Profesor Adamec: V posledních letech v České republice narůstá počet dárců orgánů. Situace přesto není úplně uspokojivá

23.03.2015 11:33 | Zprávy

Významný úspěch zaznamenala loni česká transplantologie. Poprvé v historii České republiky překročil počet transplantovaných orgánů množství nově zařazených pacientů na čekací listiny. Za tímto výsledkem stojí mimo jiné práce týmu lidí z Koordinačního střediska transplantací. Kdo se může stát dárcem orgánů, jak dlouho trvá cesta orgánu k čekateli, kdo ji koordinuje a kolik pacientů je aktuálně zařazených na čekacích listinách, jsme se ptali prof. MUDr. Miloše Adamce, CSc., ředitele Koordinačního střediska transplantací (KST).

Profesor Adamec: V posledních letech v České republice narůstá počet dárců orgánů. Situace přesto není úplně uspokojivá
Foto: red
Popisek: prof. Miloš Adamec, CSc.

Kdo se může stát dárcem orgánů?

V České republice platí takzvaný princip předpokládaného souhlasu. To znamená, že se po smrti může každý člověk stát potencionálním dárcem orgánů. Pokud s posmrtným darováním orgánů nesouhlasí, musí se v průběhu života vyjádřit písemným nesouhlasem s dárcovstvím. Dárcem orgánů se může stát i žijící člověk. Každý dárce, ať už žijící či zemřelý, je podroben důkladnému medicínskému šetření, aby se minimalizovala možná rizika spojená s přenosem orgánů, a to jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska.

Kolik pacientů je aktuálně zařazených na čekacích listinách? Jaký je trend v počtu dárců a čekatelů?

Aktuálně je na čekacích listinách zapsáno 1 014 pacientů, kteří potřebují nový orgán. V loňském roce bylo nově na seznam čekatelů zaregistrováno 808 pacientů a bylo realizováno 846 orgánových transplantací. Na jeden milión obyvatel tak nyní připadá statisticky 26,3 dárce. Tento výsledek nás řadí mezi pět nejaktivnějších zemí Evropy a mezi top světovou desítku. V posledních letech vnímáme nárůst dárců, což je velmi příznivá zpráva, která je určitě spojena s několika momenty. Jsou to jednak legislativní změny v podobě novelizace transplantačního zákona, ale také pozitivní přístup pojišťoven, které platí  více a přesněji za transplantace. I přesto, že počet zesnulých dárců orgánů v České republice v posledních letech stoupá, není doposud situace úplně uspokojivá. Čekací listiny pacientů s orgánovým selháním neustále rostou, proto je nesmírně důležité poukazovat na problém nedostatku vhodných dárců pro transplantaci.

Kolik je lidí odmítá posmrtné darování orgánů? Jaké mají podle vás důvody k tomuto kroku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Markéta Grušáková

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …