Jak bylo VUT v posledních letech úspěšné v čerpání ze strukturálních fondů EU a jak jste případné finanční prostředky využili?
VUT v Brně patří mezi úspěšné univerzity v oblasti čerpání Evropských strukturálních fondů, protože jsme získali 9 mld. Kč, které můžeme čerpat do roku 2015. Jen vloni jsme vyčerpali cca 3 mld. Kč, převážně na stavební a přístrojovou infrastrukturu. Tyto prostředky byly určeny zejména na budování evropských a regionálních center vědecké excelence. Neuznatelné výdaje nám činily pouze řádově desetitisíce. Neuznatelnými výdaji rozumíme ty výdaje, které měly být hrazeny z dotací strukturálních fondů, ale v reálu je musela zaplatit univerzita. O tomto úspěchu se málo ví, protože média vyhledávají projekty spojené s nedovolenými finančními transakcemi, tudíž v tomto směru jsme pro ně „nezajímaví“.
Ve spolupráci s VUT vznikla, jak jste uvedl, řada vědeckovýzkumných center jako CEITEC apod. Mají tyto organizace problém s hledáním zaměstnanců?
Kvalitních lidí není v žádné firmě nikdy dost a „neválejí se“ jen tak na ulici. A zcela obdobná situace je i při náboru pracovníků do center regionální či evropské excelence. VUT v Brně chce jednak vychovat svoje pracovníky, zejména z řad stávajících mladých doktorandů a postdoktorandů, pro které nabídka práce v centru evropské, popř. regionální excelence může být životní příležitostí. Dále získáváme špičkové evropské vědce tím, že jim nabízíme práci s přístroji a v laboratořích světové třídy a parametrů, a dále také tím, že máme možnost jim vyrovnat rozdíl mezi jejich „tabulkovým“ platem tady a platem, který by obdrželi v zahraničí. Umožnil nám to grant, resp. finanční podpora, kterou jsme získali od jihomoravského hejtmanství, a která je určena právě na dorovnání platů zahraničních vědců v nově vznikajících centrech excelence. Co je sympatické – vznikají tak postupně mezinárodní týmy, jejichž členy jsou i mladí čeští vědci. Také oslovujeme naše bývalé špičkové studenty, kteří pracují v obdobných vědeckých zahraničních centrech. Řada z nich se z „vandru“ po evropských vědeckých laboratořích ráda vrací do Jihomoravského kraje, zpět ke svým rodinám.
Co dělá MŠMT a VUT v Brně pro zvýšení kvality absolventů technických univerzit?
Management VUT velmi pozorně vnímá názory zaměstnavatelů, kteří hodnotí naše absolventy. Máme zpětnou vazbu jak přímou, tak na základě dotazníkových šetření. Hodnocení ze strany zaměstnavatelů je lichotivé, pokud se týče technických disciplín. Tam oceňují solidní přípravu a kvalitní systém vědomostí. Méně lichotivé pro absolventy a tedy i naši univerzitu je skutečnost, že zaměstnavetelé jsou už méně spokojeni s úrovní tzv. měkkých dovedností (soft skills), například jazykové vybavení, právní a ekonomické vědomí. Samozřejmě, že mezi našimi absolventy je celá řada těch, kteří tyto nedostatky nemají.
Je zarážející, že do jazykového vzdělání se na VUT v Brně investují velké mzdové prostředky, ale výsledky nejsou tak dobré, jak bychom si představovali. Možná to souvisí s celkovou neochotou studentů technických oborů zúčastnit se výměnných stáží. A to nejen na amerických či anglických univerzitách, o které je samozřejmě zájem, ale i na „obyčejných“ východoevropských univerzitách, kde se lze anglicky domluvit také. Tuto možnost bohužel část studentů nevyužívá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red