Poslanec SPD: ČSSD je nedůvěryhodná a marginální partaj, ideově vyprázdněná, nedrží sliby. Divím se, proč o ně Babiš tolik stojí

17.04.2018 22:01

ROZHOVOR „ČSSD je rozhádaná a ideově vyprázdněná, nemá žádný pozitivní program pro lidi,“ říká poslanec za SPD Jan Hrnčíř. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil nejen ke snaze o obnovené jednání mezi hnutím ANO a ČSSD, ale svůj názor řekl i na úder na Sýrii ze strany Spojených států, Británie a Francie. „Nejsem přítelem těchto zbrklých akcí. Doufám, že Rusko zachová chladnou hlavu a nenechá se vyprovokovat k vojenským odvetným akcím,“ říká poslanec Hrnčíř.

Poslanec SPD: ČSSD je nedůvěryhodná a marginální partaj, ideově vyprázdněná, nedrží sliby. Divím se, proč o ně Babiš tolik stojí
Foto: red
Popisek: Jan Hrnčíř (SPD)
reklama

Anketa

Je Václav Klaus mladší lepší politik než jeho otec?

88%
12%
hlasovalo: 3207 lidí

Situace kolem vyjednávání o vládní koalici se opět změnila. Co říkáte na to, že ANO se nakonec ve čtvrtek rozhodlo, že zkusí obnovit jednání s ČSSD místo s SPD? Je to pro vás velké „rozčarování“?

ČSSD je rozhádaná a ideově vyprázdněná, nemá žádný pozitivní program pro lidi. Tato strana před volbami něco slibuje a po volbách rychle zapomíná. V minulých volbách třeba zrušení kontroverzních církevních restitucí nebo prosazení zákona o obecném referendu. Velmi se podivuji, že hnutí ANO usiluje o spolupráci právě s touto absolutně nedůvěryhodnou a marginální partají.

V poslaneckém klubu ANO je prý řada odpůrců spolupráce s SPD. „SPD není dobrá varianta. Poškodí to celou zemi, poškodí to ANO, já se s tím neumím srovnat,“ řekl už před čtvrtečním jednáním poslanec ANO Rostislav Vyzula. Co na to říct?

To je naprosto přirozené, i v našem hnutí SPD a mezi našimi voliči je celá řada kritiků spolupráce s hnutím ANO. Také proto volili nás, a ne hnutí ANO. Pravda je ovšem taková, že pokud chceme naplno prosazovat náš program, musíme se pokusit o to, být součástí vládní koalice. Je naší povinností usilovat o prosazení maxima z našeho programu, za každou cenu, jinak jsme ve Sněmovně zbyteční.

A domníváte se, že jednání s ČSSD, pokud se sociální demokracie k němu opravdu rozhodne, dospěje tentokrát ke zdárnému konci? Nebude problém například v tom, že jediným kandidátem na premiéra je stále Andrej Babiš?

Celé další vyjednávání bude o stupňujících se požadavcích po korytech ze strany některých funkcionářů ČSSD. Budou chtít kromě ministerských křesel i další funkce ve Sněmovně a podobně. Nakonec celé vyjednávání skončí nezdarem, protože většina členské základny si účast ve vládě s hnutím ANO stejně nepřeje.

Jak Tomio Okamura už před čtvrtečním zvratem v jednání uvedl, prezident Zeman prý vyjádřil přání, aby nová vládní spolupráce fungovala v konstelaci ANO, KSČM a právě SPD. „Soudci tohoto kroku budou voliči. ČSSD je strana ověnčená skandály, nikdy neplnila sliby a dlouhodobě nemůže garantovat hlasy svých poslanců,“ uvedl po náhlé čtvrteční změně ze strany ANO pro ČTK Okamura. Sdílíte v tomto jeho názor?

Pan předseda Okamura to vystihl naprosto přesně. Dá se říct, že ČSSD se už teď nachází ve stadiu klinické smrti.

V případě, že by se jednání mezi ČSSD a ANO opět nevydařilo, je tady podle vás ještě možnost spolupráce ANO a SPD?

Na konstruktivní spolupráci při prosazování našeho politického programu jsme samozřejmě připraveni.

Jednání o vládě se opravdu poměrně vlečou. Je podle vás velká pravděpodobnost, že vše nakonec skončí předčasnými volbami? Ostatně tuto variantu jako jednu z možností připustil právě po krachu jednání s ČSSD minulý týden i Andrej Babiš. Co by to podle vás pro Českou republiku a pro českou politickou scénu znamenalo?

Možnosti spolupráce stále jsou. Předčasné volby by znamenaly zbytečně vyhozenou miliardu korun, a to si jistě nikdo nepřeje. Podle průzkumů veřejného mínění se stále ukazuje, že pravděpodobné rozložení sil po předčasných volbách by se velmi podobalo současné situaci.

Ve společnosti to vře. V minulých týdnech se konalo hned několik demonstrací, a to v celé řadě měst. Myslíte si, že až budeme mít vládu, že se situace uklidní?

Myslím, že to vře pouze u malé části společnosti. Očekávám, že „pražská kavárna“ a síly napojené na TOP 09 či Sorose budou stále rozdmýchávat nepokoje, organizovat Majdany a bivakovat na náměstích. Nejsou totiž schopni respektovat vůli voličů vyjádřenou v nedávných svobodných volbách a chtějí sami uchopit moc v zemi.

Když se podíváme do zahraničí, Viktor Orbán počtvrté uspěl a drtivě vyhrál parlamentní volby. Vypouští věty typu „Ochráním Maďarsko“, bojuje proti Georgi Sorosovi a vzdoruje EU. Trvá na důrazném NE islámu, nepřijímá migranty apod. Je podle vás jeho postoj dlouhodobě udržitelný?

Tento postoj je naprosto nezbytný pro zachování naší civilizace.

V Berlíně byl zmařen pokus o teroristický útok, který prý chtěli provést lidé spojení s teroristou Amrim, jenž dříve útočil na vánočních trzích. Statistiky ukazují, že mladá generace evropských muslimů častokrát schvaluje terorismus. V Belgii vznikla strana Islám, která otevřeně propaguje islamizaci, i legislativní. Jak toto dopadne? Kam v této souvislosti Evropa směřuje?

I ve světle těchto událostí je naprosto zřejmé, kam povede cynická snaha Západu vytvářet multikulturní ghetta i v zemích bývalého východního bloku, které ještě nemají problémy související s imigrací nepřizpůsobivých kultur. Zřejmě se máme stát snadnou kořistí pro teroristy všeho druhu, jiné vysvětlení nemám. Dalším důkazem je třeba odzbrojování Evropanů pod taktovkou bruselské junty, které má způsobit nová směrnice o zbraních.

V noci na sobotu zaútočily Spojené státy spolu s Francií a Británií na Sýrii. Co na splnění hrozeb ze strany Donalda Trumpa říkáte? A co to může vyvolat mezi Ruskem a USA i vzhledem k tomu, že se Rusko vyjádřilo, že západní útok na Sýrii bude mít následky?

Nejsem přítelem těchto zbrklých akcí. Doufám, že Rusko zachová chladnou hlavu a nenechá se vyprovokovat k vojenským odvetným akcím. V opačném případě bychom tu měli vážný konflikt s nedozírnými následky.

Jde o odvetu za údajný chemický útok ve městě Dúmá, který má podle USA a Francie na svědomí Asad podporovaný Ruskem. Rusko ale tvrdí, že tento chemický útok byl zinscenovaný. Co se podle vás v Dúmě opravdu stalo?

Bohužel pryč jsou časy, kdy Sýrie pod vedením lékaře Bašára Asada vzkvétala, podporovala vzdělanost a náboženskou toleranci. Problém byl v tom, že Asad se odmítal podřídit diktátu USA a udržoval dobré ekonomické a politické vztahy s Ruskem a Čínou. CIA tedy neváhala a začala finančně i vojensky podporovat syrskou opozici (především islámské fanatiky) a rozpoutala nevídané peklo, při kterém umírají tisíce lidí každý den. Útoky zbraněmi hromadného ničení považuji za nejvyšší ohavnost. Jen se mi nechce věřit, že Asad použil chemické zbraně v oblasti, kterou už prakticky vojensky ovládal, a ještě jen pár kilometrů od prezidentského paláce. Ze zkušenosti s válkou v Bosně také víme, že islamisté často útočili na své souvěrce jen proto, aby vyvolali hněv mezinárodního společenství a přivolali vojenskou pomoc proti srbským silám. Nelze vyloučit, že i tento útok byl veden pod falešnou vlajkou…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slova do covidové pranice! Roman Šmucler: Virus se blíží promoření a svému konci

12:04 Slova do covidové pranice! Roman Šmucler: Virus se blíží promoření a svému konci

ROZHOVOR „Očkování vysoce pravděpodobně sníží o až 90 % počet (spíše méně) hospitalizací a snad i ú…