Profesor Klener otevírá voličům oči a varuje: Držte Babiše na uzdě

30.12.2013 10:00 | Zprávy

ROZHOVOR Současnou politikou je zklamán a rozladěn první polistopadový ministr zdravotnictví a sociálních věcí za Občanské fórum profesor Pavel Klener. „Je řada problémů, které se neřeší, a vláda, která nemá důvěru Parlamentu, dělá různá rozhodnutí a opatření, ke kterým podle mého názoru nemá oprávnění,“ prohlásil na adresu Rusnokovy vlády. Úspěchem nových politických hnutí, jako je ANO, které hraje prim v rodící se vládě, není nijak překvapen, konstatoval v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz bývalý dlouholetý přednosta 1.interní kliniky VFN a ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze, uznávaný internista, onkolog a hematolog.

Profesor Klener otevírá voličům oči a varuje: Držte Babiše na uzdě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Pavel Klener

Jak vnímáte dnes českou politiku?

Vidím ji jako velmi nepřehlednou a jsem z toho rozladěný. Představoval jsem si, že po všech peripetiích se konečně začne formovat nová vláda, ale i když se už politické strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL dohodly, pořád je to v nedohlednu. Je řada problémů, které se neřeší, a vláda, která nemá důvěru Parlamentu, dělá různá rozhodnutí a opatření, ke kterým podle mého názoru nemá oprávnění, jako například personální změny, různé vyplácení odměn. Každý den se dozvídáme něco, co nemá přechodná vláda bez důvěry Parlamentu v kompetenci. Je to vlastně jen jakási udržovací vláda. Mne takováto nejistota spíš rozlaďuje a samozřejmě se to odráží celkově ve společnosti.

V právě končícím roce se stalo mnoho významných událostí – první přímá volba prezidenta, pád Nečasovy vlády po velké policejní razii, jmenování prezidentské vlády, předčasné volby, pokus o puč v sociální demokracii…Co považujete s odstupem za nejvýznamnější?

Myslím, že došlo v těsném sledu k mnoho neobvyklým a ne příliš pozitivním událostem, které nejsou dobrou vizitkou České republiky ani směrem do zahraničí. Už při přímé volbě prezidenta jsem měl dojem, že někteří kandidáti nemají dostatek soudnosti, když se o takovou funkci vůbec zajímají, i vlastní průběh prezidentské kampaně byl pro mne zklamáním. Vítěz volby, současný prezident Miloš Zeman, deklaroval, že bude nadstranickým prezidentem, ale tento slib ne vždy dokázal dodržet. A pak následovala řada překvapení, pád vlády, politická krize, která nakonec vyústila ve jmenování úřednické vlády podle výběru pana prezidenta. I když sám Miloš Zeman doporučoval, aby vláda nečinila nějaká zásadní rozhodnutí, nezdá se mi, že by si jeho slova nějak brala k srdci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nenažraná ČT umře. Železný v čele by její smrt urychlil, říká Petrov

8:08 Nenažraná ČT umře. Železný v čele by její smrt urychlil, říká Petrov

„Co chcete řídit? To se řídí samo. Žádného ředitele redakce zpravodajství a publicistiky do svých vn…