Předseda hnutí ANO Andrej Babiš již není ve vládě, jeho hnutí ale vládní krizí příliš neutrpělo. ČSSD dle průzkumů ztrácí. Jak je to možné? Jak to, že voliči ČSSD neslyší na rétoriku ,,obrany demokracie“? Co vlastně chtějí potenciální voliči sociální demokracie od vedení ČSSD?
Češi se dle mého názoru hlavně bojí jakékoli změny, která generuje nejistotu. Tu velmi intenzivně generovala např. Nečasova vláda. Vzpomeňte, jak pád vlády hrozil zejména kvůli Věcem veřejným skoro každý den. Lidem zřejmě nevadí reálná příčina krize (Nagyové kabelka, Babišovy korunové dluhopisy), ale kdo řešení, nebo útok na dotyčného zahájí (nebo si to voliči takto pro sebe vyhodnotí). Rád bych se mýlil, ale demokracie a svoboda jsou abstraktní pojmy nejen pro voliče ČSSD, ale skoro pro většinu společnosti. Stačí se podívat na dlouhodobé průzkumy žebříčku hodnot. To je bohužel podhoubí pro obrovské riziko příklonu k autoritářskému režimu, nebo v mírnější verzi k takzvané neliberální demokracii.
Voliči ČSSD jsou typičtí představitelé toho, čemu se říká společnost nároků. A k tomu chtějí jistotu a klídek na vymáhání těchto nároků. Ale nesmutněte, takhle se chová většina populace v ekonomicky silných zemích a populističtí politici žijí jen horizontem čtyřletého volebního období. Navíc poslové dlouhodobě udržitelných politik zpravidla nejdříve končí pro nepřízeň voličů.
Na Babiše otevřeně útočí i kruhy řadící se k takzvané „pražské kavárně“. Respekt píše, že „je nutné mu strhnout proevropskou masku“. Pavel Šafr neustále tvrdí, že Babiš ohrožuje demokracii, jiní autoři píší o jeho podnikání, o Čapím hnízdu a podobně. Preference ANO ale příliš neklesají. Jsou ti, kteří se řadí k obráncům odkazu Václava Havla, zkrátka „mimo“, protože lidé Babiše stejně „berou“, jako někoho, kdo jim zařídí lepší život?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík