Pražská zastupitelka ANO: Už jste slyšeli tu fámu o panu Kaslovi? A pár slov ke Krnáčové…

20.09.2015 18:27

ROZHOVOR Marcela Plesníková je zastupitelkou hnutí ANO na pražském magistrátu. ParlamentníListy.cz s ní hovořily nejen o aktuální situaci, ale také o vývoji a politické budoucnosti.

Pražská zastupitelka ANO: Už jste slyšeli tu fámu o panu Kaslovi? A pár slov ke Krnáčové…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zastupitelé ANO 2011 Marcela Plesníková (blíže na snímku) a Jarmila Bendová

Před posledními volbami jste použila citát: "Je lepší zapálit alespoň malou svíčku, než proklínat temnotu." Můžete říci, v jakém stavu se aktuálně nachází pražské ANO?

Pokud sledujete hromadné sdělovací prostředky, můžete snadno nabýt dojmu, že pražské ANO je rozloženo do atomů. Pochopitelně tomu tak není. Problém je, že svou doslova každodenní činnost nevystavujeme bulvárně na odiv. Tím samozřejmě nechci říci, že se nemůžeme ještě zlepšit. Usnout na vavřínech po loňském úspěchu v komunálních a pražských volbách by bylo stejně naivní jako hloupé.

A když jsme u slova "aktuálně", tak právě tento server uveřejnil pozoruhodný rozhovor s exprimátorem Kaslem, který v něm říká, že ví, že Radmila Kleslová kohosi nabádala, aby mu dal do auta drogy. Setkala jste se s tím někdy?

Francouzi říkají, že kleveta je jako oheň: když nepopálí, tak alespoň ušpiní. Pokud pan Kasl něco takového tvrdí, žádám ho veřejně, ať uvedený trestný čin oznámí příslušným úřadům. Jinak je jeho tvrzení asi tak relevantní, jako fáma běžící po magistrátě, podle níž si pan Kasl sám vyprojektoval a postavil z dotací EU za městem perníkovou chaloupku, kde vykrmuje děti, které pak pojídá. Navíc si po hostině neumyje ruce. Možná to chce méně sledovat gangsterky a akční filmy. Ona filmová klasika je také dobrá.

A ještě jedna reminiscence. Vy jste v minulosti působila u Zelených, jak nyní nahlížíte na chování náměstka Stropnického?

Mé působení ve straně Zelených se omezilo na to, že jsem vedla organizaci SZ na Praze 13 a několik let působila jako zastupitelka naší městské části. Přiznám se, že do „velké“ politiky jsem se nikdy necpala a pohybovala se tak v jiných patrech než kolega Matěj Stropnický. Spíše jsem měla radost, když se nám podařilo ve Stodůlkách zachránit plochu s vzrostlou zelení, zabránit, aby se Prokopské údolí stalo eldorádem některých, podotýkám některých bezohledných developerů, nebo uspořádat víkendové akce pro děti a rodiče, kam přišlo víc lidí, než jsme čekali. S kolegou Stropnickým jsem se proto během zmiňované doby nesetkala. Na rozdíl od Marka Šnajdra a spol. z ODS bych ho označila za programového rebela, což je někdy dobře, ale jindy ne.

Fotogalerie: - Babiš na Praze

Na jednání klubu zastupitelů ANO 2011 na pražský m...
Klub zastupitelů ANO 2011 na pražském magistrátu
Dnes přijde významný host, je třeba přidat místa k...
Zastupitelka ANO Vladislava Veselá
Zastupitel ANO na pražském magistrátu Libor Hadrav...
Zastupitel ANO Antonín Lébl

Poslední zprávy o hnutí ANO hovořily o tom, že Vám předseda Babiš vyhrožoval zrušením, je to tak, nebo šlo o fámu?

Ano, to je skutečnost. Situace na jednání byla místy vzrušená a na obou stranách propukly emoce.

Zlepšila už paní primátorka komunikaci? Naše zkušenost je taková, že už sedmý den marně očekáváme a urgujeme odpověď na dotaz, zdali by byla ochotna přijmout do Prahy uprchlíky. Tedy z našeho pohledu se ta komunikace příliš nezlepšila…

Omlouvám se, že teď záměrně spáchám banalitu, ale komunikace je přece o tom, že spolu mluvíte, nasloucháte si, přete se, souhlasíte, nesouhlasíte, hledáte kompromis, předkládáte logické argumenty umocněné emocemi. Rozhodně nikoho neválcujete, ani nezahlcujete úkoly, když vám někteří kolegové nestáli tři čtvrtě roku ani za slovo. Navíc, když k tomu máte tým profesionálů, kteří rozhodně nepobírají minimální mzdu, a sami jste se, aspoň podle životopisu, řadu let živili právě komunikací, a to i u nadnárodních firem.

Fotogalerie: - Krnáčová v sedle zůstává

Na mimořádné schůzi zastupitelstva svolané opozičn...
Zastupitel Miloslav Ludvík spěchá na schůzi
Vladislava Hujová, starostka Prahy 3 a radní za AN...
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová
Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda
Exprimátor Prahy Tomáš Hudeček

Patrik Nacher pro Parlamentní listy před týdnem řekl: "Snažím se prosadit projekt Euroklíč, zdravé stravování ve školách, kde začínáme ve školách na Praze 13." Vy jste na "třináctce" ve vedení radnice, můžete tento projekt přiblížit?

Projekt jsme nazvali Chytře do života. V dnešním globalizovaném světě se v řadě zemí objevuje ve stále větší míře problém dětské obezity. Četné studie opakovaně prokázaly, že i v České republice rapidně přibývá obézních dětí, přičemž není žádným tajemstvím, že obézní dítě = obézní dospělý. V budoucnu bychom museli investovat nemalé výdaje zejména do léčby a sociálního zabezpečení těchto pacientů. Navíc obézní dospělý dál předává špatné stravovací návyky dětem, čímž se vytváří vzorec chování v podobě uzavřeného kruhu – chceme tento kruh přerušit. Hodláme nenásilně, mj. formou přednášek, rozhovorů a akcí včetně her a osobními konzultacemi si s dětmi a jejich rodiči povídat – či lépe řečeno komunikovat. V našem týmu bude působit antropolog, psycholog, internista a výživový poradce, všichni se zkušeností z práce s dětmi. Záměrně se nebudeme vyhýbat ani souvisejícím otázkám finanční gramotnosti.

Nyní obecněji. Hnutí ANO je z pohledu agentur pro výzkum veřejného mínění jasně v čele, poroste podle Vás?

Pokud by bylo přání otcem myšlenky, potom bych chtěla věřit, že ano. Snažíme se dělat vše proto, abychom tolikrát podvedené voliče nezklamali. Jen oni, nikdo jiný, nám vystaví vysvědčení. Italské přísloví trefně říká, že když umírá sen, je to horší než hlad. A my sníme o tom, že jednou budeme slušnou, dobře fungující společností.

Jak se Vám v zastupitelstvu hlavního města spolupracuje v rámci klubu?

Určitě dobře, jsme parta s týmovým duchem.

A v koalici?

Vše je o jednotlivých lidech, o jejich slušnosti, profesionalitě a odborných a manažérských schopnostech.

Spolupráce s opozicí?

Opozice pro mne nejsou profesionální padouši.

 Co byste vzkázala voličům ANO v Praze?

Ještě jednou bych jim chtěla poděkovat za důvěru a bez velkých slov říci, že se nezaměřujeme jen na minulost a současnost, ale i na budoucnost. Některé výsledky proto nejsou ještě vidět. To není v žádném případě výmluva, ale realita. Ale dovolte mi v této souvislosti připomenout slova muže, který ve své profesi všude, kde se objevil, vyvolával u ostatních záchvaty smíchu. Ve skutečnosti Charlie Chaplin byl navýsost moudrý chlapík. Jednou prohlásil, že se zajímá o budoucnost, protože v ní hodlá strávit zbytek života. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkali mu „Atomový dědek“. Oslavenec Miroslav Grégr vzpomíná na faleš Pitharta, privatizaci Škodovky, Temelín i Havlův tlak kvůli Kosovu

6:58 Říkali mu „Atomový dědek“. Oslavenec Miroslav Grégr vzpomíná na faleš Pitharta, privatizaci Škodovky, Temelín i Havlův tlak kvůli Kosovu

ROZHOVOR V šedesátých letech patřil mezi strojařskou špičku v Československu a už coby třicátník se …