Proč tu není Bakala? Poslanci řešili kauzu blokace „nevhodných” webů. Redaktorům PL zakázali vstup. Do věci se vložil policejní exprezident

25.04.2018 11:34

ROZHOVOR Sněmovní podvýbor pro svobodu slova a média se v úterý zabýval případem, kdy soukromí provozovatelé bezplatných e-mailů blokovali odesílání zpráv údajně nevhodným obsahem. Tím měly být odkazy na články některých serverů včetně ParlamentníchListů.cz. Předseda Asociace nezávislých médií a policejní exprezident Stanislav Novotný se schůze účastnil a nyní vypráví, jak vše probíhalo.

Proč tu není Bakala? Poslanci řešili kauzu blokace „nevhodných” webů. Redaktorům PL zakázali vstup. Do věci se vložil policejní exprezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Novotný
reklama

V úterý zasedalo sněmovní podvýbor pro svobodu slova a média, kde se měla řešit cenzura některý mailů kvůli přeposílání údajných dezinformačních webů. Vy jste byl na jednání pozván. Můžete shrnout, jak to celé probíhalo?

Byli přítomni pouze tři poslanci. Předseda Leo Luzar, Vít Rakušan a Tomáš Martínek Byl jsem vyzván, abych vyprávěl, kterak lidem mizely maily, jež obsahovaly odkazy na některé vybrané weby.

A tak jsem hovořil o tom, že lidem, kteří freemailovou adresu umístili např. na centrum.cz, tiskali.cz, volny.cz, atlas.cz jednoduše nepřicházely maily. Přitom nejhorší situace vládla v době před prezidentskými volbami. A to je zvláště nebezpečné. Zdá se, že společnosti si na filtrování pošty uživatelů najaly zejména technickou podporu VirusFree od firmy Excello,s.r.o. A tato služba vyřazovala maily jež obsahovaly odkazy na Parlamentní listy, AC24, NWOO, Šifru, Novou republiku, Czech Free Press nebo První zprávy. Občanům tak bylo hrubě narušeno soukromí, a to privátní sférou!

Anketa

Jste spokojeni s prací Policie České republiky?

7%
93%
hlasovalo: 4920 lidí

Mluvil jsem proto o nutnosti zjistit příčinnou souvislost a nalézt toho, kdo konkrétně tak hrubým způsobem porušuje naše základní ústavní právo, tedy právo na tajemství dopravovaných zpráv.

Připomínky měl pan poslanec Martínek, který hledal polehčující okolnosti pro filtraci zpráv.

Redaktorovi serveru ParlamentníListy.cz, který byl také blokováním zpráv poškozen nebyl umožněn na jednání přístup s tím, že schůze není veřejná. Přesto se tam někteří novináři objevili. Byla o tom na schůzi řeč?

Byla o tom řeč, ale byl jsem ubezpečen, že jednání je otevřené. Nicméně já vím, že vašeho redaktora nepustili přes vrátnici. Přitom právě Parlamentní listy by měly, coby jeden z hlavních poškozených, účinkovat právě na takovémto slyšení.

Dostavili se zástupci provozovatelů mailů, z jejichž strany bylo odesílání zpráv blokováno? Třeba lidé Bakalova vydavatelství Economia.

Nikdo od nich nepřišel. Ale raději bych na podvýboru viděl přímo pana Bakalu. A nebo bych ho raději viděl úplně jinde než je nyní.

Jaké závěry byly na jednání přijaty? Požaduje podvýbor nějakou nápravu nebo aspoň zajištění, aby k blokování pošty v budoucnu nedocházelo?

Dle usnesení se bude pokračovat. Podvýbor si pozve odborníky a bude dále jednat. Mimo jiné bylo slíbeno, že pozve také specialisty z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Slíbil jsem, že předsedovi Leo Luzarovi pošlu analytické materiály a podněty od konkrétních občanů a právnických osob, jež se cítí poškozeni výše popsaným jednáním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To by byl zločin na Češích! Docent Ševčík tvrdě k otázce, zda máme platit dluhy jihu EU. Mají raději šetřit a opustit euro, říká

16:23 To by byl zločin na Češích! Docent Ševčík tvrdě k otázce, zda máme platit dluhy jihu EU. Mají raději šetřit a opustit euro, říká

ROZHOVOR Evropská unie, bojující svorně proti globálnímu oteplování a za sociální stát? Docent Miros…