Převratné vyjádření šéfa KSČM Filipa: Mám strach, že nám EU přidělí uprchlíky, musíme se bránit. Islamismus je problém číslo jedna. A trapný debakl USA...

07.01.2015 4:45

ROZHOVOR Podle předsedy KSČM a místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa je islámský radikalismus problémem číslo jedna. Díky politice USA hrozí Evropě příliv uprchlíků. Filip se obává, že se je EU bude snažit přerozdělit i k nám. To ale odmítá a musíme se tomu bránit. Dále se vyjádřil ke geopolitickým a geo-ekonomickým záležitostem týkajícím se USA, EU, Ruska a Číny. USA mohou dopadnout pádem jako Římská říše.

Převratné vyjádření šéfa KSČM Filipa: Mám strach, že nám EU přidělí uprchlíky, musíme se bránit. Islamismus je problém číslo jedna. A trapný debakl USA...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Anketa

Vadí vám výroky Tomia Okamury na adresu muslimů?

6%
94%
hlasovalo: 11719 lidí

Jak hodnotíte mezinárodní situaci v roce 2014? Čím je pro vás svět jiný než na začátku roku? Koho a čeho se bojíte v roce 2015? Je nebezpečím Rusko? Nebo islámský radikalismus?

Islámský radikalismus je jistě nejen nejaktuálnějším, ale také dlouhodobým problémem číslo jedna. Ale musíme se podívat po příčinách zhoršení situace. Jsou to neustálé snahy Spojených států amerických o takzvaný vývoz demokracie a jejich vlastních hodnot do cizích suverénních států, které mají nejen dlouhodobější historii, ale i jinou kulturu. Navíc jde o snahy, které jsou jen evidentní zástěrkou pro primární reálně ekonomické zájmy na těchto územích. Dříve prosperující stát Libye je v rozvratu a vznikají tam radikální skupiny. Nejtolerantnější stát Blízkého východu, Sýrie, byl neustále atakován ze strany USA a nyní musí Bašár Asad čelit islámským radikálům a USA jen přilévají olej do ohně. Irák, Afghánistán, Egypt a tak dále.

Výsledek vměšování a destabilizace ze strany USA je ve všech případech strašný. Důsledkem je radikalizace, terorismus a uprchlictví. Uprchlictví pak dopadá hlavně na Evropu, a proto by si státy EU měly uvědomit, že podpora akcí USA je jen v zájmech USA, ale nikoliv našich. Jakoukoliv snahu o přerozdělování si přistěhovalců a uprchlíků v rámci Evropy tvrdě odmítám, ale mám strach, že této snaze budeme nyní muset jednoznačně čelit, podle dosavadních vyjádření již nových nebo staronových představitelů EU.

A pokud jde o Rusko?

Nebezpečím může být pouze v případě, že si z něj vlastní hloupostí nepřítele vytvoříme. Naopak Rusko by mělo být naším důležitým spojencem při ochraně před teroristy. Vrátit se k myšlenkám helsinského procesu o bezpečnosti od Atlantiku po Ural je nanejvýš žádoucí.

Problémem bude nadále občanská válka na Ukrajině. Mezi lidmi tam došlo zvláště kvůli řádění fašistických bojových skupin kolem Pravého sektoru k mnohým zločinům, které nebudou jednoduše odpuštěny. Najít nějakou možnost klidného soužití východní a západní Ukrajiny bude velmi těžké.

Vydrží podle vás Putinův režim, nebo padne pod tíhou sankcí a negativních zpráv v hospodářství?

Sankce uvalované na Rusko mají opačný efekt na ruskou společnost a spíše se projevují větší soudržností. To je další nepochopení ze strany USA a některých politiků EU.

Jaký je podle vás konkrétní výsledek sankcí vůči Rusku?

Výsledek je špatný zejména pro nás a pro Evropu obecně, navíc do budoucna zbytečně vytváří pocit křivdy, nedůvěru a nové bariéry mezi takzvaným Západem a Východem. Nevidím na sankcích nic pozitivního ani u nás, ani v Ruské federaci. Jde o evidentně špatný politický koncept, je třeba ho nahradit jiným, konceptem spolupráce na rovnoprávných základech. Česká republika má sílu na to, aby se stala nositelem takové nové politiky vůči Ruské federaci i Ukrajině,

Jaké důsledky bude mít dle vás konec plynovodu South Stream a dohoda Ruska s Tureckem?

Pro Evropu je to jistě škoda, neboť diverzifikace cest plynu je dobrá, zvláště pokud se nechceme stávat závislými na turbulentních situacích v tranzitních zemích, jako je právě Ukrajina, viz plynová krize v lednu 2009. Dohoda Ruské federace a Turecka je právě jeden z problematických důsledků sankcí, kdy EU prodělala a Turecko vydělalo.

Čeká nás v roce 2015 něco děsivého jako válka na území České republiky či poblíž našeho území, nebo příliv uprchlíků, zvýšené nebezpečí teroristických útoků a podobně?

Jak jsem uvedl výše v předchozích odpovědích. Občanská válka je již poblíž, pokud Ukrajinu bereme za blízkou zemi. Příliv uprchlíků bude žel pokračovat a my se budeme muset bránit, stejně tak díky velké destabilizaci na Blízkém východě je samozřejmě větší riziko teroristických útoků. Emigrace opět zasáhne EU nikoli USA.

Jaký je váš názor na dohodu TTIP? Máme ji přijmout, nebo nemáme?

Přijímat ponižující dohodu TTIP rozhodně nemáme, protože je pro Evropu zcela nevýhodná a je proti našim ekonomickým zájmům. Naopak naplňuje zcela zájmy USA, které na dohodu velmi tlačí. Podle postojů našich politiků k TTIP, nehledě na příslušnost k pravici či levici poznáme, jestli tento politik jedná v zájmu naší země, potažmo celé Evropy, nebo v zájmu cizím.

A máme tedy místo TTIP směřovat ke spolupráci se zeměmi BRICS?

Máme, a říkám to již dlouho, uplatňovat politiku všech azimutů, tedy směřovat ke spolupráci se všemi zeměmi a snažit se diplomaticky a ekonomicky uplatňovat naše vlastní bytostné zájmy.

Jaký je váš názor na takzvanou dedolarizaci? Je vůbec reálné, že by Rusko, Čína, jiné země BRICS či třeba Írán přestaly obchodovat v dolaru a nahradily ho? Co to může znamenat??

Tak ta snaha zde jistě je a je myšlena vážně. Nebude to nic jednoduchého, ale je to logická odpověď na politiku sankcí a nátlaku. Mnohé státy chtějí rovnoprávné postavení na naší planetě a vytvářejí si k tomu podmínky. Podmínky pro multipolární svět. Je logické, že první začaly mít vůli ke změnám současného systému hlavně tyto veliké ekonomiky.

Je pokles kursu rublu a cen ropy tržní? Jakou roli v tom hraje, že se Putin snaží zásobit zlatem, a jakou roli hraje Saúdská Arábie – netlačí ceny ropy a tím i plynu dolů podobně jako za Reagana, aby bylo poškozeno Rusko?

Rusko se svým nákupem zlatých rezerv připravuje na potenciální další celosvětové krize trhů. Saúdská Arábie je velkým spojencem USA, tudíž to samozřejmě možné je.

Jsou USA odcházející velmocí, nebo nám ,, ještě ukážou“? Nahradí je Čína?

USA jsou zatím bezesporu velmocí. Touto velmocí v nějaké formě možná zůstanou, ale nejsou tady nyní hlavně samojediní a je třeba si to uvědomovat. Směřujeme čím dál více k multipolárnímu světu a je potřeba, aby v rámci různých snah vybojovat si co nejvíce vlivu nedocházelo k fatálním konfliktům. Nejde o to, koho kdo nahradí, ale o vzájemný respekt mezi suverénními státy. Pokud toto USA nepochopí, tak nepochybně směřují k pádu jako kdysi Římská říše.

Co říkáte „détente“ mezi Kubou a USA?

Prokazuje se, že sankční politika není úspěšná. Důležitý je bezprostřední kontakt spojený s rozhovory. USA pochopily, že nátlakovou politikou vůči Kubě nic nevyřeší. Klíčové je, aby nyní vznikl rovnoprávný dialog mezi dvěma suverénními zeměmi. Nikoliv přesilovka ze strany velmoci vůči ostrovnímu státu. Víte, tento fakt vychází z toho, že USA už se ocitly ve světovém společenství v trapné roli. Je přece dehonestující pro jednu z velmocí, když při hlasování ve Valném shromáždění OSN hlasuje 188 států proti sankcím USA vůči Kubě, 4 státy se zdrží a pro zachování sankcí hlasují už jen USA a jako jejich satelit Izrael, vždyť to je debakl.

Co podle vás ve stručnosti přinese nový rok doma a v zahraničí?

Tak to se nechám překvapit, mám několik úvah, ale raději si je ponechám pro některý z příštích rozhovorů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sociální demokracie se zpronevěřily, dnes hájí korporátní kapitalismus, rozebírá filozof a historik Hejlek. Volby jako Zlatý Slavík

20:11 Sociální demokracie se zpronevěřily, dnes hájí korporátní kapitalismus, rozebírá filozof a historik Hejlek. Volby jako Zlatý Slavík

„Lidé přistupují k volbám jako k anketě o Českého slavíka.“ Tak komentuje filozof Jiří Hejlek výsled…