Podraz. Přinášíme do republiky peníze, rozčiluje se jihočeský pendler. Už jen natáhnout ostnaté dráty

24.03.2020 18:15

ROZHOVOR Jihočech Pavel Hutník jezdí každodenně za prací přes hranice více než 20 let. Rozhodnutí vlády kvůli epidemii koronaviru cesty takzvaných pendlerů přes hranice omezit se mu nelíbí. Dojde podle něj k rozdělování rodin a desetitisíce pendlerů by se mohli ocitnout na českých úřadech práce. Více v rozhovoru.

Podraz. Přinášíme do republiky peníze, rozčiluje se jihočeský pendler. Už jen natáhnout ostnaté dráty
Foto: Archiv Pavla Hutníka
Popisek: Jihočech Pavel Hutník dojíždí každý den 130 kilometrů za prací do sousedního Německa
reklama

V sousedním Německu pracujete 20 let. V jakém odvětví a na jaké pozici pracujete? V čem spočívá vaše práce?

Ano,  2.5.2001 jsem si odpracoval první den v Německu. Celých 20 let dojíždím denně do práce jako pendler a poté do svého domova za rodinou nazpátek. V současné době pracuji třetím rokem ve třetí firmě ZF FRIEDRICHSHAFEN AG v Pasově. Firma je výrobcem a dodavatelem strojírenských dílů pro osobní a nákladní automobily, stavební a manipulační stroje, letecký a lodní průmysl, větrné elektrárny a zabývá se vývojem a výrobou elektromobility. Má 60 tisíc zaměstnanců po celém světě. Moje práce spočívá v nastavení a obsluze robotizovaného pracoviště.

Kolik kilometrů každý den dojíždíte?

Do firmy v Pasově dojíždím z bydliště přibližně 130 km. Dojížděl jsem i linkovým autobusem, který vozil z ČR pendlery do jiných firem v Německu. Z důvodu pandemie Koronaviru byla tato doprava soukromým dopravcem Švarctrans zrušena vládou po jediném dni udělené výjimky. Jedná se o zcela stejnou situaci jako kdyby v ohnisku nákazy, tedy v Praze a Středočeském kraji zrušili hromadnou dopravu včetně metra. Rozdíl spočívá pouze v tom, že se všichni v autobuse známe a nejsme si anonymní. Čili dohledatelný by byl každý.

V souvislosti s opatřeními vlády kvůli epidemii koronaviru byl pohyb přes hranice omezen. Mohl byste našim čtenářům přiblížit, jak to na hraničním přechodu, přes který každý den míříte do práce, vypadá?

Opatření vlády jsou dle mých zkušeností chaotická a nejednoznačná. Vytváří určitým způsobem mediální masáž společnosti proti pendlerům jako armádě potenciálních přenašečů, které je třeba izolovat. Dne 13.3.2020 jsem čerpal řádnou dovolenou, když jsem se náhle dozvěděl, že pendler, který nebude mít v pondělí potvrzení od zaměstnavatele, se nedostane přes hranice do práce. Musel jsem okamžitě sednout do auta a vyrazit 130 km do práce pro potvrzení. Firma v Pasově má zhruba  2600 zaměstnanců a administrativní oddělení funguje v pátek pouze do 12.30 hod, takže nebylo možné zajistit si výše uvedené razítko na formulář ministerstva vnitra (podotýkám pouze v českém jazyce,) ovšem díky kolegialitě a ochotě německých kolegů moji situaci vyřešit, jsem dostal razítko od podnikových hasičů. Cestou zpět jsem absolvoval 3 hodinové zdržení na hranicích. Týden s tímto formulářem jsem jezdil přes hranice bez problémů a zdržení. Zlom nastal při dalším opatření o záznamu do sešitu s příjezdy a odjezdy. V tento okamžik nastaly další kolony, které znamenaly dvouhodinové zdržení. Dnes došlo k dalšímu rozhodnutí, a to ve smyslu nuceného odloučení od rodiny, a to způsobem, že jsme dostali 3 dny na to, zajistit si bydlení v Německu. Toto opatření zcela ukončilo 30 let pendlerství za prací v tomto státě.

Fotogalerie: - Česko bez hospod

Omezení otevírací doby stravovacích zařízení od 6:...
Lidé s rouškami jsou v ulicích Prahy vidět málo
Osmá hodina zavírací se blíží...
...a hadr přes pípu
Výjezdy zdravotnické záchranné služby jsou za posl...
Omezení otevírací doby stravovacích zařízení od 6:...

Co říkáte na slova epidemiologa a předsedy ústředního krizového štábu Prymuly, který řekl, že podle jeho informací „z některých regionů by novým typem koronaviru mohlo být nakažených až deset procent" těch, kteří každodenně dojíždí za prací za hranice?

Já osobně vycházím z celostátních dat. Podle nich je v Jihočeském kraji, kde bydlím, k dnešnímu dni nakaženo 30 lidí, z čehož značná většina se nakazila v souvislosti s kontaminovanou poliklinikou ve Strakonicích. Tato nákaza byla způsobena lyžováním v Rakousku a opakovaným odmítnutím ze strany hygienické stanice provést nakažené lékařce test na Koronavirus, který se nakonec ukázal jako pozitivní. Než k tomuto došlo, stihla lékařka nakazit další osoby.  Opatření pro pendlery vnímám jako hon na čarodějnice. Určitě je to téma, které vládě přinese spíše volební body, než samotnou prevenci této nemoci.

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?

82%
hlasovalo: 35483 lidí

Co takové opatření znamená konkrétně pro vás a vaši rodinu?

Dnešním dnem bylo zakázáno denní dojíždění do práce a za rodinou. Toto vnímám jako protiústavní a v rozporu s dohodami s EU. Jsem nucen a celá rodina se mnou podstoupit tento stav, kdy se musím odstěhovat do Německa, abych udržel existenci pro celou rodinu. Odloučení spočívá neznámo na jak dlouho, kdy se manžel a táta vrátí domů. Pokud se vrátí, musí na 14 dní do karantény způsobem, že nemůže zpět nastoupit do práce. Z této bizardní situace vyplývá, že se nemohu zpět vrátit do zaměstnání, natož s rodinou nakoupit nebo na procházku.

Varianta dočasného přestěhování celé rodiny do Německa asi příliš reálná není, že?

Tato varianta je nereálná, neboť děti navštěvují školu a máme zde svůj domov, který jsme si vybudovali.

Předpokládám, že máte nějaké známé či kolegy, jejichž situace je obdobná. Jak to vnímají oni? Jaká je atmosféra?

Jsme oběťmi lynčování. Nastala existenční panika, která má vliv na celé rodiny a psychický nápor z odloučení nemusí každá rodina zvládnout, vyjma některých svobodných matek, které pracují v zahraničí a jejich děti zůstanou v péči babiček na dlouhou dobu. Toto rozhodnutí vnímám jako nelidské a likvidační.

Fotogalerie: - Vymetený Hrad i podhradí

Všichni se bojí nákazy koronavirem. Pražský hrad u...
Areál Pražského hradu je uzavřen
Paní, co nabízela obědy u jedné z restaurací v pod...
Domy na Pohořelci
Schody z Loretánské na Úvoz
Zelepené dveře na Zámeckých schodech

Epidemiolog Prymula do médií pustil informaci, že by hranice mohly zůstat zavřené až dva roky. Je na místě obava z možného rozdělování rodin? Tedy například, že někdo zůstane v Německu a nebude se moci vrátit. Takové věci se ostatně děly za minulého režimu. 

Toto se naplnilo, nejhorší sen se stal skutečností. Zbývá už jen natáhnout ostnaté dráty.

Čechů dojíždějících v současnosti za prací za hranice je cca 60 tisíc. Dopady budou asi značné...   

Je to podraz na všechny české pendlery, kteří díky svým příjmům pomáhají podnikatelům a rozvoji ve svém regionu. Když si spočítám 60 tisíc pracovníků v zahraničí (s přídavkem na dítě), tak přivezou každý měsíc do ČR přibližně 3 miliardy korun českých, což je nezanedbatelná částka. Pendleři, kteří nebudou moci, nebo nesnesou odloučení od rodin, se stanou nezaměstnanými na úřadu práce, když v dnešní době i čeští zaměstnavatelé zastavují výrobu.

Nabídla vám firma, u které v Německu pracujete, nějakou součinnost v této situaci? Třeba pomoc při shánění ubytování v Německu či něco takového? 

Firmy nebudou a nemohou shánět ubytování pro pendlery, to nabízí pouze nemocnice pro zdravotní personál, který pracuje ve zcela jiném provozu, než jiné sektory. Nikdo nepronajímá bydlení na 3 týdny bez kauce dle cyklického doporučení ministra Hamáčka. Nepochybně vzrostou náklady na výkon práce, což může dělat až 500 euro měsíčně bez kauce za byt. Celé je to sci-fi, protože hotel stojí 40 euro za noc bez snídaně. Připadá v úvahu karavan na firemním parkovišti, vlastní auto za teplých nocí ve spacáku nebo spoléhat, že mě na nějaký čas kolega, nechá u sebe bydlet.

Jak opatření vlády jako občan hodnotíte?

Vládní opatření jsem násilně donucen respektovat. Během dvou týdnů se třikrát měnily existenční podmínky pro pendlery, aby se po čtvrté došlo k závěru, že pendlerství končí. Souhlasím s omezením pohybu na veřejnosti, nošením roušek, ale nelze se smířit s odloučením od rodiny a při návratu zůstat 2 týdny doma jako vězeň.

Fotogalerie: - Rouškolidé

Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...

Na druhé straně příklad Itálie je skutečně odstrašující, tak nejsou nakonec ty drakonické zákazy ospravedlnitelné?

Riziko mé nákazy je naprosto minimální, neboť přicházím denně do styku s 5 lidmi s naučeným metrovým odstupem bez fyzického kontaktu, pravidelným mytím rukou, stravování ve firmě je zajištěno ve vymezených časech s osobním odnosem. Opatření v Německu a ČR se zásadně neliší a počty nakažených a zemřelých jsou podobné. Daleko více se testuje v Německu a výsledky jsou rychlé. Není vůbec jisté, že se bude v Německu nebo ČR opakovat italský scénář. Osobně se domnívám, že v Itálii se jednalo o souhru několika faktorů, které nepochybně bude možné analyzovat až po skončení pandemie koronaviru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ze Senátu se stal skanzen zamindrákovaných, zoufá si veterán komory Jaroslav Doubrava. Sluníčkáři a psychopati potřebují svojí Českou televizi

19:39 Ze Senátu se stal skanzen zamindrákovaných, zoufá si veterán komory Jaroslav Doubrava. Sluníčkáři a psychopati potřebují svojí Českou televizi

ROZHOVOR „Ze Senátu se stal více méně skanzen zamindrákovaných pyšných lidí považujících jen ten svů…