Poslankyně Černochová nám řekla, co ji děsí na Andreji Babišovi

27.03.2014 21:31 | Zprávy

ROZHOVOR Poslankyně za ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poodkryla, jak se dívá na ukrajinskou a krymskou krizi, přičemž k tomu zkritizovala přístup představitelů EU. Další kritiku ovšem vyslovila i na adresu ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). „Pan Babiš se chová jako majitel firmy s názvem Ministerstvo financí,“ řekla a naznačila, že jeho konání může vést až ke zneužití pravomoci veřejného činitele.

Poslankyně Černochová nám řekla, co ji děsí na Andreji Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Situace kolem ukrajinské a krymské krize po ruské anexi Krymu se stále vyostřuje. V souvislosti s tím proběhla ve sněmovně již třikrát debata, za ODS ale moc řečníků k tomuto tématu nevystoupilo - nebo to je jen zdání? Jak se na tuto krizi díváte? Je v této věci na místě postoj českého Ministerstva zahraničních věcí?

Ano, zdání klame. Byla to ODS, která na program schůze Poslanecké sněmovny již začátkem února navrhla bod týkající se krize na Ukrajině. Vládní poslanci to bohužel oddalovali, nicméně mne těší, že v úterý náš návrh konečně sněmovna doprojednala a opozice i koalice se na postoji víceméně shodly. ODS nemusí být hlasitou opozicí ve chvíli, kdy souhlasí s postupem vlády. Náš postoj je jasný a nemyslím, že bychom měli na tomto tématu sbírat politické body. Bylo by to nedůstojné, vzhledem k vážnosti situace. Aktivně jsme navrhli ústy kolegyně Miroslavy Němcové usnesení k situaci na Krymu a to bylo také přijato. Podařilo se tak světu sdělit, že česká Poslanecká sněmovna odmítá násilnou anexi části území Ukrajiny – Krymu ze strany Ruské federace, že ji považuje za porušení mezinárodního práva. Také jsme řekli, že podporujeme vládu České republiky v jednáních o společném postupu v rámci EU, NATO a ostatních mezinárodních organizací při řešení situace na Ukrajině.

Jaký máte v souvislosti s touto krizí názor na postoj Evropského parlamentu a na kroky představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise Catherine Ashton? Myslíte si, že v této ukrajinské krizi EU jako taková obstála?

Pozice paní Ashton je daná Lisabonskou smlouvou a ona jako představitelka tohoto postu vysoké komisařky pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku ze sta procent svou činností dokládá, že tato pozice je zcela k ničemu, patří do kategorie nadbytečných koryt, protože nezastává žádný relevantní názor. Takže podle mne rozhodně EU neobstála. Není dostatečně razantní a nestaví zeď rozpínavosti Ruské federace, čímž jí dává možnost v pokračování politiky síly a moci. To považuji do budoucna za velmi nebezpečné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl

16:55 Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Prakticky všechny meze už byly překročeny,“ soudí komentátor Tomáš…