Příznivci larpů našli zázemí také v Komunitním centru Prádelna na pražském Smíchově, říká radní Lachnit

25.08.2016 10:28

Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově nabízí program především pro seniory, nicméně představuje multifunkční komunikační prostor pro nejširší veřejnost, což dokazují mj. pravidelná setkání hráčů LARP. O co se jedná nám přiblíží radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit.

Příznivci larpů našli zázemí také v Komunitním centru Prádelna na pražském Smíchově, říká radní Lachnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Lachnit

Co si máme představit pod pojmem larp?

Larp (z anglického Live Action Role Play) je hra založená na hraní rolí, kdy živí lidé fyzicky svými činy představují činy svých postav, vlastně divadelní improvizace.  Každý hráč je ale zároveň hercem i divákem, nehraje pro nezúčastněné publikum, čímž se právě larp liší od standardního divadelního představení. Každý účastník tak hru a její příběh spoluvytváří, není omezen scénářem ani režisérem. Na začátku hry pouze dostane nastíněný charakter postavy a zbytek už záleží na něm. Může se tak na několik hodin stát historickou nebo zcela fiktivní postavou, mýtickým bojovníkem proti zločinu, kovbojem na Divokém západě nebo hrdinou z budoucnosti zachraňujícím svět. Každý hráč se sám rozhoduje, co bude jeho postava dělat a jak se bude chovat, a tím ovlivňuje směřování celého příběhu. Larp je zábava, zážitek, který každému umožní prožít si něco, co by se v běžném životě nejspíš nestalo, podívat se na svět jinýma očima, vytvořit si vlastní příběh a zakusit spoustu emocí. Naskýtá se tak možnost získat nejen zajímavé zkušenosti a zážitky, ale v neposlední řadě také poznat spoustu nových přátel.

Larp je však stejně široký pojem jako sport, zahrnuje pod sebou velké množství rozdílných her. V Komunitním centru Prádelna se nejčastěji odehrávají tzv. komorní larpy, což jsou hry, probíhající v prostředí jedné či dvou místnostech a obvykle trvají okolo 4 až 5 hodin. Proto jsou vhodné i pro začátečníky.

Kdo se může stát hráčem larpu a co k tomu potřebuje?

Larpy jsou opravdu pro každého. Nehrají je profesionální herci, ale obyčejní lidé napříč společenským i sociálním postavením, studenti, pracující, umělci Každý hraje tak, jak si myslí, že by se chovala jeho postava ve skutečnosti, a interakcí s ostatními hráči a s prostředím se vytváří neopakovatelný příběh a unikátní atmosféra každého larpu. Kromě dobré nálady a chuti si zahrát obvykle není potřeba vůbec nic. Pokud má hra nějaké specifické požadavky třeba na kostým nebo rekvizity, organizátor je vždy předem sdělí. Nejjednodušší je podívat se na webové stránky pražské iniciativy hráčů a autorů larpů HRAJ LARP, která přibližuje tuto originální zábavu lidem, kteří o ní třeba ještě neslyšeli, a podporuje pravidelné pořádání komorních larpů v Praze, mj. právě v Komunitním centru Prádelna.

Konají se tam kromě zmiňovaných pravidelných komoních larpů také nějaké výjimečné akce tohoto druhu?

Letos se již potřetí stalo Komunitní centrum Prádelna zázemím pro Live Action Pride, což je týdenní pražský festival komorních larpů pořádaný spolkem Rolling ve spolupráci s organizátory Prague Pride během druhého srpnového týdne. Během festivalu byla uvedena široká škála her, od kousků zaměřujících se na LGBT tématiku, přes vzdělávací larpy, až po čistě zábavné hry, které neaspirují na řešení žádných vážných témat a jejich jediným cílem je pobavit. Zajímavým byl určitě např. Brouk, scénovaný larp ve 12 obrazech na motivy díla Franze Kafky, zejména jeho povídky Proměna. Cílem této experimentální hry s divadelními prvky bylo navodit v účastnících pocity, tolik typické pro Kafkovu tvorbu: existenciální úzkost, bezvýchodnost situace, absurditu i tragikomické protiklady.

Nechyběly ani přednášky a workshopy jako např. Jak hrát crossgender, což byl praktický workshop ukazující možnosti hraní postavy opačného pohlaví. Toto téma je dobrým příkladem faktu, že české larpové prostředí se stále více otevírá světu a vstřebává tak některé zahraniční trendy jako je právě crossgender, kdy hráči ztvárňují postavy opačného pohlaví.

Ač sám jsem nikdy nebyl aktivním účastníkem nějakého larpu, myslím, že rolové hry mají kromě přínosu pro rozvoj vlastní imaginace, sebeprezentace či schopnosti komunikace a vytváření sociálních vazeb také určitý vzdělávací potenciál založených na autentickém prožití událostí a situací. Z toho důvodu jsem přesvědčen, že takovéto akce do koncepce komunitního centra patří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipavský a Fiala by měli číst. Cyril Svoboda tuší klíčové jednání s Putinem. Je nutné. A toto může chtít

14:58 Lipavský a Fiala by měli číst. Cyril Svoboda tuší klíčové jednání s Putinem. Je nutné. A toto může chtít

Ministra zahraničí čekají mimořádně obtížné úkoly od mezinárodních vztahů až po jednohlasně prezento…