Rozhodnutí chytré horákyně. Analytička komentuje Sobotkovo referendum

10.08.2014 21:01 | Zprávy

ROZHOVOR Otázku kvót na poměrné zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách přirovnává k přeplněnému autobusu, z něhož musí nejdřív někdo vystoupit. Veronika Šprincová, členka Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů a genderová analytička společnosti Fórum 50 %, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvádí, na jaké úrovni rozhodování musí ČSSD více máknout, aby se vyrovnala sociálnědemokratickým stranám v Evropě.

Rozhodnutí chytré horákyně. Analytička komentuje Sobotkovo referendum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Jak hodnotíte výsledek vnitrostranického referenda ČSSD v otázce zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách?

Asi nejvýstižnější je přirovnání k chytré horákyni. Hlasující v referendu tak trochu rozhodli - nerozhodli, zda chtějí mít na kandidátních listinách poměr žen/mužů minimálně 40 procent. Nicméně necelých 52 procent hlasujících je pořád většina a věřím, že výsledek v první řadě vyvolá ve straně hlubší diskusi o kvótách, ale i dalších podpůrných opatřeních. Pokud bude výsledkem zakotvení závazného opatření do stanov, bude to jedině dobře.

Myslíte, že na poměr žen/mužů ve volených funkcích bude mít vliv i výsledek v otázce 1, tedy že budou o podobě kandidátních listin rozhodovat všichni členové?

Myslím si, že vliv bude mít svým způsobem výsledek zbývajících dvou otázek: Zprůhlednění nominačních procesů, jejich přesunutí blíže samotným členům a členkám může ženám cestu na kandidátku usnadnit stejně jako omezení kumulace funkcí. To totiž s sebou nutně přinese potřebu vyhledávat více kandidujících a věřím, že s ohledem na výsledek hlasování v otázce číslo 2 se strana porozhlédne i mezi ženami. V souvislosti s kvótami mi připadá trefná metafora plného autobusu, kterou jsem nedávno slyšela: Do přeplněného autobusu se nastupuje špatně, pokud se však místa uvolní, mohou dostat šanci i ženy. A právě omezení kumulace funkcí může toto uvolnění míst přinést a ukázat, zda ženy skutečně mají či nemají zájem je obsadit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl

16:55 Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Prakticky všechny meze už byly překročeny,“ soudí komentátor Tomáš…