Se Sobotkou mám zkušenosti velmi špatné, uvedl Libor Rouček. A rozhovořil se o ČSSD

09.03.2017 4:32

EVROPAN LIBOR ROUČEK Za tuhle stranu lidé umírali a seděli ve vězení! Vždyť ČSSD bojovala za práva obyčejných lidí už za Rakouska-Uherska a teď? „Od pangejtu k pangejtu.“ Klientelismus, korupce, touha po moci, nejistota a sebevědomí žádné. Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, který je sám sociálním demokratem čtyřicet let, jasně smetl iluzi o světlé budoucnosti ČSSD, pokud se sebou už opravdu něco neudělá. Nesmlouvavě to spočítal všem, kdo nevědí, jaké jsou základní hodnoty sociální demokracie. I když Rouček připouští, že má s premiérem Bohuslavem Sobotkou špatné osobní zkušenosti, vinu za současný stav podle něj nesou i v okresech a na krajích. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz popisuje, co uslyší člověk, když se jen tak zeptá lidí na ČSSD.

Se Sobotkou mám zkušenosti velmi špatné, uvedl Libor Rouček. A rozhovořil se o ČSSD
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček
reklama

Vy jste dlouholetým členem sociální demokracie, působil jste na nejrůznějších postech ve vysoké politice. Když sledujete dnes situaci ČSSD na politické scéně, co vás napadá jako první?

Když jsem odešel do Rakouska, pomáhal jsem exilové sociální demokracii. Pracoval jsem také v tiskovém oddělení u rakouských sociálních demokratů jako student, přímo pod tehdejším rakouským kancléřem Bruno Kreiskym. Jsem sociální demokrat čtyřicet let, můj děda byl sociální demokrat, byl tiskař, sazeč a během celého období první republiky pracoval v Lidovém domě a tiskl Právo lidu. Jsem sociální demokrat, jak se říká tělem i duší. To ovšem neznamená, že spoustu věcí nevidím kriticky, naopak. A co mě napadá, když se podívám na dnešní situaci ČSSD jako první?


Místo toho, aby si ČSSD uvědomila, že je naší nejstarší politickou stranou, což nemá obdoby jak u nás, tak v ostatním postkomunistickém světě, aby si byla jistá, konsolidovaná ve svých hodnotách, jako jsou solidarita a sociální spravedlnost, které jsou v tomto hnutí 140 nebo 150 let, tak působí nejistě, mnohdy je v základních hodnotách dezorientovaná a mnozí členové ani nevědí, co základní hodnoty jsou. Kdyby to věděli, tak by například nikdy nemohli podporovat Vladimira Putina nebo fandit v Americe multimiliardáři Donaldu Trumpovi. Místo toho, aby zde byla klidná a sebevědomá ČSSD, je z ní strana, jak jsem vám popsal. Vše se ukazuje v průzkumech veřejného mínění a situaci jasně ukázaly podzimní krajské volby.     

Anketa

Kdo bude po volbách německým kancléřem? (Ptáme se na váš odhad, ne na vaši preferenci)

hlasovalo: 5412 lidí

Čím je způsoben stav, o kterém mluvíte, podle vás? Jako vždy se střídají lepší období a horší, na jakou dobu v souvislosti s ČSSD vzpomínáte nejraději a co považujete za problém, na který snad raději ani nevzpomínat?

Já rád vzpomínám na exilové období. Stranu tvořilo pár desítek, možná stovek lidí, kteří byli rozprášení po celém světě. Občas se pohádali o program, ale drželo je sociálnědemokratické přesvědčení. Rád vzpomínám na rok 1998, na volební kampaň. Když byl začátek kampaně a vyjel z Ostravy „vlak naděje“ směrem na Přerov, nejenže byla plná nádraží, ale lidé stáli kolem trati v polích a mávali. Pro ně šlo o naději na pozitivní změnu. Když se dnes podívám na všechny problémy, mám dojem, že spousta lidí v ČSSD a kolem ní neví, co jsou základní principy, a to, že se pohybují v sociální demokracii nebo kolem sociální demokracie, je pouze dáno touhou po moci. Když jdete do hospody v Praze, Ústí nad Labem, v Ostravě nebo v Liberci a ptáte se lidí, co říkají na ČSSD, první, co řeknou, je: klientelismus a korupce. A v každém městě vám ještě přidají konkrétní jména lidí z ČSSD, kterých se to týká. Pokud nebude ČSSD schopná s tím něco dělat, bude mít do budoucna velmi malou šanci se vrátit k úrovni třiceti procent hlasů.

Předpokládám, že vycházíte z osobních zkušeností s lidmi…

Jistě. Nestačí se jenom dívat na průzkumy veřejného mínění, najímat si americké poradce. Je důležité jít mezi lidi, ptát se jich, co si myslí o ČSSD. A dostanou odpověď, kterou žádný americký poradce nepřinese. A pak je s tou odpovědí potřeba něco dělat a hledat nápravu.

Byl jste někdy v situaci, že jste uvažoval o tom, že vystoupíte z ČSSD?

Nikdy jsem o tom neuvažoval právě z důvodu, že jsem celý život sociálním demokratem. Ale znovu opakuji, to neznamená, že jsem spokojený se vším, co se děje.

Do jaké míry vnímáte osobní zodpovědnost za současný mírně řečeno neutěšený stav u premiéra Bohuslava Sobotky?

U nás je zvykem přenášet zodpovědnost jen na předsedu. Jistěže má zodpovědnost největší, ale klientelismus a korupce nejsou problém jen pro předsedu. Je důležité, aby je řešily kraje i okresy. Například lidé, kteří už byli usvědčeni z podvodů nebo odsouzeni… Pokud se nebude mít sílu strana s těmito lidmi rozloučit, nebude mít šanci obnovit sílu, kterou kdysi měla. Lidé řeknou: hele, podívej, Franta byl odsouzený za nějakou prkotinu, má zápis v trestním rejstříku a nemá teď šanci na dobré zaměstnání. Člen ČSSD má sice zápis v rejstříku, ale klidně si dál ve své funkci pokračuje. To je špatně. Pokud s tímto strana nebude chtít něco udělat, nemá v jakýchkoli příštích volbách šanci.
Když se podíváme na ODS jako příklad, neprošlo jí to, klesla do jednociferných čísel. To je výsledek korupce a klientelismu. Člověk by si myslel, že se ČSSD například ze situace ODS poučí. Lidé právě po této zkušenosti budou čím dál méně toto u politických stran tolerovat. ČSSD má výhodu na rozdíl od ODS, že jde o historickou značku. Bojovala za práva obyčejných lidí už za Rakouska-Uherska, za první republiky za tu stranu umírali lidé během okupace a druhé světové války, lidé seděli a umírali v komunistických vězeních, byli v exilu. To je obrovský kapitál. A ta strana chováním některých svých současných členů o to přichází. Pokud slušní a poctiví členové nebudou mít vůli a sílu s tím něco dělat a zkorumpovaných se zbavit, nedostane se dál.

Jak si vysvětlujete, že Andreji Babišovi jeho „čapí hnízda“ a další bez problémy procházejí?

Je to nové hnutí. Lidé hledají něco nového nezkorumpovaného. Někteří nacházejí Andreje Babiše, má obrovské peníze, které může dát do marketingu, a je v tom velmi efektivní. Babiš uvažuje a podniká v kategorii desítek nebo stovek miliard, které jsou pro normálního člověka nepředstavitelné. Ale naopak vědí, když někde na okresním nebo krajském městě probíhají nefér způsobem zakázky, když lidé, kteří dřív nic neměli, si najednou postaví dům… Všichni vědí, že z normálního platu by si na něj člověk nevydělal. To samozřejmě na člověka působí víc než stovky miliard Andreje Babiše a jeho Čapí hnízdo. 

Jaké máte vy osobně zkušenosti s premiérem Bohuslavem Sobotkou?

Já osobně s ním mám zkušenosti velmi špatné, ale před sjezdem a volbami to nebudu dál rozvádět. Nechci sociální demokracii škodit.

Jak si myslíte, že obstojí na sjezdu? Předpokládá se, že předsednictví obhájí, přesto zaznívají i nesouhlasné názory. Premiér se domnívá, že nejde o různé názorové proudy ve straně, přesto jsou velmi zřetelné a jasné hlasy pro odvolání předsedy ČSSD například z jižních Čech. A pak z ČSSD odcházejí členové… O čem to svědčí?

ČSSD na rozdíl od Babišova hnutí ANO není stranou jednoho muže. Nelze očekávat, že předseda Sobotka dostane 100 nebo 93 procent hlasů. Samozřejmě o tom rozhodne více než 700 delegátů. Kritika předsedy Sobotky svědčí o tom, že navzdory ní kritici nejsou schopní předložit alternativu, a to jak programovou, tak personální. Na veřejnosti vzniká dojem: hádají se, jiné to nebude a vše vytváří dojem nejednotné rozhádané strany. I to je problém, který, pokud chce vystupovat ČSSD sebevědomě, musí vyřešit.

Pojedete také na sjezd?

Jsem řadový člen, nejsem delegát, ale pojedu. A když už pojedu na Moravu, půjdu při té příležitosti na diskusi se studenty do Slavkova, což bude příjemné a užitečné.

Napadá vás ještě něco, co by mohla ČSSD udělat? I když možná by bylo lepší spíš nedělat nic, když zmíníme výměny ministrů a vnímáme každý den nějaké novinky a nakonec se člověk stejně za pár dní dozví, že opatření se nestihnou schválit… Těch změn je také dost, s čím ČSSD přichází…

Právě. Strana by měla vystupovat jednotně, vystupovat s ucelenou politikou. Takto to na veřejnost působí, že jde od pangejtu k pangejtu. Jeden den se přiklání nalevo, druhý den do politického středu a každý týden přijde s nějakým návrhem. Lidé by chtěli vidět etablovanou, jistou, důvěryhodnou stranu a toto důvěryhodně nepůsobí. Nesmíme ale zapomínat i na to, že je důležité, kdo je první na pásce, ale i to, kdo bude schopen vytvořit vládu. Z tohoto pohledu, i když se zdá podle průzkumů rozdíl obrovský, nic není ztraceno. Ale ČSSD by si měla jasně uvědomit a zvolit taktiku, s čím do voleb jít i z hlediska vytváření povolebních koalic. 

Na Facebooku jste k ČSSD uvedl: „Chce-li si ČSSD zachovat i do budoucna šanci na vládu, musí své potenciální povolební spojence hledat především v politickém středu.“ Jenže co je vlastně dnes politický střed?

Určitě to není strana typu ODS, která je antisociální. ODS od samého počátku, od doby Václava Klause, budovala kapitalismus bez přívlastku, bez přívlastku sociální. Strana není středová. V našich podmínkách ale máme KDU-ČSL, jsou tu Starostové, a jak ukázaly krajské volby, v některých městech potenciál mají. ČSSD si musí ujasnit, kdo by mohli být jejich potenciální partneři, a podle toho se chovat. Jak ukazují desetileté zkušenosti ze všech demokratických zemí, sociální demokracie, pokud chce být úspěšná, musí být úspěšná jak nalevo, tak v politickém středu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čas ukáže, kdo je zkrachovalý politik, vzkazuje poslanec Klaus Babišovi i Pekarové. A útok ve Washingtonu začíná připomínat požár Říšského sněmu

18:45 Čas ukáže, kdo je zkrachovalý politik, vzkazuje poslanec Klaus Babišovi i Pekarové. A útok ve Washingtonu začíná připomínat požár Říšského sněmu

ROZHOVOR Dvě demonstrace hýbaly děním v minulém týdnu. Jedna se odehrála v USA a skončila vtrhnutím …