Pospíšil: Na Rusko musíme být tvrdí. EU se musí věnovat otázce, zda omezit počet migrantů do Evropy

12.09.2014 7:52

ROZHOVOR Západ musí na současné ruské snahy o znovuvytvoření impéria reagovat, je přesvědčen exministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil. „Rusko přece musí počítat s tím, že když podnikne invazi do jiné země, tak to Západ nenechá bez povšimnutí a učiní vše, aby zajistil bezpečnost evropských obyvatel,“ prohlásil Jiří Pospíšil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Pospíšil: Na Rusko musíme být tvrdí. EU se musí věnovat otázce, zda omezit počet migrantů do Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Anketa

Jaký trest si zaslouží vrah dítěte? (pozn.: Jako maximální možnost. Konkrétní případ samozřejmě vždy musí posoudit soudce)

hlasovalo: 13171 lidí

Jakou atmosféru cítíte v Evropském parlamentu, pokud jde o ukrajinskou krizi? Diskutuje se mezi poslanci o tomto problému? A jaké názory převažují?

Musím říci, že jsem v Evropském parlamentu nezaznamenal vystoupení žádného poslance, který by výrazně podporoval Rusko. Frakce Evropské lidové strany, které jsem členem, stojí jednoznačně na straně Ukrajiny a vnímá Rusko jako viníka tohoto konfliktu.

Považujete na rozdíl od prezidenta Miloše Zemana důkazy o ruské přítomnosti v Donbasu za dostatečné?

Ano, považuji, i když vycházím, tak jako většina lidí, pouze z informací z médií. Sami představitelé Kremlu potvrdili přítomnost ruských vojáků v Donbasu, když prohlásili, že ruští vojáci na tomto ukrajinském území bojují dobrovolně.

Někdo tvrdí, že Západ selhal, že podmínky příměří jsou v podstatě kapitulací Kyjeva. Jaký je váš názor?

Je nutné si uvědomit, že podmínky příměří byly iniciovány ukrajinským prezidentem Porošenkem a Ukrajina s nimi souhlasila. Nemyslím si tedy, že by došlo ke kapitulaci Kyjeva. Pro mě je klíčové, aby došlo ke konci konfliktu, respektovala se na Ukrajině lidská práva a byla zachována územní celistvost Ukrajiny.

Měly by být podle vás uvaleny další sankce na Rusko, i když bylo uzavřeno příměří? A mají podle vás ekonomické sankce smysl?

Po celou dobu ukrajinské krize jsem příznivcem tvrdého postupu vůči Rusku a uvalení sankcí. Pokud však bylo dohodnuto příměří a toto příměří bude dodržováno, pak se domnívám, že by se s dalšími sankcemi mělo počkat a dát oběma stranám konfliktu možnost nalézt společné řešení. Při jakémkoliv náznaku porušení příměří ze strany Ruska by však Západ měl tvrdě zasáhnout a sankce prohloubit.

Věříte, že se na východě Ukrajiny udrží příměří? Jaký další vývoj očekáváte?

V této věci opravdu těžko odhadovat. Doufám, že si Rusko uvědomilo, že se odpor proti němu bude zvyšovat a nebude již chtít nadále pokračovat v bojích na Ukrajině a sankční válce s Evropskou unií a Spojenými státy.

Jak byste oznámkoval výroky a jednání vrcholných českých představitelů na summitu NATO, k sankcím proti Rusku a ukrajinské krizi?

K výrokům našich představitelů v této věci se vyjadřuji dlouhodobě jak v médiích, tak na svém Facebooku. Jsem přesvědčen, že my, jako země se zkušeností s ruskou okupací, musíme být vůči ruské agresi nekompromisní. Zní to možná pro někoho jako fráze, ale ekonomický růst nelze vyměnit za vzdání se demokratických hodnot. Licitování o podpoře sankcí v závislosti na tom, jak hodně nás ekonomicky poškodí, považuji za hodně krátkozraký pohled, který by se nám mohl v budoucnu vymstít.

Objevují se extrémní názory, že NATO obkličuje Rusko, chce ho vlákat do pasti, zničit a rozdělit. Co takovým teoriím říkáte?

Že jsou to naprosto paranoidní názory. NATO je tu k tomu, aby bránilo své členy, ne aby útočilo na Rusko. NATO nepovažuje Rusko za nepřítele, neumím se ale ubránit pocitu, že naopak Rusko vidí v NATO svého soupeře.

Tvrzení, že Rusko může napadnout Západ, považuje vojenský analytik Martin Koller za výroky pomatenců nebo ideologů. Ale nejsou obavy pobaltských zemí po zabrání Krymu Ruskou federací a po Putinových výrocích o ochraně Rusů v zahraničí pochopitelné?

Obavy pobaltských zemí jsou ve světle současného dění na Ukrajině a výroků Putina určitě namístě a je třeba, aby Evropská unie a Severoatlantická aliance byly na tuto variantu připraveny.

Někteří kritici politiky Severoatlantické aliance v souvislosti s Ukrajinou, ale i Sýrií, Irákem a Libyí tvrdí, že politika NATO není obranná, ale útočná. Co si o tom myslíte?

Jak jsem již řekl, NATO je zde pro to, aby zajistilo ochranu svých členů, ne aby útočilo nebo dokonce iniciovalo konflikty.

Souhlasíte s rozhodnutím NATO o vyslání vojenských jednotek NATO do pobaltských republik? Nebude to ale Rusko považovat za provokaci, nevyhrotí to ještě víc vztahy mezi Západem a Ruskem?

Západ musí na současné ruské snahy o znovuvytvoření impéria reagovat, a toto je jeden ze způsobů, jak to učinit. Rusko přeci musí počítat s tím, že když podnikne invazi do jiné země, tak to Západ nenechá bez povšimnutí a učiní vše, aby zajistil bezpečnost evropských obyvatel.

Jak vnímáte nebezpečí, které se objevuje v souvislosti s radikálním islamismem na území Iráku a Sýrie?

Možné nebezpečí pro západní civilizaci to určitě je a bude nutné se tímto tématem do budoucna zabývat. Jsem obhájcem lidských práv a liberál, zároveň jsem ale přesvědčen, že evropská kultura musí chránit své hodnoty a sebe samu před expanzí radikálních ideologií.

Měla by Evropská unie v této souvislosti přehodnotit vztah k rostoucí imigraci a multikulturalismu?

Domnívám se, že ano. Dosavadní politika nebyla v tomto směru příliš úspěšná a Evropská unie se bude muset otázkám imigrace a multikulturalismu nepochybně věnovat, např. ve smyslu toho, zda neomezit příliv imigrantů do Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoufalý zemědělec o podivném zdražování: Někdo si namastil kapsu. Nová vláda? Tihle nám nic nedají. Pravda o Babišovi

19:46 Zoufalý zemědělec o podivném zdražování: Někdo si namastil kapsu. Nová vláda? Tihle nám nic nedají. Pravda o Babišovi

Zapomeňte na levné ceny! Do mnoha komodit, zemědělských výrobků nevyjímaje, se ještě zdaleka nepromý…