Předražený plyn za miliardy. Okamura obvinil vládu a ukázal na viníka

22.5.2022 9:42 odp. | Rozhovor

,,Místo aby vláda Petra Fialy nasmlouvala levný plyn napřímo s Ruskem po vzoru Rakouska, Slovenska, Maďarska a Německa, tak vláda nadále nakupuje pro naše občany 3-5krát předražený plyn přes německé obchodníky v Německu?” zlobí se předseda SPD Tomio Okamura a kritizuje nejnovější krok ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. Poukazuje též na problém dalšího politika hnutí STAN a kritizuje prodloužení nouzového stavu.

Předražený plyn za miliardy. Okamura obvinil vládu a ukázal na viníka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 46955 lidí

Tak to, pane předsedo, vypadá, že EU i Česká republika skutečně výhledově chtějí zcela přestat odebírat ruský plyn. Je to podle vás správné rozhodnutí?

Již mnoho let prosazuji energetickou a potravinovou bezpečnost České republiky. Ještě před pár měsíci se mi politici vládní pětikoalice smáli. A teď opět došlo na moje slova. A výsledek chybného přístupu Babišovy a Fialovy vlády dnes těžce pociťují všichni občané na svých peněženkách. Takže pojďme konečně budovat naší vlastní energetickou bezpečnost!

Je nutné odstoupit od Green Dealu EU a od systému EU o obchodování s emisními povolenkami a přestat vyvážet naši elektřinu na unijní nadnárodní burzy. Je zároveň potřeba dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a v Temelíně a zajistit strategické zásoby plynu a dodávky plynu za rozumnou cenu přímo od producentů, nikoli přes německé překupníky, kteří plyn stejně nakupují v Rusku. Podle hnutí SPD je zajištění energetické a potravinové bezpečnosti, levné elektřiny a dostatku levných energetických zdrojů a levných základních potravin jedním ze základních pilířů suverenity, svobody a prosperity naší země.

Teď hned, bez alternativy, by odpojení naší země od ruského plynu znamenalo totální katastrofu. Zkolaboval by náš průmysl, výroba potravin, a lidé by neměli čím topit. A to ani nemluvím o dalším drastickém růstu cen, který by tento krok nyní přinesl. V případě náhlého zastavení dodávek plynu by v podnikatelské činnosti byla existenčně nebo velmi vážně ohrožena čtvrtina tuzemských firem, ve výrobním sektoru až 40 % firem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Pakliže se teď odpojíme od ruského plynu a ropy, čeká nás děsivá realita. Plně se potvrzují slova a varování ze strany SPD. Fialova vláda žene naši republiku a naše občany do katastrofální energetické situace.

U nás budeme mít s plynem možná ještě jiný problém. Německá energetická společnost RWE zahájila proces prodeje strategických zásobníků plynu v České republice, které tato společnosti vlastní. Co by teď měla dělat česká vláda?

Vláda, tedy premiér Petr Fiala, především opět mlčí a nedělá nic. Proč vláda Petra Fialy spí a tuto pro nás důležitou strategickou infrastrukturu nekoupí zpět do majetku státu? Premiér Fiala raději posílá miliardy do Bruselu, než aby zajistil energetickou bezpečnost našich občanů.

A zcela neviditelný ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN) udělal podle všeho další problém ve Fialově vládě. Nakoupil jménem státu plyn do zásobníků za 37 Kč za metr krychlový, přestože byl na trhu k mání i za 25 Kč. Odborníci se veřejně ptají, komu šla provize? A vláda Petra Fialy se chlubí, jak plní zásobníky (přitom tak činí zcela opožděně a až pod tlakem opozice), a dělá z občanů i z odborníků užitečné idioty. Ve státních rezervách je nyní 240 milionů kubických metrů plynu, za které stát utratil 8,5 miliardy korun.

Takže, místo aby vláda Petra Fialy nasmlouvala levný plyn napřímo s Ruskem po vzoru Rakouska, Slovenska, Maďarska a Německa, tak vláda nadále nakupuje pro naše občany 3-5krát předražený plyn přes německé obchodníky v Německu? A naši občané jsou pak kvůli Fialově vládě přinuceni platit předražené energie…

Domácnosti navíc  čeká během letoška a počátku příštího roku několik dalších vln zdražování zemního plynu. Příští jaro bude plyn stát nejméně o polovinu víc než teď, řekl v pátek Právu analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Sto tisíc lidí v Moravskoslezském kraji nemá zubaře. Výzvu adresovanou ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) a vedení VZP kvůli zajištění zubařské péče v Moravskoslezském kraji podepsali starostové 10 obcí a měst moravskoslezského regionu. Vaše strana má z tohoto regionu docela dost poslanců, hodláte se nějak zapojit do řešení?

Opět na to upozorňuji už dlouhou dobu, ale jak Babišova vláda, tak i Fialova vláda se na řešení vykašlali. U nás je problém například to, že tu studuje zdarma lékařství a stomatologii velké množství občanů Slovenska, kteří se pak vrátí domů. Podobně i čeští absolventi odcházejí za lepší mzdou do zahraničí. Pokud u nás někdo zadarmo vystuduje lékařskou fakultu, což je jedno z nejdražších studií, měl by tu alespoň několik let povinně pracovat, aby vrátil našim občanům to, že za jejich daně vystudoval. Zároveň je potřeba stanovit zubařům povinnost mít smlouvu s pojišťovnou. Pak by hned byl dostatek  stomatologů pro naše občany, na tom se shodují i odborníci.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Vládní koalice ale neřeší i jiné věci. Třeba jeden z nejvlivnějších politiků vládního hnutí STAN Petr Hlubuček, který je náměstkem pražského primátora, si během své politické funkce od roku 2019 pořídil několik bytů ve Španělsku za necelých 30 milionů korun. K vysvětlování se nemá a nikdo ho k tomu ani nenutí. Co na to říci?

Hlubuček odmítá zveřejnit majetkové přiznání a mlží ohledně nejasností kolem nákupu bytů, které si pořídil v době, kdy působí na pražské radnici. Polčák, Farský, Michalik, Rakušan, Gazdík, Hlubuček – kompletní vedení druhé největší vládní strany… Tolik skandálů za půl roku neměla dosud žádná jiná politická strana. Dodnes veřejnost například neví jména majitelů firem z daňových rájů na Kypru, které sponzorovaly STANu volební kampaň… Ale premiér Petr Fiala (ODS) ke svému koaličnímu partnerovi stále mlčí a tyto záležitosti toleruje…Ruka ruku myje.

STAN je prachsprostý politicko-podnikatelský projekt úzké skupiny několika lidí. A je to smutný pohled, jak jejich řadoví poslanci, mezi kterými jsou starostové, hrají svému vedení pouze užitečné idioty. Divím se, že to jejich poslancům už nevadí...

Ve Sněmovně vláda opět předložila žádost o prodloužení nouzového stavu a uspěla. Vaše hnutí návrh nepodpořilo; proč vám tolik vadí, když vláda slibuje, že už je to naposledy?

Vláda Petra Fialy chce neustálým prodlužováním nouzového stavu omezovat demokracii a vyhýbat se povinnosti vypisovat výběrová řízení na miliardové státní zakázky. Vláda svoji žádost zdůvodňuje nutností vytvořit další prostor pro řešení situace kolem migrantů z Ukrajiny v oblastech nařizování ubytování majitelům ubytovacích zařízení a v možnostech vládní finanční kompenzace nákladů na migranty krajům. Na to však vláda nouzový stav nepotřebuje.

Zastáváme názor, že současnou situaci lze řešit nástroji standardní legislativy. Ubytování lze řešit s poskytovali třeba dohodou a zvýšené náklady krajům lze provádět například změnami parametrů zákona v rámci rozpočtového určení daní (tzv. RUD).

Když jsme u těch legislativních návrhů, tak v Bruselu Evropská komise připravila návrh, jehož schválení by umožňovalo nařizovat všem internetovým poskytovatelům na území členských států EU vstupovat do soukromé komunikace uživatelů. Podle tohoto návrhu by tak byla prolomena i šifrovaná komunikace včetně e-mailů a všech chatovacích služeb…

Hnutí SPD to jednoznačně odmítá. Evropská komise tento návrh totalitního charakteru zdůvodňuje údajným bojem proti sexuálnímu zneužívání dětí, což je pouze zástupná výmluva a alibismus. Cílem návrhu Evropské komise je jen další šmírování občanů členských států a jejich soukromí a následné pronásledování a stíhání politicky nepohodlných osob za jejich názory. Jde o další brutální útok Evropské komise na práva a svobody občanů zaručené a chráněné i Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod, která je její součástí.

I na tomto příkladu je evidentní, že činnost Evropské komise i dalších orgánů EU dlouhodobě směřuje proti zájmům členských států a jejich občanů a působí proti svobodě a demokracii. To je pro hnutí SPD zcela nepřijatelné! Prosazujeme referendum o vystoupení ČR z EU, aby sami naši občané rozhodli o své budoucnosti ve své zemi. Vládní koalice Petra Fialy i hnutí ANO ale referendum odmítají.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady se o tom nemluví. Ale pro ČR to bude katastrofa. Alena Vitásková upozornila na něco, co vláda musí vědět

16:43 Tady se o tom nemluví. Ale pro ČR to bude katastrofa. Alena Vitásková upozornila na něco, co vláda musí vědět

Dojde k zastavení dodávek zemního plynu z Ruska? Česká republika předsedá Evropské unii, ovšem jaké …