Rudá armáda nás v roce 1945 okupovala i osvobodila, říká Helena Langšádlová. Překvapí Vás jedním názorem ohledně Zemana

26. 4. 2015 17:32

70 LET OD KONCE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY „Pokud oligarcha, který je současně vysokým politikem, vlastní část médií, část ovládá skrze inzerci svých podniků a část chce ovládnout prostřednictvím mediálních rad, tak to je jedna z věcí, která opravdu naši demokratickou budoucnost může ohrozit,“ říká poslankyně za stranu TOP 09 Helena Langšádlová. Vyjádřila se i k cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy a k tomu, zda nás Rudá armáda v roce 1945 skutečně pouze osvobodila.

Rudá armáda nás v roce 1945 okupovala i osvobodila, říká Helena Langšádlová. Překvapí Vás jedním názorem ohledně Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

Při nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl Tomáš Klvaňa, že nás Rudá armáda v roce 1945 neosvobodila, ale vlastně dobyla. Co vy si o tom myslíte?

Že platí obojí. Na jednu stranu to byl konec nacistického období, bezpochyby to byl konec války, ale současně nás Sovětský svaz dostal pod sféru svého vlivu a zbavil nás svobody.

Tedy už v tom roce 1945?

Domnívám se, že byť si to mnoho lidí neuvědomuje, tak vlastně už v tom roce 1945 v tom bylo jasno. A postupnými kroky, nasazováním svých „sovětských poradců“ na ministerstva a dalšími kroky docházelo postupně k tomu převzetí moci.

Vy se chystáte nějakým způsobem oslavit výročí konce druhé světové války?

Na jedné z takových oslav jsem byla už tento týden v Poděbradech. Byly tam připomenuty místní oběti a speciálně i židovské oběti z komunity, která v Poděbradech žila. Byli tam zástupci jak americké, ruské, tak i izraelské ambasády a byli tam samozřejmě i naši vojáci.

Jaký je váš názor na cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy?

Pokud prezident položí kytice k hrobům padlých vojáků, proti tomu nemám výhradu. Protože to, že byli konkrétní oběti na několika stranách, které bojovaly za naši svobodu, to je pravda a je potřeba tyto oběti uctít. Pokud prezident Zeman nebude stát na tribuně společně s Putinem a nebude vzdávat hold ruské armádě, která v tuto chvíli okupuje část Ukrajiny, tak si myslím, že je ta návštěva v pořádku.

A co říkáte na prezidentovu rozepři s americkým velvyslancem právě ohledně této jeho cesty do Moskvy?

Myslím si, že byla ze strany pana prezidenta naprosto nepřiměřená. Protože americký velvyslanec nevydal nějaké své prohlášení, ale v rámci rozhovoru s novináři, poté, co byl tázán, řekl pouze svůj názor.

Hodně lidí se bojí situace na Ukrajině, klidné je nenechává ani Islámský stát. Myslíte si, že potřebujeme posílit armádu?

Stát, jako je Česká republika, má šanci bránit sebe sama jenom jako součást širší koalice. Nicméně i my sami musíme k těm svým koaličním závazkům v rámci aliance přiměřeným způsobem přispívat a v tomto případě si myslím, že je potřeba posílit rozpočet armády. Potřebujeme silnou armádu, která jako součást Severoatlantické aliance bude hájit i do budoucna naši svobodu.

A souhlasíte s odvody civilních občanů a s tím, že by se týkaly nejen mužů, ale i žen?

Většina zemí kromě profesionální armády má i část odvedených občanů. V případě, že by například byl napadený jeden ze států aliance a podle smlouvy by naši profesionální vojáci museli jít bojovat, je zcela na místě, aby tady byli vycvičení lidé, kteří alespoň částečně zastanou povinnosti armády na území České republiky. A ano, myslím si, že v tuto chvíli je na místě, aby se odvody týkaly i žen.

Jak vůbec vidíte současnou situaci na Ukrajině?

Tak jak to můžeme sledovat, tam nějaké příměří v tuto chvíli panuje, ale ne absolutní. Ten konflikt není uzavřen. Mám vážné obavy, že může pokračovat. Ze všeho nejvíc bych si přála, aby žádný konflikt na Ukrajině nebyl, aby Ukrajina zůstala celistvá a aby součástí Ukrajiny byl i Krym, tak jak tomu podle mezinárodního práva má být.

Co si myslíte o jízdě Nočních vlků, povolila byste průjezd Českou republikou?

Já si nemyslím, že to je otázka nějakého povolení. Zkrátka já to vnímám jako takové gesto ze strany Ruska. Jestli mají v pořádku víza, tak mohou projet územím České republiky, ale musejí dodržovat všechny zákony a pravidla jako kdokoliv jiný. Podle mě je nepřijatelné, aby jezdili s nějakými vlajkami, s těmi nesmí jezdit ani kdokoliv jiný. Musejí se chovat jako jakýkoliv jiný řidič. Nemohou očekávat výjimky.

V americkém časopise napsali, že oligarcha Babiš může být hrozbou pro demokracii. Také si to myslíte?

Já mám vážné obavy z toho, co se děje v oblasti médií. Protože pokud oligarcha, který je současně vysokým politikem, vlastní část médií, část ovládá skrze inzerci svých podniků a část chce ovládnout prostřednictvím mediálních rad, to je jedna z věcí, která opravdu naši demokratickou budoucnost může ohrozit.

Dá se proti tomu ale nějak bojovat?

Myslím si, že proti tomu musejí bojovat ve volbách občané, voliči. Pokud jim záleží na tom, aby i do budoucna byly svobodné volby, tak by to měli jasně vyjádřit.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakouské mocnářství  bylo demokratičtější než celá ČSR, o dnešku ani nemluvě. Základní problém tu jsou nevzdělaní voliči. Sto let samostatnosti očima spisovatele Krystlíka

4:43 Rakouské mocnářství bylo demokratičtější než celá ČSR, o dnešku ani nemluvě. Základní problém tu jsou nevzdělaní voliči. Sto let samostatnosti očima spisovatele Krystlíka

STO LET REPUBLIKY „K. u. k. Monarchie byla demokratičtějším státem než ČSR. Rakouské mocnářství jako…