození do té party, která nemíní spolupracovat a která má ošklivé koncentrační tábory pro uprchlíky a nepřijímá nikoho a je neochotná. Proto je naše existence vůči Evropě ohrožená. Mohlo by se nám také stát, že by pak zvítězil Václav Klaus se svými protievropskými kecy...

Jinými slovy jste tedy pro to, aby ČR byla solidární s Evropou co se týče kvót na imigranty?

Ano. My jsme totiž součástí toho společenství. Totiž když jsme se k EU přihlásili, tak jsme také automaticky převzali, že se hlásíme k evropským ideám, kdy jedna z těch ideí je pomáhat lidem v nouzi. Část naší ústavy je také o lidských právech, ovšem fakticky tuhle část naší ústavy neplníme.

Pojďme obrátit list. Vy jste ve volbách podporoval vždy Karla Schwarzenberga a angažoval jste se i v jeho kampaních. Jenže Schwarzenberg zcela nedávno řekl, že se již nebude ucházet o post předsedy TOP 09. Jak vnímáte jeho budoucí odcházení? Nebude to podle vás oslabení pravice?

O oslabení pravice bych zrovna nehovořil, ale jistě bude otázka, jak to TOP 09 bez něj přežije, neboť Karel Schwarzenberg je velmi významným hráčem. Jak ale pracuje mnoho let, tak jej docela chápu, neboť věk způsobuje někdy velkou únavu. Teď ale půjde o to, zda se nějací silní následovníci jeho osoby vůbec najdou, jestli to nakonec nepovede ke zhroucení strany. Já si Schwarzenberga velmi vážím a je škoda, že jej Havel neudělal hned na začátku ministrem zahraničí, ten by v tom byl výborný! I přesto ale má za sebou - co se týče politické angažovanosti - hezký život, neboť v naší politice nakonec sehrál velmi významnou roli. Přitom i před převratem byl velice užitečný pro Čechy, pro Československo. Je to i velká osobnost spojená s naší historií, neboť rod Schwarzenbergů byl významným rodem, který zasahoval do naší historie. Jeho praprapradědeček koneckonců porazil i Napoleona u Lipska...Odcházení Karla Schwarzenberga je mi líto a je škoda, že nejsme schopni významově docenit jeho osobu. Historicky i morálně.

TOP 09 měla postavenou veškerou svou volební strategii jen na něm. Mohou tak volební kampaně bez něj ztratit šťávu?

Určitě a dokonce možná topka nakonec zanikne. Jasně, bude šéfem asi Kalousek, který ale pro mne není sympatický člověk; je hádavý a neumí na lidi působit pozitivně. Topce se ale nepodařila jedna věc: totiž postavit na nohy silnou stranickou strukturu. Proto může dopadnout jako kdysi ODA, která byla malinká a najednou cvak a nebyla. I TOP 09 se toto může stát – odejdou silní lídři, odejdou i voliči a nakonec propadnou ve volbách. A strana nebude.

Teď je také problém s tím, že Starostové se možná od topky trhnou i na celostátní úrovni...

Do toho nevidím, ale podle mne tam mezi nimi byla jakýmsi pojítkem právě osoba Karla Schwarzenberga. No a protože Kalousek není takovou osobou, tak v tom je asi vysvětlení. Je to ale jen můj pocit zvnějšku. Každá partaj potřebuje nějakou osobu, která je schopná spojit různosti v jeden celek.

Když už je řeč právě o Kalouskovi, tak nelze nezmínit, jak se s ministrem financí Andrejem Babišem před pár dny na jednání rozpočtového výboru vsadil o deset milionů korun, a to kvůli internetovému sázení. Prohranou částku prý Kalousek vyplatí Babišovi, když se prokáže, že byl ohledně tohoto sázení policejně vyšetřován. Jak to na vás působí?

Je to takové přihlouplé a hysterické. Ale když kluci mají deset miliónů na to, aby prohráli, tak ať se sází. Mně tohle ale připadá hloupé. Nějaké nablbé sázky podle mne do politiky nepatří. Jenže hazard v Čechách je už po desetiletí naprosto neprůhledná záležitost a točí se tam příliš velké peníze a jsou tam příliš nejasné vztahy. Já ale v této věci nevěřím ani Kalouskovi, a ani Babišovi. Protože se ale kolem hazardu točí velký peníze, který pak zůstávají černý, tak by se vskutku kolem toho měl udělat pořádek.

Kalousek je ale podle Babiše „namočen“ ve více kauzách, třeba do poněkud neprůhledných zakázek na ministerstvu obrany v době, kdy tam působil...

Předně musím říci, že já osobně Kalouskovi moc nevěřím, pro mne to není úplně důvěryhodný člověk. Nemám rád jeho vystupování, jeho hysterie...Namísto aby dělal chytré politické tahy, tak dělá vtipy, křičí a uráží a to se mi zdá od něj pitomé. Nevíme sice jaké má plány do budoucna, ale protože je šikovný a v těchto politicky línejch vodách v Česku se umí prosadit, tak se mu asi jeho záměry vyplácí. Kdo je agresivní a aktivní, tak tomu to vychází, no a ti slušnější lidi v Česku nejsou bojovníci, tak proto nakonec vždy ustoupí. Zdá se jim totiž nechutný se v lecčems matlat a tak jsou proto v ringu tito týpci jako Kalousek.

Když to tedy shrneme, tak Miroslav Kalousek coby předseda TOP 09 může způsobit konec této strany? Co bude TOPka s Kalouskem, ale bez Schwarzenberga?

To netuším. Může to být strana, která se zhroutí a vymizí. Zatím jsou ale v takové setrvačnosti a tak ještě po nějakou dobu budou mít v Parlamentu a v obcích teplá místečka. Ovšem v příštích volbách můžou postupně úplně vypadnout. To se stalo třeba i v Itálii před dvaceti lety, kdy ta jejich největší Křesťanskodemokratická strana Itálie zmizela úplně ze scény, i když předtím byla skoro čtyřicet let nejsilnější středovou a vládnoucí stranou. To se může stát kdekoliv, že silná politická strana úplně zmizí, takže topce se takové propadnutí může stát také.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poche-cheche. Maláčová? Ne. Foldyna? Ano. Maříková? Ano. Promlouvá poslanec SPD, voják. Razantně

12:17 Poche-cheche. Maláčová? Ne. Foldyna? Ano. Maříková? Ano. Promlouvá poslanec SPD, voják. Razantně

ROZHOVOR „Jaroslav Foldyna je člověk jasných a dlouhodobě konzistentních názorů. On se nezměnil. Změ…