Poslanec Laudát: Přejme Merkelové úspěch, snaží se asi vybudovat pojistku proti případným projevům nelidskosti. Imigranti ať se přizpůsobí, nebo odejdou

29.09.2017 10:15

ROZHOVOR „Než Schulze, to radši paní Merkel, i když v některých věcech s ní nesouhlasím. Co považuje za součást Německa – to je její věc. Asi se prohlášením, že islám je součástí Německa, snaží vybudovat pojistku proti případným projevům nelidskosti. Přejme jí úspěch a sledujme, jak se jí to podaří,“ říká poslanec TOP 09 František Laudát.

Poslanec Laudát: Přejme Merkelové úspěch, snaží se asi vybudovat pojistku proti případným projevům nelidskosti. Imigranti ať se přizpůsobí, nebo odejdou
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Angela Merkelová míří za obhajobou svého mandátu kancléřky. Nedávno sdělila, že „islám patří k Německu a je součástí jeho úspěchu“, zároveň potvrdila, že nelituje svého rozhodnutí z dob migrační krize. Je Merkelová vůdkyní svobodného světa, či je její politika nebezpečná? Přejete si její znovuzvolení kancléřkou?

Než Schulze, to radši paní Merkel, i když v některých věcech s ní nesouhlasím. Co považuje za součást Německa – to je její věc. Asi se prohlášením, že islám je součástí Německa, snaží vybudovat pojistku proti případným projevům nelidskosti. Přejme jí úspěch a sledujme, jak se jí to podaří.

Ve volbách do dolní komory parlamentu získala CDU/CSU Angely Merkelové „jen“ 33 procent a protiimigrační euroskeptická AfD se umístila na třetím místě se ziskem 12,6 procenta hlasů…

Teď bude záležet na pevnosti koalice, kterou Merkelová postaví. Jak znám názory poslanců CSU na Zelené, tak to může být problém. Co se týká AfD, kdysi v začátcích měli některé názory na ekonomiku sympatické. Potom se toho ale ujali magoři a podle toho to vypadá. Jestli budou plácat jako v povolební euforii, za čtyři roky je nikdo nebude volit. Anebo bude – a nejen my, ale celá Evropa bude mít problém. Merkelovou čeká nejtěžší období jejího vládnutí, myslím, že už to bude její poslední.

Premiér Bohuslav Sobotka dle informací médií chce ještě v samém závěru svého mandátu přimknout Česko blíže k EU. Konkrétně zajistit naše volné přičlenění k eurozóně, čímž dáme najevo, že stojíme o euro. Je to správný krok ve světle úvah o tom, zda máme být součástí „tvrdého jádra EU“? Robert Fico sdělil, že životním prostorem Slovenska je EU a chce být v tvrdém jádru, i třeba na úkor spolupráce s Visegrádem…

Sobotka za pár dní povede udržovací vládu a podle toho by se měl chovat. Jestli chtěl nějak směřovat Českou republiku, měl na to čtyři roky. Je to zvláštní, když předtím vláda žhavila letadla do Číny, Ruska, postsovětských republik a dalších pofidérních a rizikových destinací a dělala dost pro znejistění našich spojenců. Spíš než plány, by měl Sobotka předložit účet – kolik je tady přínosných investic z Ruska, jestli snížil saldo obchodní bilance s Čínou, jak tady investují (nebo my u nich) postsovětské středoasijské republiky. To by asi nebylo moc radostné čtení. A zřejmě by se nabízela otázka – „Stálo to za to?“ Pokud se týká eura – měl by pozorovat. Nedávno jsem se zeptal viceguvernéra ČNB na objem kvantitativního uvolňování peněz Evropskou centrální bankou – Sněmovně sdělil, že neví. Pro naši kapsu to je ale přitom zásadní informace.

Co říct k Donaldu Trumpovi? „Plave v tom“? Má ještě šanci splnit něco, co sliboval?

Řadu slibů Trump plní, jen se o nich nemluví. Sám jsem se o tom přesvědčil v USA. Obecně jsou více předávány do světa ty informace, které se týkají jeho mediálního lynče. Tím neříkám, že nedělá blbosti. Znalci domácí scény v USA mi říkali, že nedělá až tolik chyb, ale že je zmatkař. Média dnes udělají hlupáka z kohokoli velmi lehce. V tom jsou přeborníci. Stačí informačně zesílit nějakou i banální situaci.

Trump při svém projevu na Valném shromáždění OSN řekl: „Voláme po velkém probuzení národů, oživení jejich ideálů, jejich hrdosti a vlastenectví,“ vyzval. Právě to je podle něj největší úkol současnosti, z něhož se jednou budeme zpovídat historii. „Vždy budu mít na prvním místě Ameriku,“ zdůraznil Trump, přičemž použil známý slogan „America first“. „Vy, představitelé dalších zemí, byste rovněž měli klást vždy na první místo vaše země,“ vyzval sál. „Národní stát je stále tím nejlepším prostředkem pro pokrok,“ řekl. „My v Americe se nehodláme snažit vnucovat komukoliv náš styl života, spíše chceme vytvářet zářný příklad pro každého,“ řekl Trump doslova a dodal: „V zahraniční politice obnovujeme princip suverenity.“ Co o tom míníte? 

Souhlasím. Pro USA to je schůdná cesta, a asi i potřebná. My se tímto postupem můžeme řídit bohužel jen částečně. Na rozdíl od velmocí, sami se neubráníme. Je nás málo a náš trh je malý. Potom nám nezbývá, než spojovat se s našimi podporovateli. A tam jsou zásadně lepší demokracie než na první pohled i vábivé totality a polototality. Snadná otázka pro potenciálně zblblé voliče – „vážně si myslíte, že pro nás budou dobré státy a vůdci, kteří ani vlastním lidem nedopřejí svobodu a demokracii? Když blbě zacházejí s vlastními lidmi, jak se budou chovat vůči cizím?“ Trump se zjevně ve své politice řídí heslem Karla IV.: Prospěch vladaře se posuzuje jedinou věcí – co udělal pro vlastní národ. Možná, že bychom si měli na to občas vzpomenout.

Česko nedávno zasáhla vlna odporu k letáku obchodního řetězce Lidl, který v rámci politiky „žádné náboženské symboly“ odmazal z fotky řeckého kostela kříž. Má pravdu kardinál Dominik Duka, že umazáváním křížů to začíná a strháváním křížů končí? Šlo o správný krok, nebo jen o bouři ve sklenici vody? Lze připomenout, že mešity Lidl uvedl bez umazávání čehokoliv. Je správnou reakcí to, co učinili občané Prahy 8, když vylepili na Lidl kříže? Či to působí spíše komicky v zemi, kde do kostela chodí jen minimální procento lidí?

K Lidlu jsem se před několika dny vyjádřil jasně – oni vymazali kříže, já je vymazal z cílů svých nákupních cest. A to jsem tam nakupoval dost často. Jestli chtěli najít meze své hlouposti, tak je našli. A ať se ještě dodatečně neomlouvají, že to byla chyba nějakých grafiků. Jestli jim někdo dokreslil kříž – dobře udělal. Ten symbol je klíčovým poselstvím naší euroatlantické civilizace. To není firemní logo bez obsahu. Pobavily, či spíš rozesmutnily, mě hlášky, že je to prkotina. Není, stejně jako pomlčka Česko-Slovensko se zdála být prkotinou, ale nakonec to byl první viditelný symbol konce Československa. A i když je velká část našich občanů ateisty, tak přece se chovají podle hodnot kodifikovaných ve Starém a Novém zákoně.

„Ti lidé, kteří ve Španělsku organizovali demonstrace za přijímání imigrantů, nesou plnou odpovědnost za útoky, které se teď staly, nesou odpovědnost za ty mrtvé (…) Věděli, že to povede k těm vraždám a k těm útokům. To jsou amorální lidé, kteří vědí, že způsobují vraždy, vědí, že způsobují zabíjení malých dětí, vědí, že způsobují mučení, ale přesto ta jejich touha po grantech a po penězích je tak silná, že se nedají zastavit. Oni preferují tu cestu, aby tak, jako se teď zabíjelo v Barceloně, se zítra zabíjelo v Praze, Brně, Hradci, Teplicích či kdekoli v České republice,“ říká zakladatel České společnosti pro civilizační studia sociolog Petr Hampl. To jsou silná slova. Co o nich soudíte?

Kolem migrace média vytvářejí řadu fabulací. Za většinou teroristických útoků nestojí migranti, ale frustrovaná druhá a třetí generace přistěhovalců. Samozřejmě – v těch kvantech imigrantů se najdou i vrazi, lidé z válek, kteří jsou psychicky narušeni a ztratí ostych před použitím násilí, zloději a podobně. Vždyť se to dělo i s imigranty v době balkánských válek, problém s tím mají váleční veteráni například z Vietnamu, Afghánistánu a podobně.

Za větší problém považuji globalizaci radikálního islámu, neochotu imigrantů přejít na evropský hodnotový systém a styl života. Obecně by mělo platit, že když chci odejít do jiné země, musím se přizpůsobit této zemi a společnosti. Ostatní ať zůstanou doma, nebo ať se po ukončení konfliktu domů vrátí. Více pozornosti by měli politici a tajné služby věnovat hlasatelům radikálního islámu. Zřejmě ti svírají islámské společnosti do kazajky všeobecného strachu, který v podobě zla exportují do otevřených demokratických společností.

Řešení záchrany migrantů na moři by měli dělat vojáci, policisté, či speciální profesionální jednotky, nikoli náhodné dobrovolnické spolky. U těch může být riziko zneužívání a porušování zákonných norem, nebo naivita. 

Jan Keller v souvislosti s aférou kolem Lidlu také uvedl, že „ vrcholem manipulace je, když ti, kdo na tento nebezpečný proces upozorňují, jsou vydáváni za nesnášenlivé xenofoby. Je to stejné, jako kdyby byly ženy obviňovány z toho, že kladly odpor násilníkovi. Třeba se dočkáme i toho...“

Lidl jsem odsoudil a nevím, kolik lidí mě považuje za xenofoba. Ve stejné logice by Lidl měl odstraňovat i kříže na vlajkách národních států, ale stejně tak další náboženské symboly. K toleranci nevychováme lidi tím, že falšujeme realitu. To způsobí pravý opak. 

Vědci již přes 70 let vizualizují míru nebezpečí jaderné katastrofy, tzv. odpočet soudného dne. Tento ukazatel se letos přiblížil o půl minuty k půlnoci, která znamená zničení světa jadernými zbraněmi. Pomyslný čas na hodinách tedy ukazuje hodnotu 23:58:30. Co dělat s napětím ve světě, které existuje zejména mezi Spojenými státy a Ruskem, jejichž vztahy jsou dle mnohých nebezpečnější a nepředvídatelnější než za studené války? A jak řešit problém Severní Koreje?

Nemám rád šašky, kteří modelují konec světa. Ti existují od doby, kdy se lidstvo etablovalo. Tehdy strašili zatměním a věštěním, teď rádoby vědecky podloženými výpočty. Teď jenom vím, že pro některé české politiky se svět zhroutí 21. října 2017 ve 13.10. Takže jejich konec světa umím předpovědět daleko přesněji. 

Co je podle vás zásadní téma, které je ve veřejné debatě či mediálním prostoru opomíjeno?

V médiích se semelou prakticky všechna důležitá i méně důležitá témata. Ale otázkou spíš je, jakou úroveň ty informace mají. Vždyť dnes už jen málo novinářů je schopno napsat fundovaný a poutavý článek o principech fungování moderních technologií, o složitých socioekonomických tématech, o moderních filozofiích a podobně. Prostě o procesech a jevech v postmoderním světě. Vše se redukuje na – kdo s kým, a proti komu, kdo koho verbálně osolil v parlamentu, kdo co ukradl, nebo někoho zabil. Dobrá zpráva není žádná zpráva. Z denního dění se tak média věnují nějakým dvěma až třem procentům. Takže média se zásadním způsobem spolupodílejí na všeobecné frustraci společnosti. A jelikož nástup informačního věku byl dramaticky rychlý, lidé neumějí třídit a vyhodnocovat informace. Vlastně tohle je velké téma, o kterém se nemluví. Třídění informací.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODS

15:45 „Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODS

ROZHOVOR Profesionální revolucionáři ukradli oslavy Listopadu ´89, raději jsem jel na konferenci do …