Do konce roku 2017 nám už zbývá jen pár dní. Co se podle Vás během tohoto roku v České republice povedlo a co ne?
Zejména se povedlo udržet na uzdě příliv nelegálních migrantů, což pokládám za základní předpoklad k zdravému vývoji naší země a udržení naší kultury, tradic a národní identity. Na tomto základě můžeme stavět a k tomu jsou ovšem potřební dobří architekti a stavitelé, jinými slovy noví, neotřelí a schopní politici, kteří budou sto konečně nastartovat naši zemi a motivovat její občany. To by se nepodařilo bez razantní změny politické mapy naší země, kterou voliči v říjnových parlamentních volbách uskutečnili, což je další změna, se kterou souhlasím. Naproti tomu se bohužel nepovedlo nastartovat společenský a politický dialog. Naopak pokračuje a sílí disharmonie, politický boj nečistými prostředky a neschopnost si naslouchat, hovořit spolu a hledat dobrá řešení. Tuto skutečnost pokládám za limitující a bránící rozvoji naší země.
Dvě nejvýraznější postavy české politické scény tohoto roku jsou bezesporu Miloš Zeman a Andrej Babiš. Jak hodnotíte jejich působení za posledních dvanáct měsíců? Za co byste je pochválil a s čím naopak třeba nesouhlasíte?
S vaším hodnocením obou politiků souhlasím a jen bych doplnil, že oba jmenovaní podle mne českou politickou scénu přesahují. Miloš Zeman jednoznačně a v případě Andreje Babiše se v jeho osobě rodí politik mezinárodního formátu. Vím, že se to nebude mnohým líbit, ale vycházím z faktů posledních parlamentních voleb, které byly do značné míry referendem o Babišovi. Hnutí ANO, které vede, zvítězilo ve všech regionech včetně Prahy a Babiš sám dostal 49000 preferenčních hlasů. To doposud nikdo nedokázal a navíc rozdíl mezi prvním a druhým na pásce je téměř 20%! To jsou fakta a jejich nerespektování mně připadá jako pokus o řešení kvadratury kruhu. To ale neznamená, že souhlasím se vším, co prezident Miloš Zeman a současný nový premiér Andrej Babiš dělají. Například nesouhlasím s názorem pana prezidenta na přestěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Znamenalo by to destabilizaci této velmi citlivé oblasti plus pohyb ve většině arabského světa. Nesouhlasím ani s koketováním směřujícím k přijetí eura. Pokud se týká Andreje Babiše, tak na hodnocení je brzo. Nicméně pokračující ryk a jekot většiny dosavadního politického establišmentu s cílem zastavit Babiše naznačuje, že je zde strach a zřejmě oprávněný. Tož si počkejme.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora