Předpokládáte, že „USA dávají ruce pryč od Ukrajiny“, přičemž vycházíte z nedávné schůzky ministrů zahraničí Ruska a USA na Jaltě. Jaké vás k tomu vedou další indicie?
Bezprostředně po schůzce mezi Lavrovem a Kerrym navštívila Moskvu náměstkyně státního departementu paní Victoria Nulandová, mimochodem známá svým výrokem, který teď nebudu citovat, na adresu Evropské unie a Ukrajiny. ( „Do prdele s EU!“ vyjádřila se Nulandová v telefonickém rozhovoru s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreyem Pyattem. Odposlechnutá konverzace podle listu The Guardian ukazuje americkou frustraci z unijní politiky vůči Ukrajině. Pozn. redakce.) Nulandová se vyjádřila také ve smyslu, že USA už investovaly do tzv. demokratizačního procesu 5 mld. dolarů, a přesto odjela do Moskvy, aby vyjednávala další podmínky a řešení situace na Ukrajině. To jsou jasné signály změny amerického přístupu k situaci v této zemi.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl v projevu ve washingtonském Středisku pro strategická a mezinárodní studia (CSIS): „Ruští představitelé ohlásili záměry rozmístit v Kaliningradu moderní raketové systémy schopné nést jaderné hlavice. A tvrdí, že Rusko má právo rozmístit jaderné síly na Krymu. To od základů mění bezpečnostní rovnováhu v Evropě.“ Tohle konstatování Stoltenberga ale moc nesvědčí o tom, že by od Ukrajiny Američané mohli dát ruce pryč…
Nejsem expertem na vojenskou tematiku, nicméně vím, že oblasti Kaliningradu i Krymu byly vždy extrémně vyzbrojené, jak během studené války, tak i po ní. Na Krymu byly donedávna ukrajinské zbraně a předpokládám, že Rusko zaplňuje mezeru, která vznikla po odchodu ukrajinské armády. Co se týká plánu rozmísťování jaderných zbraní, o tom bych se odvážil pochybovat. Jejich nosiče jako rakety nebo strategické bombardéry? To pravda být může. Já se také nedomnívám, že by si v nejbližší době představitelé obou velmocí padli kolem krku. Svět se ale vyvíjí takovým způsobem, že bez účasti Ruska nebude možné efektivně řešit vážné krize včetně situace v Iráku, Sýrii nebo Libyi. USA podle mě vymění karty na Ukrajině za to, že Rusové budou ochotni na řešení světových krizí nějakým způsobem spolupracovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá