Pražský politik ODS: Babiš tady na podzim vyhoří

01.08.2014 15:00

ROZHOVOR Ondřej Balatka, lídr kandidátky ODS na Praze 6, se pro ParlamentníListy.cz rozpovídal například o problémech s tunelem Blanka. Za současné trable podle něj může primátor Hudeček.

Pražský politik ODS: Babiš tady na podzim vyhoří
Foto: ODS
Popisek: Ondřej Balatka

V současnosti působíte ve funkci radního pro školství. Proč jste se rozhodl kandidovat na pozici starosty?

Zaprvé: V oblasti školství se může ODS na Praze 6 prezentovat řadou hmatatelných úspěchů – cizí jazyky se naše děti učí od mateřských škol, ve srovnávacích testech jsou o třetinu lepší než děti z jiných městských částí, máme dobře vybavené školy i sportoviště, rozvíjíme nové metody výuky. Za druhé jsem cítil podporu své domovské organizace a vyslyšel výzvy svých kolegů. A za třetí jsem si o více odpovědnosti řekl i proto, že jsem naštvaný ze situace, ve které se ocitla ODS a vlastně celá politická scéna v České republice.

V čem spatřujete největší výhody a naopak nevýhody Prahy 6?

Jako patriot vidím Prahu 6 coby nejhezčí a nejlépe vybavenou městskou část v Praze. Máme širokou síť školek a kvalitní školy, k dispozici mnoho sportovišť a parků pro trávení volného času i dobře dostupné sociální a zdravotní služby, spolupracujeme s neziskovým sektorem. Prostě si myslím, že se na Praze 6 - i díky rozumnému vedení radnice v posledních letech - žije dobře všem generacím. Samozřejmě mi vadí, že byla Praha 6 v posledních letech rozkopaná kvůli stavbě tunelu Blanka a metra A do Motola. Naštěstí obě stavby jdou do finále a lidé na „šestce" už budou mít klid.

S jakým programem se budete snažit oslovit voliče v blížících se komunálních volbách?

I když to zní jako klišé, skutečně věřím, že nejlepším programem jsou výsledky naší práce a současná podoba „šestky". Určitě ale nebudeme tyto výsledky jen obhajovat. Nabídneme jasnou představu dalšího rozvoje městské části, na detailech nyní pracujeme. Velký důraz budeme v programu klást na kvalitní školství, vysokou bezpečnost, údržbu, čistotu a rozvoj veřejného prostoru, zejména veřejné zeleně, parků, ulic a náměstí, a rychlé dokončení zmíněných infrastrukturních staveb a řešení dopravy.

V komunální politice působíte již několik let. Cítíte její vývoj?

Z osobní zkušenosti vím, že komunální politika může být v porovnání s tou celostátní klidnější a živější současně. Určitě v ní nehraje tak silnou roli politická orientace jednotlivých zastupitelů, protože v ní nevznikají zákony stanovující celkový rámec našich životů. Řeší se operativní věci důležité pro běžný chod obce, na kterých se mohou bez politických bitek domluvit zástupci pravice i levice. Na druhou stranu právě díky tomu člověk získává zpětnou vazbu od lidí téměř obratem a musí na ni umět rychle reagovat. Snad to ode mě nebude znít nemístně, ale lidé na radnicích se na rozdíl od celostátních politiků nemají za co schovávat, musí odvádět dennodenní práci a jsou svým voličům stále na očích. Tenhle princip se nemění.

Vystudoval jste sportovní management a máte dokonce doktorát z kinantropologie. Využil jste někdy svoje vědomosti v praxi, když působíte jako radní pro sport, volný čas a školství?

Konkrétní znalosti zůstaly spíš v hlavě a doma v knihovně. Ale samozřejmě mi mé vzdělání usnadňuje kontakt s lidmi od sportu. S nimi úzce spolupracujeme například na projektu „Děti, pojďte ven!“, v jehož rámci mohou děti trávit odpoledne na školních hřištích pod vedením zkušených lektorů Fakulty tělesné výchovy a sportu. Sport aktivně podporujeme i na dalších úrovních, protože si myslím, že při současném stylu života je třeba jakýkoliv pohyb a sportovní aktivitu nejen dětí podpořit.

Jaké plány připravujete pro další volební období?

Anketa

Který pražský primátor byl nejhorší?

hlasovalo: 4358 lidí
Jak jsem řekl, v této chvíli dokončujeme program, s nímž chceme předstoupit před voliče. Detaily nechci prozrazovat, ale určitě v něm budou jasně dané priority a zároveň se do něj promítne dokonalá znalost prostředí na Praze 6. Mimochodem podněty a návrhy programových bodů přicházejí od všech našich členů, které jsem o aktivní spolupráci na programu jako lídr požádal.

Co si myslíte o nových politických hnutích, které chtějí letos kandidovat v Praze, například hnutí Pro Prahu, Volba pro Prahu, myslíte si, že mají šanci na úspěch?

Kromě jednoho, dvou jmen v jejich čele je neznám a jsou pro mě nečitelná. Přál bych si, aby v komunální politice dál hrály stěžejní roli tradiční strany. Respektive, aby se uměly poučit ze svých chyb, prošly generační výměnou a získaly zpět důvěru svých voličů. To zdaleka neplatí jen pro ODS. Na rozdíl od nahodilých uskupení a jakýchsi hnutí mají totiž tyto strany přes všechny své nedostatky stabilní a předvídatelný program a nestojí na jednom člověku.

Letos bude v Praze kandidovat také ANO Andreje Babiše, myslíte si, že volby může vyhrát a obsadit tak primátorské křeslo?

Věřím, že pan Babiš v Praze pohoří. Po veřejných tahanicích o post pražského lídra ANO ani nevíme, koho by si za primátora představoval. Na příkladu Prahy se jen ukazuje, že toto hnutí nemá kromě programu ani perspektivní lidi. Je to dáno tím, že ANO nevzniklo jako hnutí přirozenou aktivitou lidí takříkajíc zespodu, jak by tomu mělo u politických subjektů být, ale je pouze dobře promyšleným a načasovaným byznysovým projektem Andreje Babiše.

Jaký je váš názor na současného primátora Tomáše Hudečka?

Osobně pana Hudečka neznám, a dokonce bych mu ani nevyčítal, že je Olomoučák. Bohužel pro roli primátora nedozrál a všechny jeho kroky svědčí o naprostém amatérismu, se kterým Prahu vede. Připomíná mi slona v porcelánu a překvapuje mě, že si ho TOP 09 zvolila za svého lídra. Jako člověk žijící v Praze se navíc bojím, že důsledky některých jeho nekompetentních rozhodnutí se projeví teprve v budoucnosti. Kromě nesmyslných nápadů například s uzavíráním dopravy na vltavském nábřeží mě asi nejvíc rozčílilo nesmyslné zdržování dostavby tunelu Blanka. Zapomenout mu nemohu ani chaotické řešení povodní.


Dlouhou dobu vaše městská část čekala na zařazení do koncepce placeného stání. Proč je podle vás tak důležitá existence placených zón v městských částech?

Placené zóny na Praze 6 mají smysl zejména u současných a budoucích stanic metra, kde přes pracovní týden parkují lidé z celého Středočeského kraje, kteří přijíždějí za prací, a rezidenti tu nejsou schopni zaparkovat v blízkosti svých domů. Systém parkovacích zón musí být ale vyvážený a nesmí finančně zatížit ani obyvatele Prahy 6, ani obec. Ideálním řešením je z mého pohledu systém smíšených zón, který ovšem vyžaduje úzkou spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.

Již delší dobu má ODS vnitřní spory. Měly dané neshody dopad i na komunální politiky?

Vzhledem k událostem loňského roku a mizerným výsledkům ODS nelze očekávat, že v ODS bude mezi lidmi panovat pohodová atmosféra. Myslím si ale, že tyto spory byly spíše utlumeny. Mimo jiné i odchodem některých lidí, kteří přešli k jiným politickým subjektům, kde zavětřili nové šance. Já osobně se naopak potkávám s lidmi, které tato mizérie vyburcovala a chtějí z ODSky opět udělat nejsilnější pravicovou stranu. I to mě motivovalo k rozhodnutí vést náš tým na Praze 6.

Jaký je váš názor na táhnoucí se dostavbu tunelu Blanka?

Především si myslím, že Blankou už se mohla dávno prohánět auta, kdyby její dokončení neoddálil primátor Hudeček, když se pustil do divokých právních sporů, které Praha nakonec stejně prohrála. Jeho diletantismus je neomluvitelný. Tunel Blanka považuji od začátku za prospěšný projekt a za zcela zásadní stavbu pro Prahu 6. Jako člověk žijící na „šestce" si teď hlavně přeju, aby byl už co nejdříve zprovozněn.

Myslíte si, že zájem voličů o komunální volby bude vyšší, než jak tomu bylo u voleb do Evropského parlamentu?

Zcela jistě. V evropských volbách je obvykle zvoleno pár šťastlivců, kteří pak s výjimkou několika aktivních jedinců, mezi něž řadím třeba Jana Zahradila, žijí klidný bruselský život stranou pozornosti lidí v Česku. A také bez reálného vlivu na jejich životy.

V komunální politice si lidé volí své zástupce, jež znají, kteří se mohou vykázat výsledky své práce a jejichž sliby nevidí jen na plakátech, ale mohou jejich naplňování v praxi kontrolovat. Protože si prostě všimnete, jestli radnice spravila rozbitý chodník, po kterém chodíte do práce, nebo postavila novou školku pro vaše děti.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Markéta Grušáková

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochopte, senioři, vy také musíte přispívat na zbraně. Profesor Keller a vládní nesmysly

18:59 Pochopte, senioři, vy také musíte přispívat na zbraně. Profesor Keller a vládní nesmysly

„Pokus o logickou argumentaci se stává pro příslušné orgány indicií, že možná pracujete pro cizí záj…