Karel Schwarzenberg nedáno řekl, že blahé časy, kdy měli Evropané sociální zabezpečení a zdravotnictví na vysoké úrovni, prý končí. Evropané žili v blahobytu a bohužel mysleli pouze na svou generaci, a nikoliv na budoucí. Měl by se podle Vás odbourat stát blahobytu?
Faktem je, že Evropa ekonomicky ztrácí. Kapitalismus 19. a 20. století měl v Evropě úžasnou dynamiku, vyrobil blahobyt, ve kterém většina Evropy žije. Atrofování sociálních systému přesáhlo únosnou mez a ekonomika, regulovaná a vydíraná ve prospěch nových filozofií, například zelených, ekonomiku staví úplně do nové situace.
Takže dynamiku může nabrat například Čína?
Není třeba, abychom byli nadšení z Číny. Čína v podstatě prochází érou průmyslové revoluce a má dramatické růsty, ale to bylo v Evropě taky. Ty vývojové etapy jsou zakryté i vývojem moderních technologií, takže se střetává postindustriální věk vyspělého světa s průmyslovou revolucí Číny, Indie a dalších států. Možná, že charakteristikou pro postindustriální západní ekonomiky je, že růsty HDP už nebudou více než tři procenta ročně.
A Evropa?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík