Poslanec Úsvitu Fiala: Lidé na Ukrajině se ocitli v obludné hře. Držím palce, aby se přestali zabíjet. Pácháme sebevraždu, jsme na cestě do pekla

17.02.2015 19:02

ROZHOVOR Podle bývalého místopředsedy poslaneckého klubu Úsvitu Radima Fialy je „puč“ poslanců proti Okamurovi sebevraždou Úsvitu. Obává se, že jednání v Minsku jsou pouze přestávka v dalším kole geopolitické války, která se nyní povede do posledního Ukrajince. Je třeba zabránit islamizaci Evropy. Fiala chce navrhnout daňové prázdniny pro rodiny se třemi a více dětmi, aby český národ přestal vymírat.

Poslanec Úsvitu Fiala: Lidé na Ukrajině se ocitli v obludné hře. Držím palce, aby se přestali zabíjet. Pácháme sebevraždu, jsme na cestě do pekla
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec Radim Fiala
reklama

Proč jste byl před několika týdny zbaven postu předsedy poslaneckého klubu Úsvitu? Má to souvislost s nynější konfrontací části poslaneckého klubu a Tomia Okamury?

Samozřejmě ano. Je to jeden příběh. Příběh kolektivní politické sebevraždy skupiny poslanců. Na pozici předsedy klubu bych to nepřipustil. Bohužel, kolegové se rozhodli a jednali. Porušili všechna pravidla politiky. Zpochybnili hnutí, zpochybnili program, zpochybnili lídra a způsobili šok naším voličům. Klub je nyní absolutně nedůvěryhodný a jeho kredit ve sněmovně je na nule. Sám si kladu otázku, zda je ta zkratkovitost řízena z venku a kolegové jsou pouze navedení, svedení či koupení. Pokud ne, tak je to lidsky smutný příběh o cestě do pekla vydlážděné dobrými úmysly. Osobně si myslím, že jde o kombinaci výše uvedeného.

Co tedy teď budete dělat? Myslíte, že to má ještě vůbec nějaký smysl, potom co se Úsvit začal bortit přímo v přímém přenosu a před očima televizních diváků? Většina politických komentátorů se shoduje: je to soumrak Úsvitu.

Co budu dělat? Svou poslaneckou práci ve sněmovně. Vždy hájím program, za který jsem byl zvolen. Nositelem tohoto programu je Tomio Okamura. Bez jeho schopnosti oslovit voliče bych dnes ve sněmovně neseděl. Hnutí jsme spoluzakládali a společně jsme objížděli regiony. Kolegům poslancům jsme pomáhali sestavovat kandidátky a většině z nich jsme pomohli vykročit do politiky. To uvádím bez gramu hořkosti a výčitek. Program a Tomio Okamura mají stále sílu oslovit voliče a já mu budu pomáhat. Připadá mě to lidsky i politicky správné a mohu si to dovolit. Nejsem na politice existenčně závislý.

Pokud jde o formování nové politické koncepce, musí probíhat v otevřeném dialogu a nikoliv za zády předsedy hnutí. Nebráním se žádné diskusi, která by umožnila získat pro program hnutí větší podporu. Bráním se politické hlouposti a politické korupci. Celá kauza, která měla Tomio Okamurovi svázat ruce, paradoxně ukázala, jakou podporu a politickou sílu u voličů má. To je zásadní výstup.

Může podle vás dojít ke smíru s „rebelujícími“ poslanci Úsvitu?

Nemohu mluvit za předsedu hnutí Tomia Okamuru. Můj osobní pohled je v tomto směru jednoduchý: může dojít ke smíru těchto lidí s více než 300 tisíci voliči hnutí Úsvit? Naši příznivci a voliči jsou oprávněně šokovaní a zklamaní kroky poslanců okolo Marka Černocha. Otázka nezní tak, jestli se s nimi usmíří Fiala, otázka zní: usmíří se s nimi většina voličů a příznivců hnutí Úsvit?

Jak se díváte na možnou spolupráci s Národní frontou Marine Le Pen a stranou pana Janečka?

Ta věc je pouze na začátku. Osobně vidím některé shodné nebo podobné programové body, zároveň ale vidím i jasné rozdíly. Národní fronta paní Marine Le Pen se například vůbec nezabývá přímou demokracií. Myslím, že celou věc pan kolega Černoch zdůrazňoval proto, aby jeho puč dostal mezinárodní lesk.

V médiích se objevily informace o vašich údajných schůzkách s lobbistou Hrdličkou, což mělo prý podkopávat Vaši pozici ve vedení klubu. Co k tomu můžete říct?

Bohužel poslední fází života před politickou smrtí je šíření pomluv. Na tyto věci nelze racionálně reagovat, takže si otírám tvář a kráčím dal.

Dobře tedy, přesuňme se k dění ve světě. Co říkáte nočnímu jednání prezidentů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny v Minsku minulý týden? Je zde naděje na mír, nebo se jedná pouze o politické tanečky před kamerou?

Držím palce lidem na Ukrajině, aby pochopili, v jaké obludné hře se ocitli. Držím palce, aby se přestali zabíjet. Jestli spolu nedokážou žít v jednom státě, tak je možné se civilizovaně rozejít. Kauza Československo k tomu dává příklad. Bohužel se dívám na výsledky jednání a žádné zásadně nové nevidím. Nikdo z prezidentů nic nepodepsal! Obávám se, že je to pouze přestávka v dalším kole geopolitické války, která se nyní povede do posledního Ukrajince.

Vidíte v té situaci na Ukrajině, na Blízkém východě, ale i v samotné Evropské unii a u nás v republice nějaký společný jmenovatel, nebo ty jevy mezi sebou nesouvisí?

Dochází ke změnám v rovnováze sil. Čína se stala největší ekonomikou v paritě kupní síly a znovu se definují zájmy zemí. To znamená vznik ohnisek napětí a hrozeb konfliktů. Znovu je aktuální slovo mír jako zásadní politická hodnota. Pro naši republiku z této situace plynou velké výzvy v oblasti konkurenceschopnosti a bezpečnosti.

Jaké jsou varianty vývoje v následujících několika létech?

Jeden bonmot zní: vývoj světa má čtyři varianty. Tři jsou tragické a jedna je utopická. Teď zcela vážně: je nutné zabránit válce a prosazovat větší svobodu lidí ovlivňovat veřejné dění. Přímá demokracie je nezbytná pro rehabilitaci demokracie jako celku. Bojím se ohrožení svobody pod záminkou boje s terorismem. Vidím zde dva extrémy. V Evropě na jedné straně bojuje maoistické sociální inženýrství a na straně druhé se prosazují dvě blízké nenávistné ideologie. Fundamentální islám a nacismus. Naprosto mizí klasické rozdělení politiky na pravolevé spektrum. Lidé mají pocit, že už je jedno koho zvolí.

No dobře, ale jaký je v tomto kontextu vlastně význam českého politika? Chcete říct, že vámi popsaná situace je ještě řiditelná a že jí lze jen tak z pozice politika či voliče změnit? Tedy přijde vám současná deziluze podstatné části společnosti jako nepodstatný sentiment?

Především by naše politika měla lidem znovu otevřeně definovat náš národní zájem. Definovat ho způsobem, který bude lidem jasný a srozumitelný. Proč a co budeme hájit v dnešním světě. Jaký je cíl naší české politiky? Je třeba znovu lidi zapojit do politiky. Pokud jde ke komunálním volbám méně než třetina voličů, tak něco není v pořádku. Nesmíme připustit přeměnu společnosti na nesvobodnou, pasivní masu příjemců dávek a dotací. V této věci je program, se kterým přišel Tomio Okamura, správný a v jeho podání je srozumitelný lidem. Obsahuje náš národní zájem, hájí daňové poplatníky a je hluboce sociální. Politiku podřizuje lidem a ne naopak.

V takovém případě prosím jmenujte alespoň pět jasných kroků, které pokud budou učiněny, by podle vašeho názoru principiálně změnily stav věcí k lepšímu. A nemám na mysli pouze bezpečnost ČR ve světě, ale i naší vnitřní politickou, společenskou a hospodářskou situaci. Co vlastně voličům ještě Úsvit může nabídnout?

Za prvé stále platí, že naší programovou prioritou je přímá demokracie a prosazení odpovědnosti a odvolatelnosti politiků. Za druhé potřebujeme bránit dalšímu zvyšování daní. Za třetí, zákon o prokazování majetku musí být účinný a musí to být první krok k návratu vědomí práva a spravedlnosti u občanů. Za čtvrté je nutné přijmout efektivní opatření na podporu demografického vývoje v naší zemi. Osobně chci navrhnout daňové prázdniny pro rodiny s třemi a více dětmi. Opakuji daňové prázdniny, a ne dávky. Děti se musí rodit odpovědným a pracovitým rodičům. Za páté musíme definovat a zajistit bezpečnostní zájmy naší země ve vztahu k islamizaci Evropy a zakázat šíření fundamentálního islámu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroupa se uvrtal do zpravodajské hry, jsme trapní. Pád vlády? Ondráček se vysmál opozici

17:38 Kroupa se uvrtal do zpravodajské hry, jsme trapní. Pád vlády? Ondráček se vysmál opozici

„Nemíním komentovat bláboly kdejakého Rusa a ještě k tomu s kriminální minulostí. Jsem však rád, že …