Profesor Milan Knížák k sílící vlně migrace: Může jít o uměle vyvolanou, nenásilnou okupaci Evropy

10.09.2015 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Dnes je Evropa bohatá, ale když se sem nacpou milióny lidí, kteří čekají na sociální pomoc, budeme podle bývalého generálního ředitele Národní galerie profesora Milana Knížáka chudí všichni. „Babiše nesnáším a považuji za ostudu našeho národa, že můžeme mít ve vládě člověka jako je on, ale s uzavřením vnějších hranic Schengenu souhlasím,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz známý výtvarník a muzikant.

Profesor Milan Knížák k sílící vlně migrace: Může jít o uměle vyvolanou, nenásilnou okupaci Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Horkým tématem, které rezonuje nejen u nás, ale v celé Evropě, a které převážilo nad ostatními problémy, jako je nekončící konflikt na Ukrajině nebo řecký bankrot, je sílící příliv uprchlíků ze severu Afriky, Blízkého a Středního východu i Balkánu. V čem vidíte větší nebezpečí, v invazi lidí jiné kultury a zvyků, nebo rostoucí xenofobie, před níž varují čeští vědci?

Než začnu odpovídat na vaše otázky, chci vysvětlit můj postoj k vašemu pojmu „čeští vědci“. Považuji ho za velmi nepřesný. To, že pár stovek lidí, kteří se považují za vědce (a někteří jimi i jsou) má nějaký názor, který vyjádří peticí, neznamená, že se jedná o české vědce obecně, nehledě k tomu, že většina jmen se již dlouho objevuje pod nejrůznějšími peticemi, poněvadž základní kádr oněch vědců patří k těm, kteří jsou v naší společnosti ironicky nazýváni „pravdoláskaři“. Považuji pojem „čeští vědci“ označující signatáře provolání proti xenofobii za opovážlivý, nepravdivý a matoucí veřejnost. Ani vědci, ani jiné skupiny, si nemohou osobovat právo na pravdu.

Vidím velké nebezpečí v instantním návalu příslušníků jiné kultury do Evropy, nehledě k tomu, že okolnosti naznačují, že se může jednat o uměle vyvolanou, zatím nenásilnou „okupaci Evropy“. Stačí se podívat na sociální a věkovou skladbu uprchlíků a na to, odkud opravdu přicházejí.

  • Více k petici ZDE

Souhlasíte s názorem, že dnes jde o obranu naší civilizace? A myslíte, že pro to dělají evropští politici, co je potřeba? Jak hodnotíte přístup evropské politické reprezentace k problému sílící migrace?

Nejde jen o obranu naší civilizace, ale o prosté zachování existence. Lidé podobného smýšlení, jako jsem já, jsou často osočováni z toho, že nechtějí pomoci. To není pravda, naopak. Jsem zásadně pro to, abychom lidem a zemím, které to potřebují, pomáhali, ale ne tím, že je budeme vykořeňovat z jejich domovů, ale že jim pomůžeme jejich domovy zlepšit. A rozhodně ne formou darů. Dar je špatná pomoc, vyvolává návyk.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …