Pravda o Bakalovi, Kellnerovi, Babišovi a dalších. A bude toho ještě víc

29.01.2014 6:42 | Zprávy

Přesně před dvaceti lety byla v České republice desetiprocentní inflace, sedmitisícová průměrná mzda, televize Nova zahájila své vysílání, Rádio Svobodná Evropa se přestěhovalo z Mnichova do Prahy a současný ministr financí Andrej Babiš odešel ze Slovenska do Čech a založil tu společnost Agrofert. Na rozjezd své podnikatelské kariéry si v příštích letech od Investiční a poštovní banky půjčil půlmiliardu korun. Právě v této zlatokopecké době docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu.

Pravda o Bakalovi, Kellnerovi, Babišovi a dalších. A bude toho ještě víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ochranné prvky bankovky viditelné pod UV lampou

Ve zlaté éře posttotalitní společnosti se zrodila impéria dnešních mocných – Agrofertu, PPF, Mostecké uhelné společnosti, OKD a dalších. Kdo si chce připomenout nedávnou minulost, která poznamenává i naši současnost, může si otevřít internetové stránky mapovani.cz, na nichž se dozví všechny možné souvislosti z toho, jak je v uplynulých dvaceti letech popsala česká média. „V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz cíl projektu Mapování jeden z jeho tvůrců politik a publicista Petr Havlík.

Historie vzniku a růstu nejbohatších a nejvlivnějších hráčů v Česku

Na časové ose, která mapuje období od roku 1993 až 2013, si čtenář připomene nejdůležitější události z politiky, ekonomiky i společenského života. Může si tak srovnat vývoj ekonomiky, nezaměstnanosti, inflace i mezd. Kdo si dneska uvědomí, že v roce 1993, když vznikla Česká republika, jsme měli nezaměstnanost jen 3,5 procenta, ale průměrná mzda činila necelých šest tisíc korun, zato inflace byla dvacetiprocentní? Ovšem v roce 1998 už jsme si z práce nosili v průměru dvojnásobek - 11 801 korun a inflace byla „jen“ desetiprocentní. A tento vývoj pokračoval, mzdy rostly, inflace klesala, ale bohužel také rostla nezaměstnanost. Ale tato čísla, byť velmi zajímavá, zejména pro kritiky polistopadového vývoje, jsou doplněna neméně zajímavou časovou osou – historií a příběhy nejbohatších a nejvlivnějších majitelů českých firem – PPF, Agrofertu, Mostecké uhelné společnosti, OKD a Třineckých železáren.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

13:39 BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

Už stříhám metr, kdy tato hrůza skončí, říká někdejší diplomat a poslanec SPD Jiří Kobza o zahraničn…