Proč tu není Bakala? Poslanci řešili kauzu blokace „nevhodných” webů. Redaktorům PL zakázali vstup. Do věci se vložil policejní exprezident

25.04.2018 11:34

ROZHOVOR Sněmovní podvýbor pro svobodu slova a média se v úterý zabýval případem, kdy soukromí provozovatelé bezplatných e-mailů blokovali odesílání zpráv údajně nevhodným obsahem. Tím měly být odkazy na články některých serverů včetně ParlamentníchListů.cz. Předseda Asociace nezávislých médií a policejní exprezident Stanislav Novotný se schůze účastnil a nyní vypráví, jak vše probíhalo.

Proč tu není Bakala? Poslanci řešili kauzu blokace „nevhodných” webů. Redaktorům PL zakázali vstup. Do věci se vložil policejní exprezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Novotný

V úterý zasedalo sněmovní podvýbor pro svobodu slova a média, kde se měla řešit cenzura některý mailů kvůli přeposílání údajných dezinformačních webů. Vy jste byl na jednání pozván. Můžete shrnout, jak to celé probíhalo?

Byli přítomni pouze tři poslanci. Předseda Leo Luzar, Vít Rakušan a Tomáš Martínek Byl jsem vyzván, abych vyprávěl, kterak lidem mizely maily, jež obsahovaly odkazy na některé vybrané weby.

A tak jsem hovořil o tom, že lidem, kteří freemailovou adresu umístili např. na centrum.cz, tiskali.cz, volny.cz, atlas.cz jednoduše nepřicházely maily. Přitom nejhorší situace vládla v době před prezidentskými volbami. A to je zvláště nebezpečné. Zdá se, že společnosti si na filtrování pošty uživatelů najaly zejména technickou podporu VirusFree od firmy Excello,s.r.o. A tato služba vyřazovala maily jež obsahovaly odkazy na Parlamentní listy, AC24, NWOO, Šifru, Novou republiku, Czech Free Press nebo První zprávy. Občanům tak bylo hrubě narušeno soukromí, a to privátní sférou!

Anketa

Jste spokojeni s prací Policie České republiky?

7%
93%
hlasovalo: 4947 lidí

Mluvil jsem proto o nutnosti zjistit příčinnou souvislost a nalézt toho, kdo konkrétně tak hrubým způsobem porušuje naše základní ústavní právo, tedy právo na tajemství dopravovaných zpráv.

Připomínky měl pan poslanec Martínek, který hledal polehčující okolnosti pro filtraci zpráv.

Redaktorovi serveru ParlamentníListy.cz, který byl také blokováním zpráv poškozen nebyl umožněn na jednání přístup s tím, že schůze není veřejná. Přesto se tam někteří novináři objevili. Byla o tom na schůzi řeč?

Byla o tom řeč, ale byl jsem ubezpečen, že jednání je otevřené. Nicméně já vím, že vašeho redaktora nepustili přes vrátnici. Přitom právě Parlamentní listy by měly, coby jeden z hlavních poškozených, účinkovat právě na takovémto slyšení.

Dostavili se zástupci provozovatelů mailů, z jejichž strany bylo odesílání zpráv blokováno? Třeba lidé Bakalova vydavatelství Economia.

Nikdo od nich nepřišel. Ale raději bych na podvýboru viděl přímo pana Bakalu. A nebo bych ho raději viděl úplně jinde než je nyní.

Jaké závěry byly na jednání přijaty? Požaduje podvýbor nějakou nápravu nebo aspoň zajištění, aby k blokování pošty v budoucnu nedocházelo?

Dle usnesení se bude pokračovat. Podvýbor si pozve odborníky a bude dále jednat. Mimo jiné bylo slíbeno, že pozve také specialisty z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Slíbil jsem, že předsedovi Leo Luzarovi pošlu analytické materiály a podněty od konkrétních občanů a právnických osob, jež se cítí poškozeni výše popsaným jednáním.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Církevní restituce ano, byty OKD ne? Horníci méně než kněží?! Kauza OKD stále žije. Aktivista promluvil

20:20 Církevní restituce ano, byty OKD ne? Horníci méně než kněží?! Kauza OKD stále žije. Aktivista promluvil

„Je v tom Sobotka, Schillerová, Stanjura. Všichni odmítli pomoci s tím, že by to mohlo způsobit pr…