Práce? Z Východu. Suroviny? Taky. Vše končí. Roman Šmucler: „Jsme světu k smíchu.“

17.02.2023 7:05 | Rozhovor

Dva konkrétní kroky, které by Česko ekonomicky posunuly dál, nadnáší lékař, šéf České stomatologické komory a glosátor Roman Šmucler v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Ohledně pomoci Ukrajině varuje, že budeme-li chudou a neefektivní zemí, nepomůžeme nikomu. „Plánovali jsme, jak budeme první v inovacích a předstihneme USA, ale jsme akorát světu pro smích,” konstatuje docent Šmucler. A varuje, že při spoléhání se na elektromobilitu může přijít problém. „Čína nás může vypnout,“ říká.

Práce? Z Východu. Suroviny? Taky. Vše končí. Roman Šmucler: „Jsme světu k smíchu.“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Šmucler

Pane docente, dlouhodobě upozorňujete na špatný stav českého zdravotnictví, na plýtvání. Dříve jste použil i tvrdší výrazy o hrozícím krachu našeho zdravotnictví. Co je největší problém? Systém financování? 

Naše zdravotnictví se nesoustředí na to hlavní – na pacienta. Je udělané pro politiky, aby byla hustá síť, a pro lékaře, odboráře, aby byly relativně vyšší a přitom rovnostářské odměny. Je přeregulované – kdo co smí dělat; chybí konkurence a podnikatelský duch. Nikdo neřeší kvalitu péče, zda se pacienti uzdravili. Skoro nulový důraz je na primární prevenci, tj. aby lidé nebyli nemocní.

Výsledkem je, že máme skoro 4× více návštěv lékaře než Rakousko, ale žijeme kratší život a jsme více nemocní. V medicíně nejde o „dostupnost“, tedy jestli je lékař blízko jako hasiči. Jde o kvalitu. Dobrý stomatolog vám zachrání zub do konce života – ale špatný ho zničí rychleji než zubní kaz. Někdy je lepší lékaře nepotkat… Podstatná je kvalita a cena, ale to se v Česku moc neřeší. Je to zralé na naprosté předělání – z postsocialistického zmatku na skutečný systém pojištění, jako je v Rakousku nebo v Německu.

Teď přijdou velké změny. Jako prezidenta České stomatologické komory (ČSK) mě trápí, jak mě politici tlačí do toho, abychom napodobovali ve stomatologii socialismus s malými praxemi na vesnicích, zavřenými každou chvíli pro nemoc a dovolenou. Jenže přichází digitalizace... – a vše bude jinak. Spoustu věcí budou dělat stroje. No, pokud neprotlačím zlepšení pro všechny, nepochybně vydělám jako podnikatel – spousta lidí hledá cestu ke kvalitě za přijatelnou cenu. Jako ve zbytku ekonomiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …