Rusko ne. Máme blíž k Německu, říká spisovatel z TOP 09, který píše o „králi Šumavy“

31.08.2016 8:25 | Zprávy

ROZHOVOR Český básník, spisovatel a novinář David Jan Žák, který v současné době vyučuje výtvarnou výchovu a tvůrčí psaní na Česko-anglickém gymnáziu v Českých Budějovicích, kandiduje na podzim do Senátu jako nestraník za TOP 09. Jeho motivem je pomoci lidem na Šumavě, kde žije. „Ale pokud jde o politiku, myslím si, že patříme na Západ, a ne na Východ. Jako Šumavák vnímám, že lidi na Šumavě mají hodně společného s lidmi v Bavorsku, že ta mentalita je podobná. Určitě máme blíž k Německu než k Rusku,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Rusko ne. Máme blíž k Německu, říká spisovatel z TOP 09, který píše o „králi Šumavy“
Foto: TOP 09
Popisek: David Jan Žák

Proč chce bývalý novinář, básník, spisovatel a středoškolský pedagog vstoupit do politiky?

Důvod je prozaický: jak chodím po Šumavě, kde částečně žiji, potkávám se s chlapy u piva nebo na různých slavnostech a akcích a slyším, jak lidé kolem mne nadávají, protože jsou nespokojeni hlavně proto, že nemají práci nebo jí mají málo, že dřív bylo práce víc. Mám kamarády dřevorubce na Šumavě, kteří tam léta měli práci a teď jezdí za prací až někam k Aši nebo ještě dál, protože přímo na Šumavě práci nemají. I když se tu v lesích těží dál, těží jiné firmy, ne místní lidé. To mi osobně vadí, protože myslím, že právě lidé, kteří tady žijí, mají tu kořeny, by tady práci mít měli. A v Novohradských horách je to podobné jako na Šumavě. Proto jsem si říkal, jak mohu pomoci, co udělat pro to, aby se situace zlepšila. Jediná šance je podle mne vstoupit do politiky a snažit se věci nějak řešit. Kdybych jen seděl u piva a nadával, nebyl bych schopen to ovlivnit. Když ta možnost kandidovat byla, řekl jsem ano, zkusím to.

Máte konkrétní představu, jak právě tuhle konkrétní věc, aby lidé, kteří na Šumavě žijí, tam našli i práci, řešit? To asi nebude lehké.

Osobně si myslím, že je celý systém špatně nastavený, protože se vybírá z firem ta, která je nejlevnější. To není úplně dobrá cesta. Mluvil jsem se známými, kteří žijí ve Švýcarsku, a ti mi říkali, že tam je to nastavené jinak, když potřebují, aby nějaký řemeslník udělal nějakou práci, nejdřív berou toho, který je v tom konkrétním místě. Když není v tom místě, dají práci někomu v okolí, a když není ani tam, tak teprve se podívají do kantonu, a když ani tam neuspějí, pak teprve jdou dál. Takže cestu k řešení vidím v tom, abychom podpořili místní řemeslníky, místní obchodníky, místní firmy. A nehledět jen na to, kdo je úplně nejlevnější. Švýcarskou cestu vidím jako vzor, myslím, že by stálo za to ji zkusit.

Vicekriteriální veřejné soutěže dříve bývaly, ale ubývá jich, protože policie dělá v poslední době hon na radní a zastupitele, jejich politická rozhodnutí bývají mnohdy kriminalizována. Nemyslíte, že by se za dnešní situace leckde obecní zastupitelstva bála dát zakázku firmě, která by byla místní, ale nebyla by nejlevnější?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

4:44 Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

Zeptali jsme se někdejšího právního poradce prezidenta ČR a ústavního právníka dr. Kuby na vyjádření…