Rozbít hubu. Zalezte. Wollner, další... Rozeběhla se proti činovníkům ČT žena, kterou oni nesnášejí

28.02.2017 4:44

ROZHOVOR „Andrej Babiš se nechová k redaktorům České televize jinak, než jak ho známe z běžného osočování kohokoliv, kdykoliv a kdekoliv,“ kroutí hlavou nad tím, proč vlastně vyvolalo poprask vyjádření vicepremiéra o „zkorumpované pakáži“, šéfredaktorka serveru Virtually a místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů Jana Dědečková. Vyjadřuje se také k Černé knize České televize, kterou před časem pokřtil prezident Miloš Zeman. Sama odmítá, že by byl Zeman vůči veřejnoprávním médiím přehnaně kritický. „Zprávu o prezidentovi dají v ČT jen v případě, že ho mohou zesměšnit, ponížit nebo se mu vysmát,“ podotýká Dědečková. A setřela i kvalitu RRTV: „Domnívám se, že Rada pro televizní vysílání chrápe a neplní své povinnosti.“

Rozbít hubu. Zalezte. Wollner, další... Rozeběhla se proti činovníkům ČT žena, kterou oni nesnášejí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Křest knihy Černá kniha České televize
reklama

Co si myslíte o vyhrocených vztazích vicepremiéra Andreje Babiše s Českou televizí, který její redaktory z pořadů 168 hodin a Reportéři ČT označil za „zkorumpovanou pakáž“ a poté poslal tři stížnosti Radě ČT na reportáže, jež o něm pojednávají? Jaký předpokládáte vývoj situace?

Podívejte se, Andrej Babiš se nechová k redaktorům České televize jinak, než jak ho známe z běžného osočování kohokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Nevím, proč je kvůli tomu takový poprask. Je to zcela ve smyslu „všichni kradnú, všichni jsou zkorumpovaní, jen já jsem svatý“. Jeho prvenství však spočívá v tom, že si to dovolil k reportérům televize, kterou si zaměstnanci v roce 2000 zprivatizovali a dlouho si mysleli, že jsou nedotknutelní. Jsou ale opravdu zkorumpovaní? Pokud budeme pokládat za korupci neustálé a očividné získání vlivu pro jeden politický subjekt na úkor jiného pomocí neobjektivních účelových reportáží a nestejného hodnoticího metru, tak můžeme s klidem souhlasit s výrokem pana Babiše.

A jaký bude vývoj této kauzy? Když jsem byla členkou Rady ČT, dávali jsme stížnost k posouzení dotčeným, generálnímu řediteli, a rovněž jsme požádali o analýzu reportáže nezávislé mediální odborníky. Poté jsme všechna obdržená vyjádření a argumenty posoudili vlastním pohledem a hlasováním jsme rozhodli, zda stížnost byla oprávněná, a určili jsme člena rady, jenž napíše odpověď stěžovateli, kterou jsme na dalším jednání upravili a odsouhlasili. Jaký systém má současná Rada ČT, nevím, ale jistě podobný.

Anketa

Marek Benda jde do voleb za ODS z nevolitelného 6. místa. Vykroužkují ho opět Pražané do sněmovny?

21%
79%
hlasovalo: 2746 lidí

K celé věci se vyjádřil v Respektu také Marek Wollner: „Je to především nactiutrhačný výrok. Za svou kariéru jsem od politiků slyšel mnoho nepěkných slov a většinou byla zaobalenější. Tak aby ten výrok jednoznačně neobsahoval urážku na cti, která by byla žalovatelná. Tento výrok je mnohem brutálnější a nevybíravější. A podle mě obsahuje skutkové tvrzení, které by se dalo a mělo žalovat.“ Domnívá se, že Babiš tím pouze odvádí pozornost od obsahu reportáže, která se věnovala nákupu dluhopisů. Jaký je vás názor na hodnocení situace Markem Wollnerem?

Řekla bych, že Marek Wollner toho ví o nactiutrhání opravdu hodně. A o brutalitě ještě více. Mohl by to řešit jako chlap a rozbít A. Babišovi hubu, jako to učinil někdy v roce 2003 bývalému generálnímu řediteli Balvínovi, který si dovolil jeho profesionalitu zpochybnit. Ale to možná pana Babiše ještě čeká… Až bude vicepremiérem bývalým. Příznačné je také, že se vyjadřuje v Respektu. Nikdy mu totiž nevadily obchodní aktivity ministra, člena vlády a oligarchy pana Schwanzenberga.

Prezident Miloš Zeman pokřtil ve Slovenském domě v Praze Černou knihu České televize, která je ohlédnutím za tím, co se o tomto veřejnoprávním médiu objevilo na serveru ParlamentníListy.cz v rámci pravidelného Týdne v médiích. Prezident při té příležitosti poznamenal, že by i tato kniha mohla trochu přispět k prozření uživatelů České televize, jakož i politiků. Politolog Zdeněk Zbořil se ale domnívá, že je prezident příliš optimistický, protože lidé jsou nakažení „digitální debilitou“, a tak si těžko přečtou nějakou knihu o ČT. I když je od Petra Žantovského. Co si o tom myslíte vy?

Černá kniha České televize je dobrá jen v případě, že se politici nebudou bát s tímto stavem něco udělat. Předpokládám totiž, že prozřeli již dávno, ale jsou vydíratelní a každý z nich je podělaný strachem. ČT má totiž své šuflíčky a na každého může něco vytáhnout v příhodnou dobu. Ví toho opravdu hodně, ale nikdy kauzy nezveřejní v zájmu občana, který to od veřejnoprávního média očekává, a proto jí svými poplatky poskytuje opravdovou nezávislost, ale až se to z nějakých důvodů hodí jim.
Politolog Zbořil by měl děkovat té „digitální debilitě“, protože díky internetu stále více lidí vidí Českou televizi v tom pravém světle. V roce 2001 a ještě dlouhá léta potom to byl pouze můj server Virtually, který se o tuto problematiku zajímal.

Prezident Miloš Zeman na křtu sdělil, že má rád fakta. „A já nemám rád, když novináři píší žlučí, a nikoli mozkem. Fakta mi říkají, že Česká televize není ani objektivní, ani nezávislá, a co je nejhorší, není ani profesionální. Protože takové tvrzení je zapotřebí dokázat, a důkazů by bylo tolik, že bychom tady byli do rána, dovolte mi uvést alespoň jeden jediný důkaz,“ poznamenal prezident. A jako důkaz zmínil podání Americké volební noci. Není už prezident Miloš Zeman vůči ČT přehnaně kritický?

Prezident Zeman není vůbec přehnaně kritický. Jestliže on uvádí podání Americké volební noci, já bych mohla uvést téměř všechny zmínky o jeho osobě. Zprávu o prezidentovi dají v ČT jen v případě, že ho mohou zesměšnit, ponížit nebo se mu vysmát. Pochopitelně „naprosto slušným způsobem“.

Když se vrátím k Americké volební noci. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém prvním letošním zasedání konstatovala, že Česká televize porušila zákon, když neposkytovala ve vysílání pořadu Americká volební noc objektivní a vyvážené informace a zcela jednoznačně stranila Hillary Clintonové proti Donaldu Trumpovi. To, že se dva zástupci šéfredaktora zpravodajství České televize František Lutonský a Michal Kubal v otevřeném dopise RRTV proti tomu ohradili, berete spíše jako nedostatek sebereflexe, nebo oprávněnou obhajobu poctivé novinařiny? Je nutné také dodat, že ČT si nechala vytvořit i vlastní analýzu, která výtky RRTV vyvrací. Co si o tom myslíte? 

Radu pro televizní vysílání nelze chválit pro mimořádný postřeh, když reagovala až na vysílání Americké volební noci. Toho si totiž nešlo nevšimnout. Obzvlášť když v té době se internetem nesly salvy smíchu na adresu ČT.  U F. Lutonského a M. Kubala to není ani nedostatek sebereflexe, ani oprávněná obhajoba poctivé novinařiny. Je to, mimochodem stejně jako u politiků, projev naprostého odtržení od reality a projev jejich omezenosti. Místo aby zalezli a snažili se zpytovat svědomí, ještě svou blbost vykřičí do světa.
A že si ČT nechala udělat vlastní analýzu? Zřejmě nevěří ničemu, co si sama nezaplatí, že?

Objevily se komentáře, že zpráva RRTV byla záměrně negativní a vyhověla politické zakázce, protože se z ní nejvíce radoval Pražský hrad a ti, kteří dlouhodobě napadají zpravodajství ČT, a že útoky na Českou televizi jsou přímým útokem na demokracii. Jak hodnotíte úroveň a objektivitu zpravodajství nejen v uvedeném případě volby prezidenta USA. Myslíte si, že je ČT podrobována kritice více než v minulosti? 

Domnívám se, že Rada pro televizní vysílání chrápe a neplní své povinnosti, protože zpravodajství a publicistika jsou v ČT zcela zoufalé dlouhodobě. Dělat z její zprávy politickou zakázku je směšné, stejně jako brát kritiku ČT jako přímý útok na demokracii. Díky novým médiím je ČT kritizována více než v minulosti, stále však ne natolik, aby si z kritiky něco vzala. Stále kritiku odmítá s jediným argumentem, že je to útok. Tím neposlouží ani sobě, ani koncesionářům.

MF Dnes informovala o tom, že Česká televize si najala trojici agentur. Za jak problematické považujete další informace MF Dnes, že jednu z těch tří agentur, Bison&Rose, spoluvlastní Miloš Růžička, poradce ministra vnitra Milana Chovance, zatímco sesterská firma druhé vybrané agentury, AMI Communications, v minulosti lobovala za to, aby do čela České televize byl zvolen její nynější šéf Petr Dvořák?

Vždy je to odměna za nějaké služby a službičky. Uvidíme, až bude Dvořák znovu kandidovat. A jak se bude volba vyvíjet.

Čím si vysvětlujete, že radní ČT se rozhodli uskutečnit volbu nového generálního ředitele už půl roku před ukončením mandátu Petra Dvořáka?

Věřila bych, že se chtěli vyhnout mediálnímu tlaku. V době voleb, ale i po nich by mohl být ohromný. Věřila bych i tomu, že nově zvolení radní (v červenci končí mandát třem členům) jim mohou zamíchat kartami, a tomu se chtějí patrně vyhnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslanec ze zahraničního výboru volá do akce BIS. Padla jména Hřib, Kolář, Novotný, Vystrčil a Kundra. Jenže jde údajně o mnohem víc

17:42 Poslanec ze zahraničního výboru volá do akce BIS. Padla jména Hřib, Kolář, Novotný, Vystrčil a Kundra. Jenže jde údajně o mnohem víc

ROZHOVOR „Podle mne jde o velice vážný problém symptomu pozvolného rozpadu struktury státu, kdy stát…