Primátorka Liberce: Nelze spolupracovat s těmi, kterým jde jen o vlastní prospěch

22.10.2013 9:50 | Zprávy
autor: Radim Panenka

ROZHOVOR Partnerům musíte věřit, jinak se to vždy projeví na vaší práci. S lidmi, kteří od začátku nedodržují koaliční dohody, nelze spolupracovat. To mimo jiné uvedla primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Primátorka Liberce: Nelze spolupracovat s těmi, kterým jde jen o vlastní prospěch
Foto: Liberec.cz
Popisek: Martina Rosenbergová, jediná sociálnědemokratická primátorka

Paní primátorko, nedávno jste kritizovala referendum o prodeji městského majetku v Liberci. Co vám na tom vadilo?

Nekritizovala jsem referendum, ale způsob, jakým byl tento navýsost demokratický nástroj zneužit pro politikaření. Osobně považuji referendum jako velmi dobrý nástroj přímé demokracie a možnost zapojit obyvatele lokality do rozhodování o své vlastní budoucnosti. Pokud ale dojde k tomu, že obyvatelé jsou klamáni a manipulováni, pokud se z referenda stane boj za úspěch jednotlivců či úzké zájmové skupiny, pak dojde k jeho znedůvěryhodnění. To je právě to, co se stalo v Liberci a co jsem kritizovala…

Jedním z významných témat celostátní i komunální politiky je boj proti korupci. Řešíte tuto oblast aktivně i v Liberci?

Řešíme ji skutky, nikoli slovy, jako je tomu mnohdy u těch, kteří se korupcí a bojem proti ní tak rádi zastřešují. Proto jsme v uplynulých dvou letech přijali komplexní opatření, která slouží k otevření a zprůhlednění libereckého magistrátu a k boji proti korupci a klientelismu. Ráda bych ještě jednou poděkovala všem, kdo nám s přípravou a prosazením návrhů pomáhali, a věřím, že se podaří uvést je v život. Troufám si říci, že Liberec nikdy nebyl transparentnější. Není bez zajímavosti, že mnohé jsme měli dříve než často tolik oceňovaný Liberecký kraj, a v mnohém jdeme dále. Proč se o Libereckém kraji tak často píše a o Liberci se raději mlčí, by bylo zajímavou otázkou pro studium. Možná jen některým vadí přiznat, že současná koalice v čele s ČSSD dělá v tomto ohledu dobrou práci. Ale to mne tak netrápí. Jsem totiž přesvědčena, že naši práci ocení především obyvatelé města. Již nyní šetří desítky milionů v městské kase. Ty bude možné investovat. Do oprav, zlepšení. To je boj s korupcí, který se mi líbí a který přináší hmatatelné výsledky. Ne jen tlachání.

Podíváte-li se zpětně do roku 2011, kdy se rozpadla původní vládní koalice ve městě, jak se na to díváte? Změnila byste něco?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …