Prosazování lidských práv není vměšování. Diktátoři se posměšně ptají, kolik máte divizí, ale pak stejně vždycky prohrají, uklidňuje poslanec Zlatuška

03.04.2016 13:45

ROZHOVOR Poslanec ANO Jiří Zlatuška věří, že se v naší zahraničněpolitické orientaci ani po návštěvě čínského prezidenta nic nemění. Pokud jde o lidská práva, má podle něj Západ právo i povinnost vyvíjet tlak na autoritativní a totalitní režimy, aby je dodržovaly. A v Evropě Zlatuška vidí největší ohrožení lidských práv v chování Ruska.

Prosazování lidských práv není vměšování. Diktátoři se posměšně ptají, kolik máte divizí, ale pak stejně vždycky prohrají, uklidňuje poslanec Zlatuška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška instruovaný Jaroslavem Faltýnkem
reklama

Anketa

Poslanec Ivan Gabal chce zakazovat a mazat weby, které šíří ruskou propagandu. Souhlasíte?

4%
96%
hlasovalo: 10903 lidí

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta v ČR se diskutuje o vnímání lidských práv u nás. Myslíte, že v tomto směru dochází k nějakému posunu?

Zahraniční politiku dělá jednoznačně vláda a na její úrovni a v politice ministerstva zahraničí se nic v našem postoji nezměnilo, takže přes všechny výhrady, které se na veřejnosti objevovaly, pevně doufám, že se v zahraničněpolitické orientaci České republiky v této oblasti nebude nic měnit a že nebudeme ochranu lidských práv prodávat za politické zájmy.

Prezidentův mluvčí Ovčáček řekl, že o lidských právech je lepší mluvit mezi čtyřma očima, a ne na demonstracích. Myslíte, že prezident Zeman o nich s čínským prezidentem takto mluvil?

To nedokážu posoudit, dílčí apel na dodržování lidských práv – byť ve velmi úzké oblasti – udělal aspoň kardinál Duka. A domnívám se, že i skutečnost, že se nekonala tisková konference s čínským prezidentem a premiérem, svědčí o tom, že příslušné argumenty zazněly a byly z české strany artikulovány.

VŠE O NÁVŠTĚVĚ ČÍNSKÉHO PREZIDENTA V ČR

Jak je na tom podle vás Čína, pokud jde o dodržování lidských práv?

Rozhodně tam problémy jsou a nepochybuji, že standardy, na které jsme zvyklí z Evropy, v Číně neobstojí, například tamní existence trestu smrti. Pokud jde o Čínu jako takovou, je možné si uvědomit, že tradice posuzování člověka ve vztahu ke společnosti je v této oblasti světa dlouhodobě jiná a kulturní zvyky nejsou plně srovnatelné s tím, na co jsme zvyklí v Evropě. Základní věci, které jsou ukotveny například ve Všeobecné deklaraci lidských práv OSN, je nicméně vhodné vyžadovat nekompromisně a nepovažuji to za žádný export demokracie a lidských práv.

Ačkoli se Čína z evropského pohledu může jevit jako monolit, je tam řada různých náboženství od křesťanů přes Fa-lun-kung až po muslimy. Myslíte, že může snaha o větší náboženskou svobodu pomoci lidským právům obecně?

To je možné, náboženská svoboda nicméně není jedinou složkou lidských práv jako takových. Pokud jde o náboženské svobody, nedíval bych se jen do Číny, problémy máme i u nás a příklady netolerantního přístupu například k islámu se dají najít i na parlamentní půdě. A byť to není oficiální státní doktrína a nejde o represe, je vidět, že jsme se s touto otázkou nevyrovnali ani u nás.

Fotogalerie: - Svědomí není na prodej

Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!
Protestní akce Svědomí není na prodej!

Lze reformovat státy třetího světa, a přitom striktně dodržovat lidská práva? Kvůli jejich porušování jsou kritizovány i státy, které potlačily islámský radikalismus.

Myslím, že kritika je i v takových případech oprávněná. Standardy, že právo lze vynucovat jen v právním systému, jsou tradiční u nás a jsou to zásadní věci. Pokud nastane represe, musí být založena na zákonech respektovat je. V tomto smyslu omlouvat nedemokratické režimy nebo režimy s prvky diktatury není na místě, protože to je vymítání čerta ďáblem, jedno zlo se nahrazuje jiným a dopad státní represe je navíc zpravidla mnohem širší než u jednotlivých teroristických činů. Represe totalitních režimů má stejné prvky jako teroristické činy. Kdybychom si všichni sedli do vězeňských cel a kolem nás by chodili dozorci, budeme se všichni chovat na pohled vzorně, protože nebude příležitost nic spáchat, to ale není cesta, jak zacházet s občany.

Kam může Západ ve vynucování dodržování lidských práv jít? Státy, jichž se to týká, to označují za vměšování do vnitřních věcí.

Myslím, že o vměšování nejde a jsou zde precedenty z minula. Základní koš lidských práv přijatý v rámci Helsinské deklarace byl v mezinárodním kontextu průlomem a znemožnil, aby se represivní režimy bránily tím, že se jejich jednání k lidem ostatních netýká. Mezinárodní společenství k tomu nemůže být lhostejné, protože represivní režimy často mají tendenci se s agresí obracet na jiné státy. Historickým příkladem je nacistické Německo, kde to začalo vnitřními změnami a skončilo vnější agresí, také Sovětský svaz a jeho zabírání sféry vlivu nebylo nic jiného než expanze režimu. Demokratické zřízení má lepší nástroje, jak takovým tendencím čelit, takže zejména u velmocí je namístě se dívat na to, jaké mají standardy dodržování lidských práv a jak uvnitř těchto zemí mohou působit organizace, které na porušování lidských práv upozorňují.

Jaká je reálná síla demokratického světa vynutit si dodržování těchto standardů?

V minulosti byli totalitní vládci jako třeba Stalin, kteří se ptali, „kolik divizí má papež“ apod. Když vezmeme v úvahu jen sílu a represi, mají totalitní státy dočasnou tendenci vypadat jako silnější a životaschopnější, ale zatím to v historii vždy dopadlo tak, že demokratický způsob vládnutí zvítězil a měl navrch nad totalitou a represí. To je podle mne jednoznačná perspektiva, a nepropadám proto nějakým chmurám.

Jak jsou na tom podle vás lidská práva v Evropě, kde se v této souvislosti zmiňují hlavně menšiny? Někdy je předmětem kritiky i to, že jsou příliš zdůrazňována a nemluví se o odpovědnosti a povinnostech.

V  právech menšin a jejich respektování nevidím žádný problém, sama idea lidských práv je založena na tom, že ani jednotlivec, ani většina nediktuje ostatním, a že práva musejí platit i pro nezvykle se chovající jednotlivce nebo menšiny. Je samozřejmě v některých oblastech zcela legitimní, že se tomu dávají jisté hranice, ale ochrana práv menšin je samozřejmě velmi významnou součástí celého systému založeného na respektování a ochraně lidských práv.

A co ty povinnosti a odpovědnost?

Tam, kde jsou dána práva, jsou i zákonem dány povinnosti, i u nás v Listině lidských práv je stanoveno, že povinnosti lze ukládat jen zákonem. Právní systém tedy kodifikuje to, co považujeme za žádoucí chování. Předpokládat, že povinnosti mají být dány jen konformitou a podřízením se vetšině, je neobhajitelné.

Kde jsou podle vás dnes v Evropě největší problémy v oblasti dodržování lidských práv?

Pokud jde o blízkost naší země, je to nyní Rusko. Jednak tím, jak přistupuje k Ukrajině, ale i ke Gruzii, ale jde i o vnitřní standardy a právní systém, kde jsou v Rusku problémy. Je to vidět dobře na případu Naděždy Savčenkové a je to věc, která se týká vlivného a silného státu. Navíc je to země v naší bezprostřední blízkosti a způsob, jakým se jí daří ovlivňovat veřejné mínění, vzbuzuje obavy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Daniel
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koronavirus uvěznil v Benátkách i hollywoodskou hvězdu. Zprávy z Itálie

20:10 Koronavirus uvěznil v Benátkách i hollywoodskou hvězdu. Zprávy z Itálie

ROZHOVOR Rozhovory s Monikou Pilloni, pracující pro Ligu severu, obvykle vedeme o italské politice. …