Současnou uprchlickou krizi a velmi vstřícné chování německé kancléřky Angely Merkelové k uprchlíkům přisuzují někteří plnění vizí Richarda Mikuláše, hraběte Coudenhove-Kalergiho z knihy Praktický idealismus o sjednocené nenárodní Evropě a ovladatelném mnohoetnickém obyvatelstvu. Co vy o tom soudíte?
V Evropě vidím snahu dále proletarizovat lidi práce, ale s nacionalitou a etnicitou je to trochu složitější. Už Voltaire soudil, že přišel konec národů, a to bylo, prosím, předtím, než začaly zhruba od přelomu osmnáctého a devatenáctého století vznikat moderní národy současné Evropy. Voltaire zemřel v roce 1778.
František Palacký naopak prohlásil, že devatenácté a dvacáté století bude explozí národních států, což se naopak splnilo. Pak je třeba připomenout explozi národních států v Evropě v devadesátých letech a rozpad federalizovaných útvarů, jako byla Jugoslávie. A i kdyby to všechno byla pravda, tak se lidský život prodloužil, a když něco zaniká, tak to nezanikne rychlostí světla, ale v každém případě jde o delší kontinuální proces.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský